spot_img
spot_img
Četvrtak, 3 listopada, 2024

U jednoj od najpoznatijih rijeka svijeta nekad se hladio i polarni medo: ima nevjerojatnih 200 mostova i 180 otoka, a pitkom vodom opskrbljuje ogroman grad

Rijeka Temza. Prva, a nerijetko i jedina asocijacija, jest ‘rijeka koja protječe kroz glavni grad Ujedinjenog Kraljevstva, London‘. No, rijeka Temza puno je više od toga i krije brojne zanimljivosti. Primjerice, jeste li znali, iako njezina boja to nikad ovako na prvu ne bi dala naslutiti, da je ona jedna od najčišćih rijeka na svijetu koja protječe kroz neki veliki grad? Ili da ste, ako ste posjetili London, pili vodu iz Temze? Naime, upravo iz nje, naravno nakon pročišćavanja, dolazi čak dvije trećine pitke vode u Londonu… No, to je samo početak u plejadi zanimljivih podataka koji se vežu uz ovu nevjerojatnu rijeku.

TEMZA JE DUGA 346 KILOMETARA I DRUGA JE NAJDUŽA RIJEKA UJEDINJENOG KRALJEVSTVA

Temza je inače, nakon rijeke Severn, druga najduža rijeka u Ujedinjenom Kraljevstvu, ali i najduža rijeka u Engleskoj, dugačka je 346 kilometara. Dijele je na dva dijela, onaj koji podliježe plimi i onaj koji ne podliježe plimi. Njezin ‘plimni dio’, koji je dakle pod utjecajem plime i oseke u Sjevernom moru, dugačak je 109 kilometara, a ide od samog ušća rijeke do Teddington Locka u zapadnom Londonu. Dio Temze koji ne podliježe plimi i oseci dug je 237 kilometara, a proteže se od Teddington Locka pa sve do izvora rijeke u Gloucestershireu.

TEMZU KRASI 200 MOSTOVA, ALI I 180 OTOKA RAZLIČITE VELIČINE

Rijeka Temza može se pohvaliti nekim doista zanimljivim brojkama. Na njoj se nalazi 45 različitih vrsta brane te najmanje 180 otočića različitih veličina. Na svom putu do mora teče kroz devet različitih okruga, a njezin je estuarij širok 29 kilometara… U upečatljivom kontrastu, ona je na svojim najmršavijim dijelovima široka svega 18 metara. Na Temzi se nalazi ukupno i 200 mostova, različitih vrsta, a samo u središnjem Londonu njih 21. No, dugo vremena London Bridge je bio jedino mjesto prelaska rijeke.

NEKADA JE BILA PROGLAŠENA BIOLOŠKI MRTVOM RIJEKOM U KOJOJ NIŠTA NE MOŽE PREŽIVJETI

Iako je njezina čistoća danas na zavidnoj razini, to nije uvijek bio slučaj. Glasila je za najzagađeniju rijeku Ujedinjenog Kraljevstva, a 1957. godine čak je bila proglašena ‘biološki mrtvom’. Govorilo se da u njoj ništa ne može preživjeti. No, onda su se stvari počele mijenjati, a prekretnica je bila poboljšanje londonskog kanalizacijskog sustava 1960-ih godina. Ako je nekada i bila biološki mrtva, danas to više nije. U njoj živi 125 vrsta riba, čak i losos i jegulje, a 2006. godine u njoj je viđen i sjeverni čelasti kit. Tuljani i dupini također se znaju vidjeti, navodi se na stranic Thames River Sightseeinga.

NA ZALEĐENOJ TEMZI ODRŽAVALI SE SAJMOVI, A TIJEKOM JEDNOG NJOME JE ŠETAO I SLON

No, bilo je na Temzi još neobičnijih životinja. Primjerice, slon. Naime, Temza je u svojoj prošlosti u zimskim mjesecima često znala zamrzavati, a u razdoblju do 1608. do 1814. godine, na njezinoj su se zaleđenoj površini održavali sajmovi pod imenom Frost Fairs. Sajmovi su podrazumijevali prodaju pića i hrane, ali i različite aktivnosti kao što su utrke konjima, klizanje, ples, a jedom je prilikom u sklopu jednog od tih manifestacija, i to upravo ispod Blackfriars Bridgea, prošetao i slon.

U NJOJ SE SVOJEDOBNO ZA VRUĆIH DANA ‘HLADIO’ POLARNI MEDVJED HENRIKA III.

Tu priča o neočekivanim životinjama u Temzi ne staje. Ona je svojedobno, navodno, služila i kao ‘bazen’ za polarnog medvjeda. Naime, priča kaže da kralj Henrik III. 1251. godine od kralja Norveške dobio dar – pravog polarnog medvjeda. Njega su čuvali u zoološkom vrtu u sklopu Tower of Londona, a za vrućih bi ga dana puštali na kupanje u Temzu, kako bi se rashladio.

Foto: Getty Images

NAJDUŽA STAZA UZ NEKU RIJEKU TE JEDNA OD NAJVEĆIH PROTUPOPLAVNIH BRANA NA SVIJETU

Rijeka Temza isto tako se može pohvaliti i s tri zanimljiva rekorda. Prvo, najdužom stazom uz neku rijeku u Europi. Riječ je o Thames Pathu, koji je dio National Traila, i dugačak je 296 kilometara, a vodi sve od izvora rijeke do Thames Barriera, odnosno protupoplavne brane. Ova potonja pak je drugi rekorder. Naime, izgrađena je 1982. godine, a riječ je o drugoj najvećoj brani protiv poplave na svijetu (prva je Oosterscheldekering u Nizozemskoj). Njezina je zadaća štititi London od iznimno visokih plima i razina vode. Na njoj se, isto tako, održava i najstarija veslačka utrka na svijetu, Race for Doggett’s Coat and Badge, koja datira još iz 1715. godine

Izvor: putni kofer, Martina Hrupić

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti