U organizaciji Udruženja prijateljstva Bosne i Hercegovine i Narodne Republike Kine i Grupe prijateljstva za Aziju Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) danas je u PSBiH održana Konferencija povodom 30 godina uspostavljanja diplomatskih odnosa Bosne i Hercegovine i Narodne Republike Kine.
U prisustvu visokih zvaničnika zakonodavne i izvršne vlasti Bosne i Hercegovine, predstavnika Ambasade NR Kine u BiH, poslovne i akademske zajednice dvije zemlje, te predstavnika međunarodnih i nevladinih organizacija, na Konferenciji su, u okviru tri panela, analizirani politički, ekonomski i međuljudski odnosi dvije prijateljske zemlje, uz opću ocjenu da se oni na najbolji način razvijaju i produbljuju u svim oblastima.
U uvodnom obraćanju sudionicima Konferencije zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma PSBiH i predsjedavajući Grupe prijateljstva za Aziju PSBiH Marinka Čavara kazao je kako ova Konferencije nije samo svečanost već i podsjetnik na to koliko odnosi između država mogu biti stabilni i srdačni kada se temelje na iskrenim vrijednostima – uzajamnom poštovanju, razumijevanju i otvorenosti za suradnju.
Prema ocjeni Čavare, Kina je tokom 30 godina razvoja diplomatskih odnosa s BiH bila mnogo više od političkog partnera. „Kina je bila istinski prijatelj. Prijatelj koji ne pita hoćemo li pomoći, nego kako možemo pomoći i kada treba djelovati. Kada su Bosnu i Hercegovinu pogodile prirodne nepogode, kad smo se suočavali s izazovima pandemije, Kina nije ostala po strani. Bila je među prvima koje su pritekle u pomoć – ne riječima nego djelima. Donirala je opremu, vakcine, medicinski materijal. I to se ne zaboravlja“, rekao je Čavara, te poručio kako Kina nije bila uz BiH samo u kriznim trenucima, već i u vremenima kada smo nastojali da razvijamo svoje kapacitete, obrazujemo ljude i moderniziramo naše društvo.
Čavara je posebno pomenuo i Sporazum o međusobnom ukidanju viza iz 2018. godine, naglasivši da je taj čin bio više od olakšanja putovanja. „Bila je to poruka povjerenja, bliskosti i otvorenosti. Poruka da naši narodi trebaju jedni drugima, učiti jedni o drugima i zajedno graditi direktne ljudske veze“, rekao je Čavara.
Prenio je i svoja iskustva tokom posjete Kini, gdje je kao predsjednik Grupe prijateljstva za Aziju PSBiH, 2023. godine sudjelovao na Forumu „Pojas i put“, te naglasio da se u Kini ne govori o nadmoći, nego o suradnji, ne o interesima velikih nego o ravnopravnosti. Također je istaknuo činjenicu da je delegacija BiH u Pekingu bila jedinstvena. „Kad je riječ o odnosima s Kinom, tu nema podjela. Tu postoji zajednički stav. I to je, možda, najveći dokaz koliko je ovo partnerstvo snažno – ne samo u vanjskopolitičkom smislu, nego i u unutarnjem.“, kazao je Čavara.
Poručio je da se rezultati suradnje BiH i NR Kine mjere konkretnim projektima koji su vidljivi, korisni i dugoročni, te ostaju kao trajna vrijednost.
„Zato danas ne slavimo samo prošlost – danas postavljamo temelje za budućnost. Budućnost u kojoj vidimo još snažniju suradnju u inovacijama, nauci, obrazovanju, zelenoj energiji, digitalnoj transformaciji. Imamo zajedničku viziju – viziju svijeta u kojem ne postoje veliki i mali, nego postoje iskreni partneri koji zajedno rastu, uvažavaju jedni druge i dijele uspjeh“, zaključio je Čavara.
Sudionicima Konferencije obratio se i predsjedavajući Doma naroda PSBiH dr Nikola Špirić koji je ocijenio da između BiH i NR Kine vladaju prijateljski odnosi i izuzetna suradnja koja se stalno unapređuje u svim oblastima djelovanja.
Ističući da je u osnovi suradnje BiH i NR Kine politika jedne Kine, dr. Špirić je kazao kako BiH veoma cijeni principijelne stavove NR Kine da se ne miješa u unutarnje poslove drugih država, da se svim narodima u BiH moraju osigurati jednaka prava, kao i da se sporna pitanja trebaju rješavati putem dijaloga i pregovora.
Izražavajući interes da BiH nastavi s unapređenjem bilateralnih političkih, ekonomskih i svih drugih odnosa s NR Kinom, dr. Špirić je naglasio da je imperativ za privredu BiH povećanje izvoza na kinesko tržište. „Osim ekonomske suradnje, zainteresirani smo za unapređenje naučne, tehničke, obrazovne i kulturne suradnje“, poručio je dr. Špirić.
U svom obraćanju ambasadorica NR Kine u BiH, Nj. E. Li Fan najprije zahvalila Parlamentu BiH i Udruženju prijateljstva BiH i NR Kine na organizaciji Konferencije, a potom izrazila zadovoljstvo tridesetogodišnjim prijateljstvom dvije zemlje.
Ističući kako se suradnja dvije prijateljske zemlje razvija na principima međusobnog poštovanja, ravnopravnosti i obostrane koristi, ambasadorica Li Fan kazala je da je riječ o primjeru prijateljske suradnje i razvoja između država različitih veličina, historijskih i kulturnih pozadina i društvenih sistema.
Prema riječima ambasadorice Li Fan, Kina je najveći vanjskotrgovinski partner BiH u Aziji, što dokazuje i činjenica da je obim bilateralne trgovine u 2024. godini povećan za 15,2 posto u odnosu na prethodnu godinu. Također je, kako je rekla, povećan broj realiziranih projekata u oblasti energetike i infrastrukture, kao i broj kineskih turista koji posjećuju BiH.
Ističući i prijateljske kontakte i suradnju Svekineskog narodnog kongresa i PSBiH, koja, kako je rekla, daje važan doprinos razvoju bilateralnih odnosa, ambasadorica Li Fan istaknula je spremnost Kine da nastavi da razvija prijateljstvo s BiH, produbi obostrano korisnu suradnju i podigne odnose Kine i BiH na još viši nivo.
O bilateralnim odnosima BiH i Kine u okviru prvog panela govorili su i ministar komunikacija i prometa BiH Edin Forto, v. d. generalnog sekretara Ministarstva vanjskih poslova BiH Edin Dilberović i direktor Instituta za europske studije Kineske akademije društvenih nauka Feng Zhonggping.
U okviru panela posvećenog ekonomiji i suradnji u okviru Inicijative „Pojas i put“ svoja izlaganja su imali predstavnici Vanjskotrgovinske komore BiH, Udruženja kineskih poduzeća u BiH, kao i vodeći privrednici iz BiH i Kine.
Panel o međuljudskoj razmjeni otvorila je generalna sekretara Ministarstva civilnih poslova BiH Biljana Čamur, a potom su predstavljeni rezultati turističke razmjene, kao i saradnje u oblasti obrazovanja, nauke i kulture.
Predstavnici poslovne i akademske zajednice iz BiH i Kine također su izrazili zadovoljstvo razvojem suradnje u svim oblastima, te naglasili kako je ova Konferencija bila izuzetna prilika da se razmijene iskustva i dobre prakse s ciljem nastavka i proširenja privredne, turističke, obrazovne i kulturne suradnje Bosne i Hercegovine i NR Kine. (kraj)
www.parlament.ba