Celijakija je autoimuna bolest s kojom se suočava sve veći broj osoba, a rana dijagnoza, edukacija i podrška ključni su za kvalitetan život bez glutena. Upravo s tim ciljem, u subotu 17. svibnja 2025. godine, u Velikoj sali Općine Busovača održan je edukativni skup povodom Međunarodnog dana oboljelih od celijakije, u organizaciji Udruge „Celijakija – Život bez glutena“, koja djeluje na području Kantona Središnja Bosna.
Pod sloganom „Zajedno za život bez glutena“, događaj je okupio oboljele, njihove obitelji, zdravstvene djelatnike i sve one koji žele znati više o celijakiji. Cilj je bio podići svijest o važnosti rane dijagnoze, svakodnevnim izazovima osoba koje žive bez glutena, ali i pokazati da život s ovom dijagnozom ne znači manje kvalitete – nego više razumijevanja, znanja i podrške.
Program je započeo uvodnim obraćanjem pedagoginje i psihologinje Marijane Miloš, koja je govorila o psihološkim aspektima života s kroničnim bolestima kod djece i mladih. Predsjednik Udruge, Mahir Karula, predstavio je aktivnosti i ciljeve udruge, naglasivši važnost umrežavanja i kontinuirane edukacije zajednice.
Posebnu pozornost izazvala su gostujuća izlaganja i predavanja. O “celijakliji” i “Intoleranciji na gluten” govorile su dvije doktorice, Belma Omerdić i Mahira Ibreljić. Snježana Boškić Antić iz udruge Gluten Free i Vladimir Žužulović iz udruge “NO Gluten KS” svojim dolaskom i prigodnim izlaganjima dali su podršku radu ove udruge i konkretnim aktibnostima.
Sudionici su nakon predavanja uz opušteno druženje i domjenak imali priliku informirati se putem edukativnih letaka, saznati više o čitanju deklaracija i prepoznavanju skrivenih izvora glutena, razmijeniti iskustva, ali i kušati razne bezglutenske proizvode.
Udruga “Celijakija – Život bez glutena”: Više od informiranja
Udruga “Celijakija – Život bez glutena” SBK/KSB, sa sjedištem u Busovači, osnovana je s ciljem pružanja podrške oboljelima, poticanja javne svijesti i suradnje s institucijama u cilju stvaranja sigurnog i informiranog okruženja za osobe koje ne smiju konzumirati gluten. Kroz predavanja, radionice i kampanje, udruga nastoji izgraditi mrežu razumijevanja i konkretne pomoći – posebno u vrtićima, školama, ugostiteljstvu i zdravstvu.
Svi koji žele postati članom udruge mogu to učiniti uplatom godišnje članarine u iznosu od 36,00 KM. Pristupnica i potvrda o uplati mogu se predati članovima udruge osobno ili poslati na e-mail: zivotbezglutena@yahoo.com. Više informacija dostupno je i na Facebook stranici udruge „Život bez glutena“.