spot_img
spot_img
Petak, 26 travnja, 2024

Novi Travnik: Održana promocija knjige “Druga strana rata” autora Velimira Bugarina

Knjiga “Druga strana rata: Sjećanje na ratnu svakodnevicu u Lašvanskoj dolini”, autora profesora povijesti i etnologije u SŠ Vitez, Travničanina Velimira Bugarina, predstavljena je sinoć u Novom Travniku.

Riječ je o knjizi koja je nakon višegodišnjeg istraživanja, prikupljanja građe, analize, interpretacije prikupljenih podataka, intervjuiranja ali i suočavanja s vlastitom prošlošću, ugledala svjetlo dana. Ovo je ujedno i prva ratna etnografija o Lašvanskoj dolini, a o knjizi, u svojstvu promotora, govorili su: mag. iur. Stjepan Dujo, mons. dr. Pavo Jurišić i Dario Čonda, predsjednik udruženja “Stari grad Kaštel”. Promociju knjige, koju je organizirao ŽO Mladeži HDZ BiH ŽSB i udruga “Stari grad Kaštel”, svojim nastupima uveličali su učenici Srednje glazbene škole Jakova Gotovca iz Novog Travnika.

U knjizi, autor Velimir Bugarin, donosi nam pregled i presjek “normalnog” života u ratom zahvaćenom “nenormalnom” okruženju Lašvanske doline. Istraživanje različitih segmenata ratne svakodnevice provedeno je na području općina Novi Travnik, Travnik, Vitez i Busovača (enklava Lašvanska dolina). Sjećanja i životne priče koje je prikupio mogu poslužiti kao vrlo vrijedno vrelo za buduća istraživanja, analize i interpretacije ratne svakodnevice, međureligijskih i međunacionalnih odnosa u ratnom okruženju, ali i pri rekonstrukciji razvoja događaja i tijeka rata u Lašvanskoj dolini. Za suvremenu Bosnu i Hercegovinu, a osobito Hrvate, vrlo je važno dobiti ovakav pogled odozdo, pojedinačni, proživljeni, na rat i na ratnu svakodnevicu. Upravo takvu perspektivu pruža nam ova knjiga.U ovoj etnografiji prepunoj mučnih scena i potresnih svjedočanstava u nekim trenutcima u prvi plan dolazi poznati bosanski humor. Humor koji je kao dio bosanske svakodnevice uopće bio prisutan i u najtežim trenutcima suvremene BiH. To još jednom pokazuje kompleksnost i multivokalnost života u ratu koji nikako nije bio crno-bijeli, niti ga se kao takvog smije prikazivati. Malo koja etnografija, a osobito ratna, donosi tako detaljan pregled i opis svakodnevice koji nam se ponekad čini samorazumljivim i o kojima ne razmišljamo previše, a samim time i ne pišemo, ali kada se naprasno promijeni shvatimo njegovu vrijednost i neophodnost.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti

LM