spot_img
spot_img
Petak, 26 travnja, 2024

Vladimir Bjelica poklonio pobjedu igračima Olimpica

Fudbaleri Olimpica jučer su na Gradskom stadionu u Vitezu uz mnogo sreće savladali Vitez, te upisali svoju tek drugu pobjedu.

Izabranici Mirze Varešanovića bolje su otvorili susret, lopta je išla brzo, obrana izlazila visoko, te domaći nisu imali odgovor na igru Olimpica.

Autor: Mahir Sarajlić / Avaz sport

Od samog početka utakmice glavni sudac ovog susreta Vladimir Bjelica iz Istočnog Sarajeva sa svojim pomoćnicima Samirom Spahalićem (Mostar) i Dariom Primorcom (Ljubuški) počeli su krojiti sudbinu ove utakmice. Nekoliko puta Bjelica dopušta golmanu gostiju Fejziću da zadržava loptu prilikom vraćanja iste u igru više od minute. Konstantni pritisak Vitežana kod Bjelice nije ništa pridonio.

Olimpic propušta veliku priliku kada sa dva metra odličnu šansu promašuje Raščić. Vitez je konstantno pokušavao s dugim loptama, te preko krila doći do isturenog Kapetana međutim, većih šansi nisu imali. A onda Olimpic nakon prekida postiže pogodak, a sjajno se snašao omaleni Veldin Muharemović.

Do poluvremena desilo se nekoliko sumnjivih situacija kada Primorac svira nekoliko ofsajda koji nisu postojali, naravno na štetu Vitežana.

U drugo poluvrijeme daleko bolje su ušli izabranici Branka Karačića. Vitez je stvarao prilike, igrao dobro, tečno, Olimpic se nesvjesno povukao. Karačić zatim mijenja statičnog Đurića, te kapitena Šantića, a u igru ulaze iskusni Kantar i Basara kada Vitez ubacuje u još veću brzinu.

Pomoćnici Vladimira Bjelice nastavili su raditi nevjerojatne stvari na terenu. Naime, četiri puta pokušaj duge lopte Barišića i Muminovića prema Basari i Kantaru osujetili su pomoćni sudci sviranjem nepostojećeg ofsajda. Usprkos svemu tome igrači Viteza su uspjeli ostati koliko toliko sabrani. U 75. minuti utakmice Pilipović lijepo vara Karića, te šutira u desni donji ugao Irfana Fejzića i pogađa. Prvijenac Pilipovića sigurno nije mogao doći u bolje vrijeme.

Nakon postignutog gola Varešanović pravi nove promjene, ali domaći ponovo napadaju i stvaraju prilike.

Vrhunac utakmice desio se pred sami kraj. Igrala se nadoknada kada je prema gostujućem golu krenuo odlični Borislav Pilipović. Pilipović lažnjakom vara Muharemovića, ovaj ga faulira, međutim, Bjelica koji je bio samo tri metra od mjesta događaja ne svira faul, nego pušta Muharemovića u kontru. Lopta iz kontre na kraju dolazi do Souze koji šutira, Živković slabo reagira, a iz ofsajda (koji nije signaliziran) se uključuje Dalibor Pandža i postiže pogodak za pobjedu Olimpica.

Vitez je na kraju poražen rezultatom 1:2, ali sigurno ne zaslugom gostujućih nogometaša. Vrijedi dodati da je Vladimir Bjelica, dotični sudac iz Istočnog Sarajeva u 90. minuti rekao igračima Olimpica: “Izdržite još četiri minute” pred nekoliko igrača Viteza koji su tu rečenicu kasnije prenijeli kontroloru i medijima.

Sramotno suđenje Bjelice i kompanije dovela je do novog poraza Viteza koji se nalazi u izuzetno teškoj situaciji.