Rimac Grupa prikupila je 500 milijuna eura ili 3,78 milijardi kuna u investicijskom krugu D, čime je tržišna vrijednost kompanije sada premašila dvije milijarde eura. Ključni novi ulagači su SoftBank Vision Fund 2 te Goldman Sachs Asset Management, uz sudjelovanje postojećih dioničara Rimac Grupe, uključujući Porsche i InvestIndustrial.
Svi investitori imaju udjel u Rimac Grupi, dok Mate Rimac, osnivač tvrtke te izvršni direktor Rimac Grupe i dalje posjeduje najveći udio u kompaniji.
– Radi se o velikoj investiciji. Iznimno mi je drago da su u ovom novom krugu osim strateške, automobilske industrije i financijski investitori. U nas je uložio sada i najveći tehnološki investitor u svijetu – SoftBank te Goldman Sachs, jedan od općenito najvećih investitora. Radi se o ukupno više sredstava negoli smo prethodno prikupili, dakle, doista ogromna stvar za nas. Pri tom Porsche je već četiri puta uložio u našu tvrtku što govori o povjerenju i produbljenju suradnje – naglasio je Rimac i nastavio.
– Jedna smo od vrlo rijetkih firmi u okruženju koja nije išla na burzu, to je, pokazalo se, dobra i ispravna odluka, jer mi smo udvostručili vrijednost, dok su drugi pali i 50, 60 i 90 posto u vrijednosti – istaknuo je M. Rimac te napomenuo da su imali pet puta više zainteresiranih investitora negoli su planirali prikupiti novaca u ovoj rundi, a što se tiče IPO-a, odnosno javne ponude dionica, o tome razmišljaju u nekom dugoročnijem okviru kad tvrtka postane predvidivija, u rasponu od tri do pet godina, kazao je Rimac.
Rimac je naglasio i da ukupna sredstva od privatnih investitora su 100 puta viša od ukupnih investicija koje su primili od EU fondova i države. Ta slika se često zna iskriviti, kazao je Rimac, te nas se opisuje kao tvrtku koja živi od novca EU fondova i države, a zapravo je njihov dio tek 1 posto u ukupnim investicijama, s tim da smo već platili i više poreza od tih investicija, kazao je Rimac.
Nova investicija bit će iskorištena za nastavak rasta tvrtke, povećanje proizvodnog kapaciteta i dodatno zapošljavanje. Prikupljeni kapital će prvenstveno biti iskorišten za daljnji razvoj Rimac Technologyja u području proizvodnje velikih serija za globalne automobilske proizvođače. Podsjetimo, Rimac Grupa je, naime, holding kompanija i sastoji se od dvije tvrtke i to Bugatti Rimca i gdje Rimac Grupa ima većinsko udio od 55 posto, dok je ostalih 45 posto u vlasništvu Porschea, te Rimac Technologyja koja je u stopostotnom vlasništvu Rimac Grupe. Kada se radi o Bugatti Rimcu, u studenom 2021. uspješno je provedeno spajanje divizije za hiperautomobile – Rimac Automobili – s Bugatti Automobiles. Oba brenda sada posluju u sastavu Bugatti Rimac kompanije, proizvođača hiperautomobila visokih performansi.
– Mislim da je pravo čudo da smo mi kao mala kompanija iz Hrvatske na čelu te tvrtke. A što se tiče poslovanja, moram reći da je samo lani naručeno 150 Bugattija odnosno svi su rasprodani, pa i Bugatti bolid, sve do 2025, te da više ne primamo narudžbe – kazao je Rimac te istaknuo kako će, istina s puno zakašnjenja, uskoro krenuti i isporuke Nevere. Počela je serijska proizvodnja na linijama u Jankomiru, odradili smo sve testove, homologaciju za SAD i EU, te za nekoliko tjedana kreće isporuka – kazao je Rimac te podsjetio da se radi o hiperautomobilu odnosno najsnažnijem serijskom automobilu na svijetu koji je pri tom već prikupio niz nagrada i priznanja, te srušio nekoliko rekorda.
– Sada imamo stručnjake iz Ferrarija, Aston Martina, puno je, primjerice Engleza, koji bez obzira na to što tamo imamo ured, žele doći u Hrvatsku u sjedište te biti prisutni na licu mjesta. S obzirom na njih i njihovo iskustvo ima koristi i hrvatsko gospodarstvo – smatra Rimac, te dodaje kako im je u interesu zapošljavati hrvatske građane, no zbog nedostatka iskustva, moraju zapošljavati internacionalno, te će od novouposlenih polovica vjerojatno biti stranci.
Mate Rimac, istaknuo je da kompanija ima ambiciozne planove rasta u sljedeće dvije godine, a osim po pitanju zaposlenih i po pitanju otvaranju novih ureda. U Zagrebu smo prisutni na četiri lokacije, imamo ured u Splitu i Osijeku, te Berlinu, Francuskoj i Engleskoj i planiramo naravno nove lokacije u budućem razdoblju.
Gradnja Kampusa u Svetoj Nedjelji, kasni nekoliko mjeseci, no s obzirom na situaciju na tržištu, rokovi su prihvatljivi, te bi pogon trebao biti gotovo u narednih 12 mjeseci a upravna zgrada i ostali sadržaji u narednih još 12. Radi se o velikoj investicije te najvećoj industrijskoj zgradi u Hrvatskoj od 100.000 četvornih metara, te smatram da sve napreduje prema planu – izvijestio je Rimac, te nastavio -Već smo u planovima za Kampus 2 koji bi trebao biti četiri puta veći projekt, koji će možda niknuti nedaleko prvog blizu Kerestinca, gdje su kupili zemljište. Da bismo premostili sav taj period, uredili smo prostor u Jankomiru.
Naime, trenutačno završavamo pogon u Škorpikovoj, na lokaciji bivšeg Peveca, već smo daleko odmaknuli i tamo već radi 500-tinjak ljudi. A dok dočekamo Kampus 2, zakupili smo prostor u Buzinu, nekoliko zgrada gdje ćemo se smjestiti dok Kampus 2 ne bude gotov – izložio je plan Mate Rimac te dodao kako zapravo veličinu prikupljenog novca upravo ide u gradnju kapaciteta te podsjetio kako je Rimac Technology je već ušao u partnerstvo s mnogim globalnim brendovima, među kojima su Porsche, Hyundai, Automobili Pininfarina, Koenigsegg i Aston Martin.
Kada dostigne svoj puni kapacitet u Rimac Kampusu, Rimac Technology će moći proizvoditi desetke tisuća komponenti godišnje, u rasponu od hibridnih baterijskih sustava do cijelih platformi za druge proizvođače. Rimac Kampus će biti i sjedište Bugatti Rimac kompanije koja upravlja brendovima hiperautomobila Bugatti Automobiles i Rimac Automobili, ali i proizvodna lokacija za Nevera hiperautomobil – najsnažniji serijski automobil na svijetu.
Što se tiče krize bilo u kontekstu nedostatka dijelova, ili pak inflatornih pritisaka u smislu povećanja cijena Rimac tvrdi da se za sada dobro snalaze. Primjerice, rat u Ukrajini i nedostatak ožičenih dijelova nisu ih pogodili jer ih oni sami proizvode u Rimcu. Jednako tako cijena električne energije nije im na popisu glavnih briga, dok primjerice kašnjenje elektronskih komponenti, ipak, jesu kao i njihove cijene, i upravo u to ime dogodila su se neka kašnjenja u isporukama, ustvrdio je Rimac.