spot_img
spot_img
Subota, 28 rujna, 2024

State Department osudio Izetbegovićevo “prebrojavanje”

U godišnjem izvješću State Departmenta o praksi ljudskih prava tijekom 2022. godine u Bosni i Hercegovini, ured se osvrnuo i na društveno nasilje ili diskriminaciju nad nacionalnim manjinama dajući primjer ponašanja pojedinih političara.

Kako je navedeno u izvješću State Departmenta, društvena diskriminacija i povremeno nasilje nad etničkim manjinama povremeno su imali oblik napada na mjesta povezana s tim manjinama, uključujući vjerske objekte.

State Department u izvješću spominje Izetbegovića zbog “prebrojavanja”, Dodika i Čovića zbog negiranja ratnih zločina.  Izetbegović je rekao da su se Bošnjaci “pobrojali, uključujući lovce, mlade ljude i instruktore dronova“, navodi se u izvješću.

Prema podacima Međureligijskog vijeća na osnovi kojih je ured, između ostalog, sastavljao izvješće – nevladine organizacije koje promoviraju dijalog između četiri tradicionalne vjerske zajednice, pokazuju da su nastavljeni napadi na vjerske simbole, vjerske službenike i imovinu.

Potom, u izvješću piše kako je bilo široko rasprostranjenih slučajeva medijskog izvještavanja i javnog diskursa koji je osmišljen da prikaže pripadnike drugih etničkih grupa u negativnom smislu, obično u vezi s ratom 1992-95, da se “odbaci odgovornost za ratnu brutalnost ili da se pošalju zapaljive poruke u vrijeme političke krize u BiH, a posebno u Federaciji BiH”.

Na primjer, zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamenta BiH i predsjednik SDA Bakir Izetbegović, govoreći na skupu SDA u Hadžićima 27. srpnja 2022. godine, hvalio se vojnom snagom Bošnjaka. On je rekao da su se Bošnjaci “pobrojali, uključujući lovce, mlade ljude i instruktore dronova”, navodi se u izvješću.

Također, State Department u ovom dijelu spominje i Dragana Čovića i Milorada Dodika. Kako je opisano u izvješću, lider HDZ-a BiH Dragan Čović i drugi politički lideri Hrvata u BiH, nazočili su 8. srpnja 2022. godine svečanosti povodom obilježavanja 25. godišnjice smrti bivšeg predsjednika Herceg Bosne.

Tijekom godine, predsjednik entiteta RS Milorad Dodik, kao i visoki dužnosnici njegove političke stranke SNSD i drugi dužnosnici i lideri RS-a, nastavili su negirati da su srpske snage počinile genocid u Srebrenici 1995. unatoč nalazima više domaćih i međunarodnih sudova.

State Department je u svoje godišnje izvješće uvrstio i rad Tužiteljstva BiH, slobodu sudjelovanja u političkom procesu, korupciju i nedostatak transparentnosti u vladi, te stav vlade prema međunarodnoj i nevladinoj istrazi navodnih zloupotreba ljudskih prava.

Također, u izvješću je opisano i stanje po pitanju slobode medija i ophođenje političara prema novinarima u BiH, a na više mjesta u izvješću se navode detaljni opisi pojedinih političara zbog njihovog odnosa prema medijima.

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti