spot_img
spot_img
Subota, 29 lipnja, 2024

Novi zakon: “Svi smo potencijalni donori organa”

Vlada FBiH utvrdila je i u parlamentarnu proceduru po skraćenom postupku uputila prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o transplantaciji organa i tkiva u svrhu liječenja.

To znači da će ljekari moći, nakon smrti bez traženja dodatnih dozvola porodice, transplantirati organe, ako je osoba za života dala pisanu dozvolu. Do sada, čak i ako je osoba potpisala donorsku karticu, rodbina je morala davati dozvolu.

Gosti Novog dana bili su Tomislav Žuljević iz Udruženje dijaliziranih i transplantiranih bolesnika u FBiH i Adnan Fazlagić, čovjek koji zahvaljujući transplantaciji srca i nekome koji je bio donor danas živi.

U Federaciji BiH mogla bi zaživjeti praksa “pretpostavljenog pristanka” pri transplantaciji organa.

“Svi smo potencijalni donori ako se nismo izrazili protiv toga. To ne znači da će se organi uzimati kako kome padne napamet. Takve netočne priče kruže. U Hrvatskoj je taj zakon dugo na snazi i nikada se niti jedan organ nije uzeo bez pitanja i dozvole porodice”, rekao je Žuljević.

Dakle, ako zakon prođe parlamentarnu proceduru to bi značilo da smo svi donori. Osim onih koji se ranije izjasne da ne žele darivati organe.

“Neki parlamentarci su samostalno inicirali ovaj zakon i ne vidim nikakav problem da on bude usvojen. On ne treba financijska ulaganja, a povećat će broj transplantacija. Ovdje treba staviti na akcenat kvalitete života nakon transplantacije. Lično sam to prošao i sada nakon transplantacije normalno radim i živim”, ispričao je Žuljević.

Adnan Fazlagić je izjavio da “za pacijente koji su transplantirani ili čekaju to je faza u životu kada čovjek više nema drugu mogućnost – da živi dan za danom koliko traje ili da se jednostavno prepusti i umre.”

“Čovjek to stalno proživljava. Čovjek se nakon transplantacije vraća životnim funkcijama. Imam prijatelje koji su jedva ustajali s postelje, a danas sasvim normalno žive. Nakon transplantacije čovjek se vraća na stanje kakvo je bilo prije bolesti”, rekao je on.

Žuljević je kazao da godina hemodijalize košta koliko i transplantacija bubrega.

Bolesnici znaju biti godinama na dijalizi, a da novi bubreg nikada ne dočekaju. Gost Novog dana je pronašao svog donora, no zakonska regulativa u Bosni i Hercegovini rekla je – ne može. Bili je prinuđeni da se privremeno preseli u Hrvatsku kako bi obavili transplantaciju.

Na pitanje kome nije u interesu u našoj zemlji da se pojednostave ove procedure, Žuljević je rekao da postoji lobi koji je protiv ovog zakona.

“Ako želimo dobro ljudima, ako želimo uštedjeti novac na dijalizi čiji jedan dan košta 165 KM, onda je ovo potrebno.”

Fazlagić smatra kako je neophodno da se ovakav zakon donese.

“Ne da ga imamo na papiru, nego da se sprovede. U interesu pacijenata i države je da ima što više radno sposobnih, koji će podizati ovo društvo, a ne da tonemo”, ispričao je gost Novog dana.

IZVOR: N1 TV

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti