Prvi javni nastup novoizabranog pape Lava XIV. na loži bazilike sv. Petra dodatno je obilježio prizor u kojemu je uz Svetoga Oca stajao i naš kardinal Vinko Puljić, vrhbosanski nadbiskup u miru. Taj simboličan trenutak prepoznat je kao veliko priznanje ne samo dugogodišnjoj službi kardinala Puljića nego i Katoličkoj Crkvi u BiH.

Za 79-godišnjeg kardinala ovo je treća konklava – prethodno je sudjelovao 2005. te 2013. godine. Talijanska La Stampajoš je uoči glasovanja istaknula kako je Puljić najstariji kardinal „po redu imenovanja“ u aktualnom izbornom zboru: u Kardinalski zbor uveo ga je sv. Ivan Pavao II. 26. studenoga 1994.

Kardinal Puljić cijelu je pastoralnu karijeru vezao uz Sarajevo i Vrhbosansku nadbiskupiju. Nakon što je 1990. imenovan vicerektorom Vrhbosanske bogoslovije, papa Ivan Pavao II. povjerio mu je 7. prosinca iste godine službu vrhbosanskog nadbiskupa, a biskupsko je ređenje primio 6. siječnja 1991. u Rimu. Ustoličenje u sarajevskoj katedrali uslijedilo je 19. siječnja, uoči dramatičnih ratnih godina u BiH, tijekom kojih je Puljić postao jedno od važnih glasova dijaloga i ohrabrenja.

Njegova prisutnost uz papu Lava XIV., redovnika sa snažnim misionarskim iskustvom, doživljena je kao znak uvažavanja iskustva Crkve u Bosni i Hercegovini te kontinuiteta u izgradnji mostova među narodima. Kardinala je, po završetku obraćanja, pozdravilo mnoštvo hodočasnika iz BiH i dijaspore, a novi papa mu je, prema navodima vatikanskih novinara, izrazio zahvalnost za dugogodišnje svjedočenje vjere na „periferiji Europe“.

Dok Crkva ulazi u novo poglavlje pod vodstvom Lava XIV., kardinal Puljić nastavlja služiti kao savjetnik unutar više vatikanskih dikasterija, a njegova istaknuta uloga na balkonu sv. Petra još je jedan podsjetnik na univerzalnost i međusobnu povezanost Katoličke Crkve.


U posljednja dva stoljeća dvojica papa nosila su ime Lav.
Prvi je bio Lav XII.
Pontifikat: 1823–1829
Glavne karakteristike:
Bio je konzervativan i snažno protiv modernizma i liberalizma, što je odražavalo duh postnapoleonskog razdoblja.
Obnovio je inkviziciju i strogo nadgledao moralni i vjerski život.
Pokušao je obnoviti utjecaj Katoličke crkve u društvu nakon Francuske revolucije i pada Napoleonove moći.
Njegov pristup bio je usmjeren na čuvanje tradicionalne katoličke doktrine i autoriteta Crkve, ali mu je zamjerana represivnost i rigidnost.
Drugi je bio Lav XIII.
Pontifikat: 1878–1903
Jedan od najvažnijih papa 19. stoljeća.
Najveći doprinos:
Enciklika Rerum Novarum (1891) – prva moderna socijalna enciklika, kojom je Crkva službeno progovorila o pravima radnika, socijalnoj pravdi, pravu na udruživanje (sindikate) i odnosima rada i kapitala.
Otac katoličkog socijalnog nauka – njegova se učenja i danas smatraju temeljem društvenog djelovanja Katoličke crkve.
Ostale značajke:
Promicao je pomirenje s modernim društvom, za razliku od prethodnika koji su bili strogo protiv modernih ideja.
Bio je vrlo učen i intelektualno cijenjen – nastojao povezati vjeru i znanost.
Zalagao se za obnovu filozofije svetog Tome Akvinskog, što je dovelo do tzv. neotomizma.
Tražio veći dijalog sa nekatolicima i bio otvoreniji prema drugim kršćanskim zajednicama.