spot_img
spot_img
Nedjelja, 6 listopada, 2024

U Gorici obilježena 27. godišnjica smrti Mate Bobana

Paljenjem svijeća i polaganjem vijenaca na grobu Mate Bobana u Gorici kod Gruda u nedjelju je obilježena 27. godišnjica smrti predsjednika Hrvatske zajednice Herceg-Bosne i Hrvatske republike Herceg-Bosne.

Sv. Misu zadušnicu u crkvi sv. Stjepana Prvomučenika u župi Gorica – Sovići predvodio je fra Vinko Mikulić koji je u svom govoru istaknuo da “narod koji ne poštuje svoju žrtvu nema budućnost”.

Nemojmo se stidjeti, učimo malene o našim žrtvama ako želimo preživjeti. Uvijek će biti neprijatelja, uvijek je bilo. Ovo je gore četvrta crkva, tri puta su je Turci spalili, ali nismo se pokorili zahvaljujući hrabrosti naših vojnika i našeg predsjednika nije se to dogodilo. Ondje gdje nije bilo HVO-a nit ima crkve, nit ima naroda. (…) Zato malo razmislimo tko smo i što smo. Uvijek budimo ponosni i na žrtve i na one koji čame u zatvorima iako znamo da su krivo osuđeni, kazao je fra Vinko.

Govoreći o povijesnom kontekstu, načelnik Općine Grude Ljubo Grizelj naglasio je kako su “početkom 90-ih, kada je hrvatski narod i u RH i na području ove zemlje bio ugrožen, Gruđani stavili sve svoje kapacitete na raspolaganje.”

Politička vodilja je tada bila suverenost i konstitutivnost hrvatskog naroda koju dijeli skupa s dva preostala naroda u BiH. Ideja je bila jedinstvo cjelokupnog hrvatskog naroda bez obzira na kojem području žive, i u nekom smislu trasiranja političkog procesa za opstojnost i budućnost hrvatskog naroda, pristup ili otvorenost prema europskim integracijama, što je na kraju i danas ostalo isto.

Tada smo iskazivali domoljublje na jedan drugačiji način primjeren tom vremenu, a danas iskazujemo domoljublje izgrađujući svoje sredine, naše općine, gradove, bilo to u infrastrukturnom, gospodarskom ili političkom smislu, izjavio je za Jabuka.tv grudski načelnik.

On je istaknuo kako je zadaća institucija u smislu odgojno-obrazovnih ustanova poput škola i sveučilišta, ali i pojedinaca podučavati o svemu onome što je danas izrečeno, kako žrtve ne bi bile zaboravljene.

Nismo uvijek na visini zadatka, ne ispunimo tu zadaću onako kako bi to trebalo, kako je to u ovom vremenu primjereno, (…) da možemo s punom uvjerenošću i pouzdanjem govoriti i ne sramiti se nikada ni naroda ni kraja kojem pripadamo. Mislim da se svatko treba potruditi osvijestiti to, a onda će nas cijeniti i naši politički suparnici, ali i oni kojima težimo, prije svega, zajednica europskih naroda, dodao je za Jabuka.tv Grizelj.

Predsjednik Vlade ŽZH Predrag Čović, koji je prisustvovao obilježavanju zajedno s drugim dužnosnicima, ocijenio je kako i dan danas mnogi osporavaju “ljude koji su imali hrabrost stati na čelo svog naroda”.

Ta vremena su bila takva da za slučaj eventualno drugačijeg ishoda rata, ni Paragvaj nam ne bi bio blizu, tako su nama govorili naši stari. Mi smo bili svjesni da smo izgubili taj rat, da nas vjerojatno ne bi bilo u BiH, ili barem većina tih ljudi koji su stali na čelo našeg naroda. Zbog toga se s posebnim pijetetommoramo sjetiti našeg prvog predsjednika, mr. Mate Bobana i reći da je on bio na čelu naše Hrvatske zajednice, kasnije Hrvatske republike.

Uvažavajući sve okolnosti i činjenice tog vremena, mislimo da smo postigli puno, jer kao što je fra Vinko rekao: “Gdje je HVO ostao, tu je i hrvatski narod opstao”. To je veliki doprinos našeg predsjednika i to jednostavno ne smijemo zaboraviti, to je nešto što moramo prenositi na pokoljenja. Nadam se da će naša Vlada učiniti sve da se i kroz obrazovni sustav ne zaboravi žrtva naših prijatelja, kolega, rodbine i ostalih koji su dali svoj život za naš opstanak na ovim prostorima, rekao je Čović za Jabuka.tv.

Mate Boban rođen je 12. veljače 1940. u Sovićima kod Gruda. 18. studenog 1991. izabran je za predsjednika Hrvatske zajednice Herceg-Bosne, a kasnije i za prvog predsjednika Hrvatske Republike Herceg-Bosne te vrhovnog zapovjednika Hrvatskog vijeća obrane. Pod njegovim vodstvom, ove su institucije imale značajnu ulogu, osiguravajući opstojnost Hrvata u Bosni i Hercegovini. Boban je preminuo 7. srpnja 1997. u Mostaru, ostavivši trajni trag u hrvatskoj povijesti.

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti