Zastupnici Sabora KSB u Travniku usvojili su Nacrt Proračuna KSB za 2017. godinu u iznosu od 174.335.535 KM.

Značajno je istaknuti da su planirana povećana sredstava za: transfer za prava iz socijalne skrbi, transfer za skrb o obiteljima s djecom, financiranje troškova prijevoza učenika, nabavka udžbenika za učenike osnovnih škola, poticaji Kantonalnoj upravi za branitelje, sufinanciranje osnovnih glazbenih škola kojima je osnivač kanton, financiranje visokog školstva i stipendiranje studenata itd.

Zastupnica Suzana Krišto izrazila je zadovoljstvo planiranim povećanjima financijskih sredstava na pozicijama transfera za kulturu i znanost, šport, poticaj u poljoprivredi te subvencije javnim poduzećima za sudjelovanje na sajmovima i izložbama itd.

U svojoj raspravi detaljnije se osvrnula na Transfer na pomoć kantonima i općinama za saniranje dijela šteta nastalim prirodnim i drugim nesrećama i jačanje sustava zašite i spašavanja u okviru planiranog proračuna za Kantonalnu Upravu za civilnu zaštitu.

“Iako u Kantonu nije proglašena elementarna prirodna nepogoda, podaci iz općine Busovača o nastalim štetama na zasadima malina, jagoda, šljiva, višanja i dr. govore da je ukupno procijenjena šteta u iznosu od 446.808 KM. Vjerujem da nadležni za ovu oblast imaju podatke i za ostale općine na nivou Kantona Središnja Bosna. Nadam se da će se nastaviti, a i poboljšati koordinacija s općinama, pomoći u okviru svojih mogućnosti, ako ne u potpunosti onda barem djelomično nastojati nadoknaditi štetu. Vjerujem da nam je svima isti cilj, zaštititi i pomoći našim vrijednim poljoprivrednicima”, kazala je Krišto.

Na sjednici Sabora usvojeni je i Prijedlog zakona o privremenoj uporabi javnih površina na području KSB i Nacrt zakona o obrazovanju odraslih.

U raspravi o “Nacrtu zakona o obrazovanju odraslih”, zastupnica Krišto je istaknula zbog čega treba podržati predloženi Nacrt:

“Brze promjene koje se događaju u svim aspektima BH društva rezultirale su time da svaki pojedinac mora stjecati i obnavljati znanje tijekom cijeloga života kako bi ostao konkurentan na tržištu rada. Zakonsko uređenje sustava obrazovanja odraslih logičan je odgovor na te potrebe. Uz teorijsku nastavu, u sustavu obrazovanja, pa i odraslih, potrebno je uvesti više prakse. Potrebno je ojačati praktičnu nastavu i približiti vještine koje radna snagu stječe u odnosu na ono što tržište rada traži. Svijet se brzo mijenja i nema uspjeha bez novih spoznaja i vještina. Veoma je važno da se Zakonom osigura stjecanje novih znanja, a ne legalizacija kupovine diploma, jer to dugoročno ruši čitav sustav obrazovanja.”
Prethodni članakOd danas obvezna zimska oprema, evo na što morate paziti
Sljedeći članakBusovača: Sutra uništavanje prikupljenog NUS-a