spot_img
spot_img
Ponedjeljak, 14 listopada, 2024

Politico o Zenici: U krugu 300 metara svi imaju rak

Novinar piše da se na svom prvom putovanju u Zenicu 2019. godine susreo s lokalnim aktivistom koji mu je tom prilikom rekao: ”Ovdje smo svi bolesni, samo neki to još ne znaju.”

Zenica, grad s približno 100.000 stanovnika, jedna je od najzagađenijih sredina u Bosni i Hercegovini, piše briselski list Politico. Lokalna ekološka organizacija Eko Forum upozorava da je glavni izvor onečišćenja ogromna čeličana u vlasništvu kompanije ArcelorMittal, koja koristi ugljen kao primarni izvor energije. Ova čeličana, gotovo jednako velika kao i sam grad, decenijama je centar industrije, ali i glavni uzročnik ozbiljnih zdravstvenih problema stanovnika.

”Ovdje smo svi bolesni”

Novinar piše da se na svom prvom putovanju u Zenicu 2019. godine susreo s lokalnim aktivistom koji mu je tom prilikom rekao: ”Ovdje smo svi bolesni, samo neki to još ne znaju.” Dvije godine kasnije, taj je čovjek preminuo od raka pluća, a njegova smrt mnoge je potaknula da se dublje pozabave problemom zagađenja u ovoj regiji. Stanovnici Zenice i okolnih sela, poput Tetova, žive u stalnom strahu za svoje zdravlje. Alma se u Tetovo doselila prije više od 40 godina, kada se udala. ”Tada je puno ljudi radilo u tvornici, ali danas je situacija užasna. U krugu od 300 metara od moje kuće, svi imaju rak”, kazala je Alma, koja je 2021. godine i sama oboljela od raka želuca.

Ovaj problem ne tiče se samo Zenice ili Bosne i Hercegovine, prenosi Fokus pisanje poznatog magazina, već šireg područja centralnog Balkana. Mnoge industrijske gradove i sela širom regiona, poput Tuzle i Banovića, zahvaća zagađenje zraka uzrokovano zastarjelim termoelektranama na ugljen, rudnicima lignita i odlagalištima pepela.

BiH peta zemlja po smrtnosti zbog zagađenja zraka

Prema izvještaju Human Rights Watcha, Bosna i Hercegovina je peta zemlja na svijetu po smrtnosti povezanoj sa zagađenjem zraka. U regiji se nalazi sedam od deset najzagađenijih termoelektrana na ugalj u Europi, a koncentracije štetnih materija često premašuju granice koje je postavila Europska unija i Program Ujedinjenih naroda za okolinu. Izet Barčić, stanovnik sela Bukinje kod Tuzle, živi svega nekoliko stotina metara od termoelektrane. Operisali su ga četiri puta i uklonili mu plućno krilo. -Ova termoelektrana nas sve ubija, zaključuje Izet koji se još uvijek nada da će jednog dana uspjeti napustiti to područje. –

Izvor: bljesak.info

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti