spot_img
spot_img
Četvrtak, 10 listopada, 2024

Nove poplave u šest hercegovačkih gradova? U Fojnici nesnosan smrad zbog uginuća stoke

Meteorolozi su 9. listopada najavili obilne padaline, osobito na zapadu, sjeveru i istoku Hercegovine te u dijelovima središnje Bosne. Štete od nedavnih poplava se tek zbrajaju

Poplave koje su proteklih dana pogodile Bosnu i Hercegovinu izazvale su ogromne štete na poljoprivrednim gospodarstvima i stambenim objektima, a pogođeno stanovništvo i dalje se bori s posljedicama.

Izvanredno hidrološko stanje

Meteorolozi su 9. listopada najavili obilne padaline, osobito na zapadu, sjeveru i istoku Hercegovine te u dijelovima središnje Bosne. Agencija za vodno područje Jadranskog mora upozorila je na izvanredno hidrološko stanje, posebno na području rijeka Tihaljina, Mlade, Trebižat te srednje i donje Neretve sa pritokama.

Stanovništvo u općinama i gradovima Konjic, Jablanica, Mostar, Čapljina, Grude, Ljubuški, Široki Brijeg i Posušje pozvano je na oprez zbog bujičnih potoka i klizišta.

Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona brzo je reagirala uspostavom Štaba za procjenu šteta i sanaciju pogođenih područja. U Jablanici, gdje su poplave i klizišta izazvale tragediju, humanitarne organizacije angažirane su u spašavanju i saniranju štete.

Spašene steone krave

U selima Visokog, rijeka Fojnica izazvala je velike štete. Vodeni val visok pola metra uništio je farme i poljoprivredna dobra. Na farmi Mirsada Emše jedva su spašene steone krave, dok su plastenici i drugi poljoprivredni objekti pretrpjeli goleme štete. Slična situacija bila je i u Kiseljaku, gdje je voda odnijela kompletan bazen silaže.

U Fojnici su poplave prouzročile uginuće stoke, što je dovelo do širenja nesnosnog smrada.

Iz Fojnice pozvali pojedince i udruženja da pomognu u čišćenju poplavljenih područja budući da se u pojedinim naseljima širi nesnosan smrad od uginule stoke.
Foto: Općina Fojnica

Stanovništvo i volonteri pozvani su da pomognu u čišćenju, dok nadležne službe upozoravaju na opasnost od širenja zaraznih bolesti. Komisije za procjenu šteta već su na terenu, a vlasti planiraju hitne mjere dezinfekcije i deratizacije kako bi spriječile moguće epidemije.

Službe civilne zaštite upozorile su stanovništvo da prilikom čišćenja koriste zaštitnu opremu kako bi izbjegli zaraze, a Vlada Srednjobosanskog kantona proglasila je stanje nesreće te odobrila financijsku pomoć za najugroženija područja.

Izvor: agroklub, Selma Mujić

 

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti