spot_img
spot_img
Petak, 26 travnja, 2024

Plodovi kupine – ljekoviti i puni vitamina

Plodovi kupine obiluju hranjivim tvarima, a osim korištenja u svježem stanju služe za spravljanje različitih prerađevina. Zbog svoje aromatičnosti dragocjeni plodovi su osobito omiljeni kod djece. Kupine pomažu ljudskom tijelu na puno načina, korisne su kao izvori vitamina i minerala, a svojim sastojcima djeluju u borbi protiv kancerogenih bolesti.

Kupina predstavlja relativno nezahtjevnu voćnu vrstu koja se odlikuje dosta jednostavnim uzgojem.

Moramo voditi računa o pojedinim čimbenicima kada je u pitanju uzgoj kupine.

Tako za uzgoj kupine najbolje odgovaraju topli, osunčani položaji, po mogućnosti zaštićeni od vjetra i mraza. Kupina može podnijeti i nešto niže temperature, ali samo u slučaju da one traju kratko. Bolje podnosi sušu od maline premda joj, ukoliko želimo sigurne i redovite urode, moramo osigurati dovoljne količine vlage.

Za uzgoj preferira pjeskovito-ilovasta tla bogata humusom. Karbonatna i alkalna tla treba izbjegavati. Osim u komercijalnim nasadima sve više se uzgaja uz okućnice i u obiteljskim vrtovima.

Sadnja kupine

Sadnja kupine obavlja se od jeseni do proljeća. Za sadnju se koriste ožiljene kontejnirane presadnice. Sadnice je najbolje saditi na pripremljeni humak na razmak od 1 m do 1,5 m. Prije pravljenja humka tlo je potrebno pognojiti sa organskim peletiranim gnojivom, primjerice Vrtko.

Razmak sadnje ovisi o bujnosti sorte, načina uzgoja, plodnosti tla i drugim čimbenicima. Za sadnju koristimo sadnice sa dobro razvijenim korijenovim sustavom koje polažemo u jamice dubine do 30 cm. Nakon sadnje, sadnice je potrebno skratiti na 2-3 razvijena pupa iznad tla te tlo oko sadnica lagano nagaziti i obvezno zaliti.

Inače kupina se, slično kao i malina uzgaja u obliku žive ograde uz korištenje naslona. Međutim, možemo je uzgajati i bez naslona, u obliku polugrma s tim da je spomenuti način prikladan samo za sorte sa jakim izdancima koji ne rastu previsoko. Uzgajana na pravilan način brzo ulazi u rodnost pa već druge godine može dati 30 do 40 posto od pune rodnosti. Puni rod dostiže u trećoj godini.

Ljekovitost kupine

Kupina predstavlja cijenjeno voće koje obiluje visoko vrijednim hranjivim sastojcima kao što su šećeri, organske kiseline, pektini, celuloza, mineralne tvari i vitamini. Posebno je bogata vitaminom C i u 100 grama sadrži čak 21 gram ovog vitamina. Pored potrošnje u svježem stanju kupina se u velikoj mjeri koristi za spravljanje različitih prerađevina, kao što su: sokovi, sirupi, džemovi, žele, kompoti, pa čak likeri i vino. Zamrznuta kupina može se pak koristiti tijekom cijele godine. A sok od kupina posebno je značajan zbog prisutnosti tvari – betaina, koji potiču rad jetrenih stanica, te štite jetru i žučne putove od raznih tegoba.

Posebna ljekovitost kupine ogleda se u sadržaju organskog željeza i vitamina koji su od velike važnosti za trudnice, dojilje, te osobe u pubertetu i klimakteriju.

Stoga, za očekivati je da ćemo najzad shvatiti pravu vrijednost kupine te da će se njenom uzgoju posvetiti znatno veća pozornost, koju ona, uostalom i zaslužuje.
Kupina je dobra medonosna biljka, odlično medi pogotovo poslije kiše kada ima vlage u zraku. Kupinov med je proziran, bistar, svijetložut, vrlo ukusan i smatra se izrazito kvalitetnim, no često je pomiješan s medom drugih biljka koje cvatu u to doba.

Sortiment

Danas postoji iznimno velik broj sorti kupine, među kojima se razlikuju sorte s trnjem ili bez trnja, sorte uspravnog ili puzećeg rasta. Iako je riječ o otprilike 300 različitih sorti, nemaju sve sorte jednako gospodarsko značenje za uzgoj. Danas se najčešće uzgajaju američke sorte bez trnja i uspravnog rasta koje najbolje uspijevaju na europskim područjima: Black Satin, Thornfree i Thornless Logan.

Black Satin izdvaja se kao nova i vrlo uspješna sorta kupina, čiji su sjajni i crni plodovi veliki (oko 7,5 kg) i aromatični. Bujnog je rasta te se može razviti u puzavom ili poluuspravnom obliku. Ističe se po svojoj otpornosti na niske temperature, pri čemu može podnijeti temperature do -12 stupnjeva. Ova sorta cvate krajem svibnja ili početkom lipnja, a prve plodove pokazat će već krajem srpnja. U skladu s tim, plodovi su većinom spremni za berbu u kolovozu ili početkom rujna. Nakon berbe, može se uživati u svježim plodovima ove sorte, ali mogu se koristiti i zamrznuti ili prerađeni.

Puno više informacija o sadnji i uzgoju kupina, sortimentu i agrotehničkim mjerama doznajte od Sjemenarnine Agro Podrške na broj telefona 063/700-700.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti

LM