spot_img
spot_img
Subota, 18 svibnja, 2024

Čavara za BHRT: Važno je sačuvati temelje Daytonskog sporazuma

O presudi Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu u slučaju Kovačević, kao i aktualnoj političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini, razgovarali smo s predsjedavajućim Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, Marinkom Čavarom, koji je bio gost emisije BHT1 uživo.

Komentirajući presudu Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu u slučaju Slavena Kovačevića, Čavara smatra da ove presude često zanemaruju Daytonski mirovni sporazum i Ustav Bosne i Hercegovine.

“Dayonski mirovni sporazum i Ustav jasno definiraju što tko može u Bosni i Hercegovini. Daytonski mirovni sporazum, kao i Aneks IV Daytonskog sporazuma, koji je Ustav BiH, su napisale Sjedinjene Američke Države. Često se našalim da bi ovi podnositelji žalbi koji tuže Bosnu i Hercegovinu trebali tužiti one koji su pisali Ustav, jer Bosna i Hercegovina nije došla do Ustava kroz demokratski proces, već je to dio Daytonskog mirovnog sporazuma”, ističe Čavara.

Osvrnuo se i na svoju jučerašnju izjavu o presudi Suda u Strasbourgu, koja je izazvala reakcije u javnosti.

“Ukoliko netko želi narušiti načela mirovnog sporazuma, a Daytonski sporazum jest mirovni sporazum, ulazi u fazu kada rušenjem odnosa uspostavljenih mirom, može dovesti do nemira. To nije nikakva prijetnja, kako to netko želi prikazati iz svojih političkih potreba. Jednostavno iznosim ono što se može dogoditi. U Daytonu su pažljivo ponderirani odnosi onih koji su bili u sukobu, i nažalost, ti sukobi i dalje značajno opterećuju naše društvo u Bosni i Hercegovini. No, ja neprestano zagovaram da to ostavimo iza sebe i da se tada posvetimo važnim pitanjima koja se odnose na život u Bosni i Hercegovini”, kazao je Čavara.

Predsjedavajući Predstavničkog doma PSBiH ističe kako poštuje Sud iz Strasbourga, međutim napominje da moraju postojati mehanizmi zaštite onog što je temeljno i što održava državu, a to je Daytonski mirovni sporazum.

“Daytonski mirovni sporazum je osnova za funkcioniranje Bosne i Hercegovine. Oni koji pokušavaju, posebno podnositelji žalbi kada se pogleda s kojom namjerom su podnosili apelacije, iz određenih političkih pobuda ili su potaknuti izvana da to učine, računajući da će Sud iz Strasbourga, radeći samo na temelju Deklaracije, donositi takve odluke”, kazao je Čavara i dodao:

“Moramo biti svjesni da u budućnosti neće biti važno pripada li netko konstitutivnom narodu, a to neće biti bitno kada svaki pripadnik konstitutivnog naroda ne bude težio prema unitarističkoj državi, separatizmu ili nekom islamizmu. Kada prestanemo baviti se prošlošću i vremenom sukoba, vjerujem da će se uspostaviti puno veće povjerenje. Kada oni koji su brojniji budu spremni napraviti korak prema slabijima, umjesto pokušaja nametanja dominacije, kao što je uskraćivanje prava na izbor legitimnih predstavnika. To je neprihvatljivo u današnjem ustroju BiH koji će vjerojatno još dugo ostati jer nemoguće ga je promijeniti bez volje sva tri konstitutivna naroda, a ta volja će biti osnažena i to će biti moguće napraviti kada se vrati potpuno povjerenje i kada nema taktika koje će onim manjim uzeti sva ta prava koja im pripadaju kao kolektivitetu i konstitutivnom narodu Bosne i Hercegovine”, zaključio je Čavara.

Cijeli razgovor s predsjedavajućim Predstavničkog doma Parlamenta BiH možete pogledati ovdje:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti