spot_img
spot_img
Srijeda, 1 svibnja, 2024

Travnik: Zaustavljanje procesa novog iseljavanja od sudbinske je važnosti

Peti po redu Međudekanski susret u BiH upriličen je pod predsjedanjem vrhbosanskog nadbiskupa metropolite Vinka kard. Puljića, 26. travnja, u prostorijama Nadbiskupijskog sjemeništa Petar Barbarić u Travniku.

Na susretu su sudjelovali svi biskupi, članovi BK BiH, franjevački provincijali iz Sarajeva i Mostara, fra Jozo Marinčić i fra Miljenko Šteko, generalni vikari nad/biskupija, članovi Vijeća za kler BK BiH te 24 dekana iz sve četiri nad/biskupije u BiH.

Izlaganje o demografiji hrvatskog naroda

Nakon uvodnih pozdrava i osvrta na najvažnije naglaske s prošloga Međudekanskog susreta, sudionici su upoznati da je na Nedjelju solidarnosti u BiH, 4. ožujka, prikupljeno ukupno 143 720,00 KM te da će ta sredstva biti podijeljena na 85 župa koje imaju manje od po 200 vjernika u svim nad/biskupijama u BiH. Biskupi su preko dekana zahvalili svim vjernicima koji su svojim darom, a osobito molitvom, pokazali spremnost dati potporu onima koji žive u ovim župama.

Potom je prigodno izlaganje na temu Traženje rješenja za demografsko pitanje katolika u Bosni i Hercegovini – prikaz stanja (1996.-2017.) održao vojni biskup u BiH don Tomo Vukšić.

U izlaganju, koje je bilo podijeljeno na tri dijela najprije je govorio o konfesionalnoj slici BiH, potom o Crkvenim podacima o katolicima u BiH (1996. – 2017.) te je na kraju razmišljao nad činjenicama s pogledom u budućnost.

„Nakon posljednjega rata sveukupno stanovništvo BiH, prema službenim podacima, koji obuhvaćaju razdoblje od 1996. do 2017. zahvatio je proces depopulacije, povećanja prosjeka starosti stanovništva, proces vrlo ubrzanoga smanjenja broja rođenih, povećanja broja umrlih i novo iseljavanje. To se odnosi na pripadnike svih etničkih i vjerskih grupa ali, zbog nedostatka odvojenih podataka za svaku grupu, nije moguće napraviti komparativan prikaz“, rekao je na početku vojni biskup te potom iznio konačne podatke s popisa iz 2013. prema kojima je u BiH bilo 3 531 159 stanovnika od čega je 1 769 592 Bošnjaka, 544 780 Hrvata, 1 086 733 Srba, 27 055 nije se izjasnilo, 96 539 ostalih i 6 460 bez odgovora.

Zatim je progovorio o središnjoj temi, Crkvenim podacima o katolicima u BiH (1996. – 2017.). Napomenuo je da prema zbirnim podatcima od svih župnih ureda na području BiH na kraju 2017. u BiH bilo 376 134 katolika. „Podaci o krštenima, umrlima i priraštaju katolika posvema su točni, jer su preuzeti iz župnih knjiga: matica krštenih i matica umrlih, koje se uredno vode u svakoj župi. Prirodni priraštaj je rezultat odnosa krštenja i sprovoda“, rekao je te iznio tabelarne prikaze za svaku nad/biskupiju.

U završnom poglavlju mons. Vukšić je progovorio o novom iseljavanju koje je, osim nerađanja, drugi veliki problem, jer prema crkvenim podacima, katolici su, nakon preživljene ratne tragedije i početnoga laganog povratka poslije rata, najbrojniji bili 2003. kada ih je bilo 464 821 i od tada ta brojka opada.

Spomenuo je i to da bi od presudne koristi bilo da se donese državni plan demografske obnove i osnuje posebno Ministarstvo za njezinu provedbu. Također je u izlaganju istaknuto kako je u konkretnoj primjeni evanđelja, nauk Crkve da je jedini njezin izvorni put „briga i odgovornost za čovjeka, kojega joj je povjerio sam Krist“.

Svoje izlaganje je završio stavom da je zaustavljanje procesa novog iseljavanja od sudbinske važnosti, jer samo ono je u posljednjih 15-ak godina „odnijelo“ 67 638 katolika iz BiH.

Misa u sjemenišnoj crkvi

Potom su nazočni slavili misu u sjemenišnoj crkvi Sv. Alojzija Gonzage koju je predslavio kard. Puljić.

Kao i svakog četvrtka, crkvu su ispunili brojni štovatelji časnog sluge Božjega Petra Barbarića.

Dobrodošlicu okupljenima uputio je rektor Sjemeništa preč. Željko Marić.

Istaknuvši kako je Isus umro za Crkvu i da mu je stalo do svakog vjernika, kardinal Puljić je pozvao nazočne da budu otvoreni Kristu i prepuste da On vodi „i Crkvu i naš osobni život“. „Bog je onaj koji mijenja. Naše je biti u ruci Božjoj“, kazao je kardinal Puljić podsjetivši da su biskupi BK BiH pozvali na „udarničku molitvu“ krunice u vremenu od Blagovijesti do kraja svibnja. Na kraju je napomenuo da je upravo molitva Gospi sačuvala vjeru kroz povijest hrvatskog naroda i Katoličke Crkve na ovim prostorima.

U popodnevnom dijelu međudekanatskog susreta sudionici su imali prigodu iznijeti razmišljanja, prijedloge i iskustva. Biskupi su potaknuli dekane, župnike i sve druge pastoralne djelatnike da se i ubuduće trajno zauzimaju za sve katolike koji su ostali u Bosni i Hercegovini i koji u njoj, unatoč svim poteškoćama, vide svoju budućnost.

Izneseni su također neki prijedlozi među kojima i početak uspostavljanja konkretnih znakova povezanosti između pojedinih dekanata.

Biskupi su potaknuli dekane, župnike i sve druge pastoralne djelatnike da se i ubuduće trajno zauzimaju za sve katolike koji su ostali u Bosni i Hercegovini i koji u njoj, unatoč svim poteškoćama, vide svoju budućnost.

Na kraju susreta članovi BK BiH izrazili su zahvalnost svim članovima svojih biskupijskih zajednica koji ne uzmiču pred izazovima svagdašnjice nego žive i rade u mjestu i kraju gdje su rođeni ili pronašli zaposlenje.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti

LM