spot_img
spot_img
Petak, 26 travnja, 2024

SBŽ: Kako riješiti problem pasa lutalica? Građani: Branimo se praćkama i suzavcem, ali pse ne ubijati!

Nakon što su Bugojanci, prvi u SBK riješili problem pasa lutalica otvaranjem azila za napuštene životinje, gradovi Lašvanske doline, osim Travnika, ovaj za građane veliki problem uglavnom ignoriraju i čekaju da im rješenje donese netko drugi.

Inicijativa o izgradnji zajedničkog skloništa za lašvanske općine pokrenuta prije nekoliko godina nije došla dalje od – ideje, pa je se danas i sjećaju tek rijetki.

Nakon što nam je načelnik Viteza Tomislav Bošnjak Matić prije kazao da on i ne zna za tu inicijativu, slično smo čuli i od busovačkog načelnika Asima Mekića. “Ne sjećam se, znam da smo uvijek pričali o tim i takvim stvarima, ali da je bilo nešto konkretno ne sjećam se”, rekao je Mekić.

Jedan od rijetkih načelnika koji se sjeća te inicijative je travnički načelnik Admir Hadžiemrić, koji nam je o tome kazao:
“Nema ništa od inicijative izgradnje skloništa za napuštene životinje između lašvanskih gradova. Taj problem mi rješavamo samostalno jer zasad drugi gradovi nemaju inicijativu niti od njih imamo povratnih informacija”, rekao je Hadžiemrić.

Općina Travnik daleko je odmakla u rješavanju pitanja pasa lutalica, pa bi Općinskom vijeću uskoro trebale biti ponuđene dvije lokacije za izgradnju novog azila.
“To je kompleksan projekt koji podrazumijeva i evidentiranje vlasničkih pasa, pomoć “Dog trusta”, formiranje privremenih utočišta, udomljavanje pasa, uklanjanje sa ulica kao i način hvatanja, tretiranja i ostalo, rekao je Hadžiemrić.

Dok nezainteresirano gledaju na ovaj problem, zbog tužbi nakon napada pasa lutalica na građane općine godišnje plaćaju desetine tisuća maraka odštete. To su nam potvrdili svi načelnici s kojima smo razgovarali, a samo u Općini Travnik taj iznos je oko 30-tak tisuća maraka godišnje. Poseban problem im predstavljaju psi koje ljudi dovoze iz drugih općina i ostavljaju. “To je danas posto moderan biznis, iz kombija natovari i istovari negdje. Pa oni drugi opet tovare i istovaraju dalje”, upozorio je Mekić.
Dok se ovaj problem ne riješi najviše će ispaštati građani, od kojih neki, kako sami kažu, svakodnevno trpe napade pasa lutalica.

Novotravničanin Josip Mlakić kaže da je nekoliko puta bio u problematičnoj situaciji.
“Često me napadaju psi kad idem u prodavnicu. Ne znam jesu li me zamrzili, životinje volim. Ne plašim se ako je jdan pas, ali ako ih je više, onda logično da me je strah”, rekao je Mlakić.

Još jedan Novotravničanin zbog napada pasa, kako kaže, razvio je čitavu obrambenu strategiju.
“Sa sobom nosim praćku kao da mi je 9 godina. Napadaju me svaki dan i bez obzira što ih se toliko plašim ne bih pristao da ih poubijaju, nego neka nađu bilo koje drugo rješenje”, rekao je Novotravničanin koji je htio ostati anoniman.

I vi ste doživjeli napad pasa lutalica, smatrate da napuštene životinje trebaju daleko veću skrb države ili možete ponuditi rješenje za ovaj problem? Pišite nam!

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti

LM