spot_img
spot_img
Petak, 4 listopada, 2024

FOTO: Obilježena 31. godišnjica od stravičnog zločina nad Hrvatima Dusine

Danas se navršila 31 godina od stravičnog zločina nad Hrvatima u Dusini, zaseoku koji teritorijalno pripada Zenici, a gravitira Busovači. Taj dan iz 1993. godine zapisan je crnim slovima u povijesti Hrvata Busovače i Središnje Bosne, obilježen gnjusnim masovnim zločinom nad hrvatskim stanovništvom, počinjenim od strane pripadnika Armije BiH.

Taj dan, ratne 1993. godine ostat će zapisan crnim slovima u povijesti Hrvata Busovače i Središnje Bosne. Gnjusan i masovan zločin nad hrvatskim stanovništvom počinili su pripadnici Armije BiH kada je ispred kuće Kegelja ubijeno devet zarobljenika, a posljednji, deseti zarobljenik, Mladen Kegelj mučen je i ubijen u seoskom Mejtefu. Jednom od zarobljenika – Zvonki Rajiću, prema informacijama mještana, nakon strijeljanja izvađeno je srce.

Pokolj u Dusini izveli su pripadnici 7. muslimanske brige koja je bila u sastavu 3. korpusa Armije BiH, a akcijom je zapovijedao Šerif Patković za kojeg je Željka Rajić (supruga Zvonka Rajića) kao svjedokinja u Haagu kazala kako se „hvalio da joj je osobno ubio muža“.

Misa za poginule i odavanje počasti

Posljednjih tridesetak godina članovi Udruge dragovoljaca i veterana HVO HB Busovača odaju počast i prisjećaju se žrtve sunarodnjaka i branitelja koji su htjeli raditi, privređivati i živjeti kao svoji na svome u rodnom selu Dusina. Ova udruga, na čelu sa općinskim predsjednikom Marinkom Ćosićem te županijskim predsjednikom Dragom Smoljom, i ove je godine bila nositelj organiziranja obilježavanja ove obljetnice.

Tako je bilo i danas, na samu godišnjicu zločina i obljetnicu prvog masovnog stradanja Hrvata Središnje Bosne, na spomen obilježju Dusina, slavljena je sveta misa zadušnica, a prije mise, s početkom u 12 i 40 sati zapaljenje su svijeće i položeni vijenci. Misno slavlje predvodio je župni vikar u župi sv. Ante Padovanskog Busovača, fra Ivica Matišić. Vijence su položili i svijeće zapalili članovi obitelji poginulih, mještani, brojni politički dužnosnici hrvatskog naroda, a među njima i Josip Mravak, izaslanik Predsjedatelja ZD PS BiH Marinka Čavare, ministar hrvatskih branitelja ZHŽ-a i voditelj Odjela za branitelje HNS-a, Mladen Begić uz izaslanstvo, predsjedatelj OV Busovača Marko Šantić, Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata HVO HB na čelu sa predsjednikom Nikicom Tomićem, udruga Nositelja ratnih odličja HVO HB ZDŽ na čelu sa predsjednikom Željkom Ljubanićem, planinari PD “TIM” Busovača na čelu sa predsjendikom Vinkom Milićem, kao i brojna druga izaslanstva.

O zločinu

Dana 26. siječnja 1993. god. oko 5:30 sati počeo je napad Armije BiH na selo Dusina. Civilno stanovništvo koje se u tom trenutku našlo u selu, sklonilo se po podrumima obiteljskih kuća.

Po ulasku u selo pripadnici Armije BiH su civile zatočili u obiteljskoj kući Kegelja, a prethodno su ih maltretirali. Zarobljeni vojnici i civili iz “živog štita” su odvedeni u kuću Kegelja, gdje su potom pojedinačnom paljbom mučki i gnusno ubijeni. (Izuzev Mladena Kegelja koji je fizički zlostavljan u Mejtefu, od čega je i preminuo.)

Danas – 2024. godine, nakon 31 godine od ovog strašnog i gnjusnog zločina suze majki i onih najbližih iz obitelji ubijenih još ne prestaju. Bolno je i žalosno što glavni akteri ovog zločina još u potpunosti nisu odgovarali za svoje nedjela i zločine nad nevinim ljudima ovog kraja. Obiteljima, mnogobrojnim prijateljima i poznanicima ne preostaje ništa drugo, nego iz godine u godinu na obljetnicu stradanja Hrvata ovog kraja, posjetiti središnje spomen obilježje na Dusini.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti