spot_img
spot_img
Petak, 26 travnja, 2024

Bliži se kraj namjenske industrije u središnjoj Bosni?

Namjenska industrija u problemima: U Binasu nikad gore, u BNT-u ‘radnički neposluh…’

Iako je Vlada Federacije BiH u slučaju Binasa poduzela mjere i imenovala novog vd direktora, ta akcija je stigla isuviše kasno. U posljednjih šest mjeseci, prema informacijama Sindikalne podružnice Binasa Bugojno, ovu firmu je pustilo 70 radnika. Duguju im ploču i doprinose, a da bi osigurali egzistenciju svojim porodicama, bili su primorani napustiti Binas i otići van države.

“Ne napušta nitko BiH, pa ni Hasan, što ne voli Binas i BiH. Napušta zato što mora, što je natjeran na to. Hasanov babo nije napustio državu kad je bilo najteže, u ratu. Ali zato danas njegov sin to mora uraditi. Ide tamo gdje će ga poštovati i platiti za njegov rad i trud. Ovdje to nije tako. Ovdje moraš prvo biti podoban, znao raditi ili ne. Moraš klimati glavom, i sve će biti OK. Samo se pitamo, kad ode još puno radnika, a otići će, tko će im onda klimati glavom”, stoji u postu Sindikalne podružnice Binas Bugojno na Facebooku.

Iako se vjerovalo da će imenovanjem nove uprave Binas krenuti uzlaznom putanjom, sve je izglednije da do toga neće doći, jer iz Bugojna, ali i Binasa, odlaze mnogi, pa se postavlja pitanje tko će raditi dok i radnicima koji su otišli dugu ploču i doprinose .

Slična situacija je i u Bratstvu Novog Travnika, gdje su nam radnici kazali da im kasne tri plate, regres te zaostaci na plate, zbog čega je veliko nezadovoljstvo radnika. U toku je i radnički neposluh.

“Trenutno je u toku radničkog neposluh, nitko ništa ne radi i sve je stalo. Plaća još nema i ne znamo kada će biti. Što će dalji koraci biti nas u poduzeću ni sami ne znamo. Duguju nam dvije plaće, treću zarađujemo, regres te od 12. kolovoza izostatke na placu. Uprava neće da priča, samo obećavaju i lažu ljude”, kazao nam je jedan od radnika BNT-a.

S druge strane, iz uprave ovog poduzeća su bez komentara. Redakcija portala Klix.ba danas je pokušala kontaktirati direktora Adisa Ikanovića koji nije odgovarao na naš poziv, a na broj financijskog sektora ostali smo uskraćeni na komentar jer je šef na sastancima.

Što se dešava s namjenskom industrijom u Bosni i Hercegovini te zbog čega vlast nema sluha za očuvanje onoga što je traženo na domaćem i međunarodnom tržištu te ima rješenja za radnike još uvijek nije poznato.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti

LM