spot_img
spot_img
Subota, 27 travnja, 2024

Bravooo: Busovljaci osvojili najviši vrh Bugarske i Balkana!

PLANINARSKI POHOD PD TIM BUSOVAČA NA MUSALA  (na najviši vrh Bugarske i Balkana)

Četvrtak 21.09.2023. godine mala skupina planinarskog društva „TIM Busovača“ u sastavu Mladen Akrap-Manac, Damir Ćosić, Milenko Vuleta, Slobodan Smoljo, Robert Martinović-Grga i Emil Velte uputili su se naplaninarski pohod na najviši vrh Bugarske i ujedno Balkana, Musala (2925 m/nv) koji se nalazi na planini Rila koja pripada planinskom masivu Rodopa. Ime planine Rila je tračkog porijekla i nastalo je od riječi “roula“ i znači “puno vode“. Poznata je po mnogobrojnim ledničkim jezerima i izvorima velikih rijeka. Ima više od 100 vrhova preko 2000 metara nadmorske visine što ovu planinu čini interesantnom za ljubitelje prirode, planinare, alpiniste i skijaše.

Cilj ovog planinarskog pohoda je vrh Musala, ujedno je inajposjećeniji vrh Rile i nalazi se u središnjem dijelu Nacionalnog parka “Rila”.

Ispod samog vrha Musala smješteno je „Ledeno jezero“(najviše balkansko jezero na 2709 m nadmorske visine), a osobito je atraktivno sedam rilskih jezera smještenih u sjeverozapadnom dijelu Rile

Planina Rila proglašena je Nacionalnim parkom 1992. godine. Najveći je od tri Nacionalna parka u Bugarskoj, a ubraja se i među najvećim u Europi.

Putovanje od Busovače ove planinarske skupine trajalo je nešto manje od 14 sati sa prijeđenih oko 780 km do malog turističkog mjesta Borovec koje se nalazi na 1300m nadmorske visine i koje je i bilo polazna točka za uspon. Grad Borovec udaljen je od glavnog grada Bugarske, Sofije 70 kilometara, a postoji od 1896. godine kada je bugarski car Ferdinad izgradio svoju ljetnu rezidenciju za odmor i lov. Borovec se izgradio u jedan od najvećih rekreativnih skijaških centara u Bugarskoj.  Raspolaže mnogim skijaškim stazama i ski-liftovima. Najviša tačka ski-centra je Jastrebec, do kojeg se iz Boroveca stiže žičarom (gondolom) za nekih 25-30 minuta. Mjesto Borovec ima puno manjih hotela, restorana i kafića, te nekoliko exclusive hotela, vila i restorana

Republika Bugarska je članica Evropske Unije od 2007. godine, ali nije  potpisnica Šengenskog sporazuma. Ulazak u Bugarsku je moguć uz važeće putne isprave ili osobnu iskaznicu Republike Hrvatske. Službena valuta je Bugarski LEV. Omjer je 1:1 sa našom konvertibilnom markom (1 LEV=1 KM). Cijene smještaja, hrane i pića su vrlo slične našim trenutačnim cijenama u BiH..

Uspon na Musalu moguć je iz više pravaca. Ova skupina je odabrala uspon od planinarskog doma Grnčar. O planini Rila i samom vrhu Musala nismo znali puno, tek onoliko koliko se moglo pronaći na internetu. Čak nismo znali ni koliko traje sam uspon i koliko pitke vode ponijeti. Tek vožnjom gondolom i penjanjem na vrh uvjerili smo se koliko ta planina očarava, ljepotom, bogatstvom jezera, prelijepim pogledima, isprepletenim mrežama skijaških staza i liftova. Niži dijelovi planine obrasli su borovinom, potom penjući se na višu nadmorsku visinu, klekovinom, a potom samo planinskom travom i na kraju stijenama i kamenom koji asocira na granit. Uspon je trajao oko 3 sata i 30 minuta. Staza nije uopće markirana kako se navodilo u dostupnim informacijama, ali je dobro ugažena i dobro prohodna. Planinarskom stazom do vrha prolazimo pored niza jezera, a cijelim putem se čuje žubor vodekoja protječe koju samo na mjestima vidimo i koja ne protječe površinom, nego ispod kamena uz stazu.

Do vrha prolazimo pored više planinarskih domova koji pružaju utočište i sklonište planinarima

Kod jednog starog planinarskog doma “Musala“ koji se nalazi na 2389 m nadmorske visine napravili smo kraću stanku za jelo, odmor i fotografiranje pored jezera. Cijena noćenja u ovom planinarskom domu je 8 leva. U blizini ovog doma, na obali jezera je izgrađen novi planinarski objekt koja više sliči na hotelu nego planinarskom domu i svojom veličinom narušava sklad prirode.

Od starog planinarskog doma “Musala“ započinje jači uspon ugaženom vidljivom ali opet jako loše označenomplaninarskom stazom koja se uspinje i vijuga između velikih i oštrih kamenih blokova. Usput prolazimo pokraj dva velika jezera, a jedno od njih je Alekovo jezero na 2501 m nadmorske visine. Na jednom mjestu uz stazu nalazi se i bogat izvor pitke vode.

Nakon 1 sat hoda stižemo do planinarskog utočišta i skloništa “Everest ʹ84“ koje se nalazi na 2720 mnadmorske visine. Uz sklonište prema vrhu nalazi se Ledeno jezero na 2709 m nadmorske visine (po nekim podacima najviše balkansko jezero, a po drugim drugo po nadmorskoj visini na Balkanskom poluotoku). Cijena noćenja u ovom planinarskom domu je 10 bugarskih leva. Sklonište u ljetnom razdoblju ima stalnog domaćina(ugodnu bakicu koja dobro čuje), opskrbljeno je hranom i pićem i pogodno je kao ishodišna točka na Musalu i druge obližnje vrhove. Ovaj dom je bio otvoren i u njemu smo se snabdjeli pivom. Kupili smo svih 5 piva koliko je bilo trenutačno na stanju. Od ovoga skloništa i Ledenog jezera Musali se može pristupiti: “ljetnom stazom“ serpentinama po pobočju grebena koja lagano izvodi na vrh ili “zimskom stazom“ po stjenovitom grebenu iznad strmih litica koja je osigurana čeličnim sajlama i užetomuz čelične stupove. Uspon bilo kojom od ove dvije staze traje nešto malo manje od 1 sat hoda i treba se paziti kamena koji može pasti sa viših staza.

Cijelim trajanjem uspona naša skupina se držala zajedno vodeći računa jedni o drugima. Na samom vrhu dočekao nas je spektakularan pogled na sve strane svijeta. Cijeli dan nas je pratilo sunčano vrijeme bez jakog vjetra, uz tek poneki oblak, te smo na tome posebno zahvalni Bogu. Topla preporuka svim zaljubljenicima u planinarenje i prirodu da posjete ovaj vrh. Prilikom boravka na samom vrhu sklonište od ne baš jakog vjetra našli smo u zavjetrini jednog odnekoliko objekata među kojima je meteorološka stanica izgrađena 1932. godine i Ekološki institut. Nakon fotografiranja na vrhu ostajemo par sati i uživamo, a nakon toga počinjemo sa spuštanjem uživajući cijelom stazom u spektakularnom pogledu.

Autori teksta: Mladen Akrap-Manac, Damir Ćosić, Milenko Vuleta, Slobodan Smoljo, Robert Martinović-Grga i Emil Velte, mala skupina planinarskog društva „TIM Busovača“ na koji smo posebno ponosni.

Izvor: Hrvatski.ba, Foto: Hrvatski.ba

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti

LM