spot_img
spot_img
Petak, 26 travnja, 2024

Počela sadnja domaćeg češnjaka koji je bolji i kvalitetniji od uvoznog

Jesenski dani rezervirani su za mnoge poljoprivredne radove. Ovih dana žitelji Hercegovine sade češnjak ili bijeli luk, kojeg se još popularno naziva i biljni antibiotik.

Radi ljekovitih svojstava sadi se i za vlastite potrebe, ali i zbog cijene koja je na tržištu velika. Ipak, i tu treba biti oprezan. Na stranici “Hercegovina, uskoro zemlja prosperiteta” jedan do proizvođača napisao je kako je u posljednjih osam godina posadio oko 30 vrsta češnjaka, a trenutačno se zadržao na četiri vrste koje su najuspješnije.

– Najvažnije je ostvariti dobar prinos i kvalitetan češnjak. Proizvodnja bijelog luka ima i druge prednosti. Najveća je fleksibilnost u obavljanju poslova jer ni jedna “akcija” u češnjaku ne traži da se ona baš odmah mora napraviti, bilo sadnja, zaštita ili vađenje… Prednost je svakako i duga trajnost, češnjak može dugo stajati skladišten. Jedna od većih prednosti je i ta da nije potrebna mehanizacija, pa se na ovim područjima češnjak gotovo isključivo proizvodi ručno, kazao je jedan od proizvođača za stranicu “Hercegovina, uskoro zemlja prosperiteta”. Večernji list kontaktirao je poznatog agronoma Nedima Šerifovića koji potiče sadnju ove namirnice, ali pod uvjetom da postoji tržište.

– Sadnja češnjaka je profitabilna ako imate tržište. Sad postoji kineski češnjak koji je jeftiniji nego naš domaći i kad je češnjak s ovih područja u pitanju, ljudi teško dolaze do sjemena. Nažalost, mi s našim originalnim češnjakom teško možemo konkurirati kineskom jer je to profitabilno samo ako je plasman ove robe siguran, kazao je agronom Šerifović. A u odnosu na kineski češnjak, domaći iz Hercegovine uvelike odskače i okusom i mirisom. Prema riječima stručnjaka, domaći češnjak ima više hranjivih tvari, dulji rok trajanja.

Prema riječima proizvođača, kineski bijeli luk zna biti i do pet puta jeftiniji od onog iz domaćeg, hercegovačkog uzgoja, ali ističu i to da se on prska različitim kemikalijama. Austrijanac Henry Bell iz udruge proizvođača češnjaka u toj zemlji kazao je nedavno da se češnjak iz Kine uzgaja u netretiranim otpadnim vodama. Domaći češnjak trenutačno košta oko 8,50 KM po kilogramu.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti

LM