spot_img
spot_img
Petak, 3 svibnja, 2024

Jesu li kantoni spremni pomoći malinarima? U Unsko-sanskom kantonu poticaji povećani na 0,45 KM

Radna grupa koja okuplja predstavnike akademske zajednice, Koordinacije udruženja proizvođača maline u FBiH, Saveza proizvođača jagodičastog voća u BiH, Udruženja otkupljivača maline, te Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva održala je danas u Travniku i Zenici sastanke s predstavnicima Vlade KSB i Vlade ZDK.

Tijekom sastanaka predstavnici kantonalne vlasti upoznati su o zaključcima Radne grupe, te su sa svoje strane predstavili aktivnosti koje kantonalne vlade poduzimaju da pomognu proizvođačima maline tijekom ovogodišnje krize. Inače, na osnovu zaključka Parlamenta Federacije kantoni, gradovi i općine zaduženi su da osiguraju poticajna sredstva za podršku proizvođačima jagodičastog voća „“u slučaju ekstremnih poremećaja na tržištu“. Trenutno u ZDK ova sredstva iznose 0,20 KM po kilogramu, a u SBK 0,10 KM. Vlasti oba kantona obavezale su se da će analizirati programe poticaja i sagledati mogućnosti osiguranja dodatnog novca za potrebe malinara.

Istovremeno, dogovoreno je da će kantoni preporučiti općinama i gradovima da se uključe u pomoć malinarstvu. Trenutno općine SBK ne potiču proizvodnju, dok su općinski poticaji u ZDK neujednačeni i variraju od nula u Žepču do čak 0,30 KM u Tešnju. Dodatno, predstavnici Vlade ZDK izrazili su spremnost da se uključe u rad Radne grupe s ciljem da joj pruže što bolji uvid u situaciju na terenu. Radna grupa pozdravila je jučerašnju odluku Vlade Unsko-sanskog kantona da poticaje proizvođačima podigne na 0,45 KM po kilogramu.

Veću podršku malinarima 2016. godine zatražio i Sabor KSB

Početkom ove godine pisali smo o većoj podršci malinarima koju su zastupnici Skupštine KSB tražili još 2016. godine. Tada je zastupnica Suzana Krišto iz redova HDZ-a BiH u na sjednici Skupštine KSB inicirala značajnije uvrštavanje proizvodnje malina u kantonalne poticaje za poljoprivredu.

Tom prigodom na sjednici pokrenuta je i inicijativa za zaštitu proizvođača maline. Već iduće godine resorno ministarstvo je u Odluci o usvajanju Programa utroška sredstava s pozicije “Transfer pomoći u poljoprivredi” uvrstilo i poticaj za proizvođače maline, a prema gore navedenim informacijama to se dobrom mjerom i realiziralo ovogodišnjom isplatom novčane podrške za 2524 domaćinstva koja se bave uzgojom maline u Kantonu Središnja Bosna, od kojih je najviše proizvođača iz Busovače.

Vjerujemo da će značaj ove grane poljoprivrede biti prepoznat kod nadležnih, pogotovo u ovim teškim trenucima kada mediji pišu o mogućim cijenama otkupa maline za 2018. godinu, a koje su katastrofalne…

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti