spot_img
spot_img
Subota, 20 travnja, 2024

Kiseljačanka Amila Čeho pokreće jedinstvenu proizvodnju u BiH

Sladilo Qandi kao prirodna zamjena nezdravom šećeru

Amila Čeho, 28 godišnja Kiseljačanka, po struci pravnica, uskoro pokreće vlastitu malu proizvodnju nerafiniranog sladila “Qandi”. U pitanju je puno zdravija vrsta zaslađivača u odnosu na rafinirani šećer u trgovinama, organskog zaslađivača proizvedenog na potpuno tradicionalan način koji daje posebnu puninu okusa svim slasticama a posebno kolačima. Qandi je i lakše  probavljiv, posebno je pogodan za djecu i starije osobe, a mnoge, zbog boja i okusa, vraća u djetinjstvo. Amila i njezina obitelj koja je povratnička u Kiseljak, kulturu od koje prave prirodno sladilo, šećernu repicu, sije na svojemu imanju u naselju Duhri , a sladilo proizvode na potpuno tradicionalan način bez ikakvih dodataka.

Zdravija opcija

Amilu smo pitali kako je pravnica koja pripravnički odrađuje na Općinskom sudu u Travniku, dok istodobno završava magistarski studij, „zalutala“ u proizvodnju sladila. “Većina nas koristi puno šećera pa tako i moji ukućani. Međutim kada smo otkrili ovaj prirodni zaslađivač to me nagnalo da razmislim o zdravijoj varijanti sladila. Kako sam po prirodi svestrana, te sam odrastala uz majku koja za hobi uzgaja ljekovito bilje, došla sam na ideju napraviti zdravije sladilo. Tako je nastao Qandi. Zamisao je bila da ga proizvedemo za svoje potrebe, ali su ga svi tražili jer razlika u slasticama koje su napravljene s rafiniranim šećerom i sladilom Qandi je ogromna, sve je puno ljepšeg okusa, a i brojne su blagodati prirodnog sladila za naš organizam“, počinje nam priču o svojemu proizvodu Amila. Njezin je san bio upisati medicinu, a za upis joj je nedostajalo vrlo malo te je na kraju završila pravo.

repica_ilustracija.jpg

Podrška

Projekt proizvodnje prirodnog sladila Qandi Amile Čeho se našao među najuspješnijima na Poslovnoj školi Središta za cjeloživotno učenje (SCU) u Travniku kojeg je pokrenuo Anto Bilić, a Amila je odlučila upisati kako bi savladala vještinu pretvaranja ideje u posao. S SCU-u kaže nam Amila ima odličnu suradnju. „Misija našeg Centra je obrazovanjem zadržati posebno mlade na ovim prostorima, a naglasak je na mlade u ruralnim sredinama“, pojasnio nam je Anto Bilić, voditelj SCU-a Travnik. Amila Čeho u jednom od ciklusa Poslovne škole pri SCU bila je najuspješnija. Nagrada joj je izrada web stranice qandi.ba koja će uskoro biti gotova i na kojoj će prezentirati svoj proizvod, kao i marketinškog plana. „Najprije se nisam našla među pet neuspješnijih, a onda je Bog odlučio nagraditi moj trud i strpljenje i jedan od pet nagrađenih je odustao te sam ja dobila priliku predstaviti svoj projekt koji je proglašen najboljim“, kaže nam Amila Čeho. Osim SCU-a pomogli su joj i u agenciji Basic iz Zenice. Također, njezin je projekt prepoznala i Vlada Kantona Središnja Bosna, konkretno ministarstvo financija. Istražujući tržište Amila Čeho došla je do spoznaje da u BiH nitko ne proizvodi sladila koja ona namjerava proizvoditi jer trstika je ekonomski isplativija, a rafinirani šećer, iako po zdravlje puno lošija varijanta, dominira u mreži široke potrošnje već odavno.

IMG-b0dbac436283d7e47be84d6cf8d9eb63-V.jpg

Organska proizvodnja

Ponuditi zdraviju varijantu šećera je misija koju je sebi postavila Amila Čeho. Njezin put nije nimalo lak ni jednostavan. Oslonjena je uglavnom na vlastite potencijale i podršku obitelji, prijatelja i kolega, ali volje i entuzijazma joj ne nedostaje. Put kojim je krenula ova mlada Kiseljačanka je put malih koraka, ali put koji sigurno vodi do odredišta. „Jedna od prepreka na tom putu bio je pronalazak odgovarajućih staklenih tegli u koje bi pakirala svoj proizvod. Nakon što sam obišla sve moguće trgovine našla sam ih u ipak van granica Bosne i Hercegovine, a radi se o ekološki prihvatljivim i održivim pakovanjima“, kaže nam Amila koja će nove količine sladila Qandi imati krajem godine, oko Božića kaže. „Na svakoj tegli pisat će kad je proizvedena i bit će numerirana s obzirom da se radi o organskom proizvodu koji ima kratak rok trajanja jer je bez aditiva. I moja komšinica je već počela sadit repicu pa ću možda i od nje otkupit zavisno od uspjeha na tržištu. Važno mi je da je organski proizvedena“, kaže nam Amila Čeho koja u Kiseljaku planira uskoro na tržište izbaciti sasvim novi proizvod, prirodno sladilo Qandi. Posebno je kaže raduje da proizvodnju pokreće u svome Kiseljaku kojeg smatra najljepšim mjestom za život, mjestom koje njezino srce poznaje kao dom. Ponosna Kiseljačanka pravi prve korake na putu kojim u BiH još nitko nije krenuo, oživljavajući i zaboravljenu kulturu koja je nanu njezine prijateljice, kad je probala Qandi, kaže vratila okusom u djetinjstvo, podsjećajući nas da za sve što koristimo u ishrani postoji zdravija varijanta, samo je treba potražiti. Amila je odlučila zasladiti nam život na zdrav način.

Izradu ovog teksta podržala je Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) kroz projekt PRO-Budućnost. Sadržaj teksta ne odražava neminovno stavove USAI-a ili Vlade SAD-a.

AP/Artinfo.ba

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti

LM