Kraj siječnja kao i veći dio ratne 1993. godine ostat će crnim slovima upisani u povijest Hrvata u naseljima smještenim u dolini Lašve u središnjoj Bosni.

Među njima je i selo Dusina koje pripada općini Zenica, mjesto masovnog zločina nad Hrvatima Lašvanske doline. Nakon što su krajem siječnja postrojbe Armije BiH bezuspješno pokušale zauzeti Busovaču i veći dio njene okolice, rano ujutro 26. siječnja 1993. godine uslijedio je novi ‘napad’. Na meti se našlo selo Dusina, odnosno svo hrvatsko stanovništvo u ovom selu koje se tog ranoj jutra našlo u potpunom okruženju. Po ulasku u selo pripadnici Armije BiH hrvatske civile zajedno s pripadnicima HVO-a koji su poslužili kao “živi štit” u pokušaju da zaštite živote civila, odvode u obiteljsku kuću Stipe Kegelja. Uslijedila su maltretiranja, a potom i okrutna ubojstva 10 zarobljenika za koje ni 24 godine poslije nitko nije odgovarao. Devet žrtava ubijeno je u kući Stipe Kegelja, dok je Mladen Kegelj nakon zlostavljanja, likvidiran u seoskom mejtefu. Iako su svi akteri zločina nad Hrvatima međunarodnom kao i domaćem pravosuđu poznati jer su izašli na vidjelo tijekom haaških procesa, za zločin u Dusini, uključujući i veoma okrutno ubojstvo zarobljenika Zvonka Rajića, još nitko nije procesuiran.

Danas, 24 godine nakon zločina nad Hrvatima, selo Dusina sablasno je prazno. Od prijeratnih oko tri tisuće stanovnika, u Dusini još uvijek nema niti jednog hrvatskog povratnika. Godišnjica zločina čije obilježavanje svake godine organizira Udruga dragovoljaca i veterana domovinskog rata HR HB Busovače, jedan je od rijetkih trenutaka kada Dusina, barem nakratko ponovno oživi. Tako su se i ove godine, na 24. godišnjicu prvog masovnog stradanja Hrvata u Lašvanskoj, žrtvama, pored članova obitelji stradalih koje 24 godine vape za pravdom, poklonili i predstavnici Udruga proisteklih iz Domovinskog rata kao i hrvatski politički predstavnici s ovog područja. Misu pred spomen obilježjem Hrvatima okrutno ubijenim 26. siječnja 1993. godine u Dusini, predvodio je fra Zoran Jaković, župnik župe Busovača. Prije mise predstavnici Udruga proisteklih iz Domovinskog rata kao i politički dužnosnici, položili su vijence i zapalili svijeće u spomen na sve poginule.

obljetnica zlocina na dusini3obljetnica zlocina na dusini4obljetnica zlocina na dusini8obljetnica zlocina na dusini5obljetnica zlocina na dusini6obljetnica zlocina na dusini2obljetnica zlocina na dusini7obljetnica zlocina na dusini9obljetnica zlocina na dusini10obljetnica zlocina na dusini11obljetnica zlocina na dusini12obljetnica zlocina na dusini13obljetnica zlocina na dusini14obljetnica zlocina na dusini15obljetnica zlocina na dusini16obljetnica zlocina na dusini17obljetnica zlocina na dusini1

Prethodni članakBeer Bar Busovača: HAPPY HOUR uz polufinale Hrvatska – Norveška
Sljedeći članakPovjerenstvo za EU integracije Doma naroda Parlamenta F BiH s predsjednicima Skupština županija

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime