spot_img
spot_img
Subota, 27 travnja, 2024

FOTO: NASA na nebu snimila čudne kružne fenomene

NASA-IN satelit Terra je na početku ove godine iznad Meksičkog zaljeva snimio čudnu formaciju oblaka, koji su ostavljali dojam da je netko probušio rupu u nebu. Ovo nije prvi put da je zabilježen ovaj fenomen, znanstvenici znaju za njega još od 1940-ih, no tek su prije 15-ak godina shvatili što se tu točno zbiva.

Priča je zapravo zanimljiva jer, osim neobičnog izgleda, ovi oblaci imaju i, moglo bi se reći, tehnološko podrijetlo. Naime, radi se o cavum oblacima, koji su toliko veliki da ih možete vidjeti i sa zemlje i iz svemira. Kada ih se gleda s tla, nalikuju na ogromnu kružnu rupu na nebu (slika dolje), stoga nije ni čudno da ih se često znalo zamijeniti s “letećim tanjurima” ili nekim drugim neobičnim fenomenom.

Ne bi ih bilo da nema tehnologije

Cavum oblaci ne izgledaju kao prosječna naoblaka. Zapravo se ni ne radi o uobičajenome oblaku, odnosno ne bi ih ni bilo da nema tehnologije. Nastaju kada zrakoplovi prođu kroz nizove altokumulusnih oblaka. Altokumulusi su oblaci koji tvore skupine nepravilnih oblačića bijele i sive boje na visinama od 2 do 6 kilometara, piše Business Insider.

Sastoje se od superohlađenih kapljica koje ostaju u tekućem stanju i na temperaturama ispod nule. Do superhlađenja dolazi kada su kapljice vode iznimno čiste, bez malih čestica (poput prašine, spora gljivica, peludi ili bakterija) oko kojih se obično formiraju kristali leda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O čemu ovisi veličina cavuma

Altokumulusni oblaci, koji u bilo kojem danom trenutku pokrivaju oko 8 posto Zemljine površine, uglavnom se sastoje od tekućih kapljica vode superohlađenih na temperaturu od oko -15°C. NASA-ini znanstvenici su 2010. otkrili da veličina cavuma ovisi o kutu pod kojim avion prolazi kroz oblake – plići kut rezultira većom “šupljinom”.

Istraživanja su pokazala da ovakve oblake može kreirati praktički bilo koja vrsta aviona. Terra je snimila skupine oblaka cavum 30. siječnja u blizini zapadne obale Floride. Na tom području se nalazi zračna luka Miami, koja ima više od 1000 letova dnevno.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti

LM