spot_img
spot_img
Subota, 27 travnja, 2024

Trgovci varaju, ali fore s kolicima se nikad ne biste sjetili: Za lažne gramaže i popuste svi znaju

Je li vam se ikada dogodilo da se zaputite u trgovinu kako biste kupili samo najosnovnije potrepštine, samo da biste na izlasku shvatili kako ste napunili puna kolica svakakvim namirnicama i potrepštinama? Ako je vaš odgovor da, postoji mogućnost da ste nasjeli na jedan od brojnih trikova kojima se trgovci koriste kako bi vas natjerali da potrošite više.

Konstantno premještanje robe s jedne police na drugu, kako bi ljudi iznova tražili ono što im treba i usput kupili ono što im nije ni palo na pamet, jedna je od čestih zamki kojima se služe prodavači u cijelom svijetu.

Ako ste mislili da su se mlijeko i jaja slučajno našli na kraju dućana, prevarili ste se. Trgovci ove životne potrepštine namjerno stavljaju na kraj kako bi potrošači morali proći kroz cijelu trgovinu kako bi došli do njih i usput bili uhvaćeni kako kupuju nešto što im u tom trenutku možda i ne treba.

Fore s kolicima se nikad ne biste sjetili

Svježe voće i povrće na ulazu u trgovinu tu je s razlogom jer se kupnjom u startu kupac potiče da se odvaži potrošiti nešto novca, a ne nezdravu hranu.

Trgovci dobro znaju da mnogi roditelji u kupovinu dolaze s djecom, pa se trude da mališanima slastice na policama uvijek budu nadohvat ruke, a za kinder jajima često moraju čučnuti. Još samo da vidimo tu mamu ili tatu koji će se uspjeti izvući bez suza i galame, a da mališanima ne kupe ono što im je zapelo za oko.

Trgovci često primjenjuju trikove kako bi potaknuli veću potrošnju kod nas: Prvi trik je pakiranje skupih proizvoda poput pršuta u teži, masniji papir. Drugi trik je podizanje cijena, a zatim davanje popusta kako bi se stvorio dojam uštede. Treći trik uključuje korištenje magneta na vagama na tržnicama kako bi se izmjerila veća težina proizvoda.

Četvrti trik je mijenjanje rasporeda robe na policama kako bi se kupcima omogućilo dodatno kupovanje dok traže proizvode koje žele. Peti trik je postavljanje slatkiša na visini dječjih očiju kako bi se potakla veća prodaja. Osim toga, nigdje nema izlaza iz trgovine osim kod blagajne, što ograničava opcije kupaca i potiče ih da naprave dodatne kupovine.

Zakidanje na gramaži, kao i prekucavanje roka trajanja namirnica kupcima dobro je poznat trik, no ono čega većina možda nije svjesna jest da su košarice i kolica sve veće i veće, što je psihološka igra trgovaca koji su shvatili da njihovim povećanjem povećavaju prodaju i to za 40 posto.

Ako ste uspjeli odoljeti svim trgovačkim trikovima i krenuli odlaziti jer niste našli ono što ste tražili, morate proći pokraj blagajne jer drugog izlaza nema. Mnogi pokleknu pred ovom preprekom i kupe nešto da ih ne bude sram otići praznih ruku.

Neetične prakse u Hrvatskoj

Inače, ovakve prakse česte su i u Hrvatskoj. Ovog je siječnja i veljače Tržišna inspekcija Državnog inspektorata obavila čak 328 inspekcijskih nadzora zimskog sezonskog sniženja i drugih posebnih oblika prodaje, u kojima je ukupno utvrdila 60 prekršaja ili 18.2 posto povreda”, izvijestili su iz Državnog inspektorata.

Sukladno Programu rada za 2024., u prvom tromjesečju Tržišna inspekcija Državnog inspektorata ove godine provela je nadzorne aktivnosti zimskog sezonskog sniženja kojima su kontrolirane odredbe Zakona o zaštiti potrošača kojima se uređuju posebni oblici prodaje, odnosno prodaja proizvoda po cijenama nižim od cijena u redovnoj prodaji.

Iz Državnog inspektorata podsjećaju da zimsko sezonsko sniženje započinje 27. prosinca i može trajati najdulje 60 dana. Trgovac je dužan tijekom trajanja posebnog oblika prodaje robe istaknuti sniženu cijenu koju primjenjuje tijekom trajanja posebnog oblika prodaje i najnižu cijenu koju je primjenjivao za istu robu tijekom razdoblja od 30 dana prije provođenja posebnog oblika prodaje.

“Tijekom siječnja i veljače 2024. godine obavljeno je ukupno 328 inspekcijskih nadzora u kojima je ukupno utvrđeno 60 prekršaja (18.2 posto povreda)”, istaknuli su iz Državnog inspektorata.

 

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti

LM