spot_img
spot_img
Petak, 26 travnja, 2024

Selmo Cikotić izbrisan iz predmeta „Dževad Mlaćo i ostali“ bez suglasnosti žrtava i svjedoka tužiteljstva

Prema saznanjima do kojih smo došli, Slavica Terzić, bivša državna tužiteljica koja je prije dvije godine otišla u mirovinu, iz predmeta „Dževad Mlaćo i ostali“ uz suglasnot čelnika Državnog tužiteljstva izuzela je ime Selme Cikotića.

Na adrese 51-og svjedoka u predmetu „Dževad Mlaćo i ostali“, Hrvata Bugojna, žrtava zločina i članova obitelji žrtava, ovih je dana stigla obavjest Tužiteljstva BiH kojim ih se upoznaje  da je protiv   Selme Cikotića kao osumnjičenog u lipnju 2018. godine, dok je obnašao dužnost zamjenika ministra obrane BiH, obustavljna istraga u predmetu ratnih zločina protiv civilnog stanovništva.

Na ovaj način njegovo je ime brisano iz optužnice protiv Dževada Mlaće, predsjednika Ratnog predsjedništva Bugojna i još sedam bošnjačkih političkih i vojnih čelnika koje se tereti za ratne zločine nad bugojanskim Hrvatima. Nakon što su poštom dobili dopis, svjedoci imaju zakonski rok od osam dana za očitovanje slažu li se s amnestiranjem od odgovornosti Selme Cikotića, saznaje Dnevnik.ba.

U Koordinaciji udruga proizašlih iz Domovinskog rata HVO HB Bugojna čiji članovi s nestrpljenjem čekaju ekshumaciju na lokalitetu Rostova koja će biti u četvrtak ujutro, u isto vrijeme kada se na sjednici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH bude raspravljalo o  imenovanju Selme Cikotića, bivšeg zapovjednika Operativne skupine Zapad bošnjačke Armije BiH u čijoj zoni odgovornosti je bilo i Bugojno za ministra sigurnosti BiH,  kažu da će iskoristi zakonsku mogućnost i žaliti se na ovakvu odluku bivše tužiteljice Terzić.

 

View post on imgur.com

„Nikomu od nas od svjedoka ujedno i žrtava zločina ne pada na pamet dati suglasnost da se ime Selme Cikotića briše iz optužnice“, poručili su svjedoci u ovom predmetu s kojima smo razgovarali.

Upravo Cikotića, uz Dževada Mlaću kažu smatraju najodgovornijim za progon 15 tisuća Hrvata iz Bugojna, ubojstva i razaranja te zatvaranja oko dvije tisuće hrvatskih zatočenika u logore u kojemu su proživjeli ljudskom umu nezamislivo okrutno postupanje koje je rezultiralo  smrću mnogih zatočenika te u konačnici nasilnim odvođenjem 23 najuglednija Hrvata od kojih se njih 19 još vode kao nestali.

Dok budu čekali iskapanje posmrtnih ostataka koji bi mogli rasvijetili sudbinu barem dijela nestalih, zastupnici u državnom parlamentu, mimo suglasnosti zastupnika HDZ-a BiH,  najvjerojatnije će imenovat državnim ministrom osobu koja je među najodgovornijim za nasilna odvođenja, ubojstva i prikrivanje zločina punih 27 godina.

Izvor blizak Tužiteljstvu BiH pojasnio nam je čijom zaslugom je Cikotić, mimo zakonskih procedura brisan iz optužnice „Dževad Mlaćo i ostali“.

„Podsjetit ću vas da je Cikotić prilikom davanja iskaza pred Sudom BiH svojedobno upozoren da bi i sam mogao biti krivično gonjen. Od osumnjičenog do osobe koja je nedavno dobila potvrdu da se protiv nje ne vodi nikakav kazneni potupak, uključujući i ratni zločin, Cikotić je prošao zahvaljujući pritiscima SDA ali i pojedinih međunarodnih dužnosnika na Tužiteljstvo BiH, prije svih na tužiteljicu koja je vodila predmet Slavicu Terzić kao i druge čelnike Tužiteljstva BiH“, potvrdio nam je izvor koji blisko surađuje s Tužiteljstvom BiH.

Prema saznanjima do kojih smo došli, Slavica Terzić, bivša državna tužiteljica koja je prije dvije godine otišla u mirovinu, iz predmeta „Dževad Mlaćo i ostali“ uz suglasnot čelnika Državnog tužiteljstva izuzela je ime Selme Cikotića.

O tomu je bila dužna obavjestiti sve svjedoke tužiteljstva u ovom predmetu, ukupno 51 Hrvata iz Bugojna, ali to nije učinila. Dvije godine poslije potez kojeg je propustila učiniti tužiteljica Terzić iz samo njoj znanih razloga i motiva, povukao je tužitelj kojemu je dodijeljen predmet, a koji je sudeći po ovom potezu, odlučio raditi svoj posao po zakonu.

Hoće li mu uspjeti sprati ljagu sramotnog ponašanja tužiteljice Terzić i čelnika Tužiteljstva BiH ostaje vidjeti. Ljagu SDA u ovom slučaju  nitko ne može oprati, a ona se ogleda u višegodišnjim pritiscima na pravosuđe BiH te licemjernom negiranju zločina nad Hrvatima u BiH, u ovom slučaju bugojanskim Hrvatima. SDA je preuzela ulogu kadije te krvniku omogućila imenovanje na poziciju na kojoj će sam sebe nastaviti štititi od sudskog progona zbog etničkog čišćenja Bugojna u kojemu je uz Dževada Mlaću, bio jedan od zapovjednika.

Na koji način je zaštitio Hrvate Bugojna dijelom će pokazati  ekshumacija na Rostovu tijekom koje se očekuje pronalazak tijela nestalih iz logora tzv. Armije BiH u Bugojnu u kojemu je ratu Selmo Cikotić obnašao najvažniju vojnu dužnost.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti

LM