spot_img
spot_img
Srijeda, 16 listopada, 2024

10 vrsta cvijeća koje možete saditi i sijati u jesen

Sadnja i sjetva će cvijeću omogućiti da proklije, razvije korijenje i bude spremno za bujan rast i cvjetanje čim stignu topliji proljetni dani

U listopadu možete saditi i sijati različite vrste cvijeća koje će cvjetati već u rano proljeće.

Sadnja i sjetva u ovo vrijeme će im omogućiti da prokliju, razviju korijenje i bude spremno za bujan rast i cvjetanje čim stignu topliji proljetni dani.

5 vrsta za sadnju

U ovo se doba godine prvenstveno sade lukovice poput tulipana, narcisa, zumbula i šafrana. Lukovicama je potreban period hladnoće da bi cvjetali na proljeće.

U jesen se mogu saditi dvogodišnje biljke kao što su maćuhice i tratinčice koje su otporne na niske temperature, a već će s prvim toplijim danima cvjetati.

Mirisna ljubičica otporna je trajnica čiji su mirisni cvjetovi među prvim vjesnicima proljeća. Upravo je sada možete presaditi na željeno mjesto gdje će se trajno uvriježiti.

Anemona je također trajnica, a većinom se sadi njezin gomolj. Otporna je na zimu, a voli sunčana do polusjenovita mjesta.

Zimski jasmin poznat i kao forzicija je vrlo dekorativan grm s nježnim žutim cvjetićima, a cvate već krajem zime. Može se saditi samostalno ili uz zid, ogradu i slično.

5 vrsta za sjetvu

Evo pet vrsta cvijeća koje se može sijati u listopadu na našem području.

Crveni poljski mak, iako se smatra korovom, vrlo je dekorativan i privlači oprašivače. Možete ga sijati u trakama, a cvjetat će već od travnja.

Neven je poželjan u svakom vrtu jer poboljšava tlo, tjera štetnike, a privlači oprašivače. Otporan je na niske temperature pa je sada pravo vrijeme da ga posijete na željeno mjesto gdje će cvjetati čitavo proljeće i ljeto.

Jednogodišnji sljez se može sijati u jesen kako bi brže procvjetao na proljeće, a obilno cvate čitavu sezonu. Voli sunčana mjesta te može narasti više od jednog metra.

Damašćanska crnjika je jednogodišnja biljka čija je stabljika uspravna, razgranata, a sije se direktno u tlo jer ne voli presađivanje. Voli sunčano mjesto i dreniranu, vlažnu zemlju.

Ukrasni grašak je također jednogodišnja biljka, a osim što je dekorativan, privlači oprašivače svojim mirisom. Može narasti do dva metra u visinu i odličan je izbor za uzgoj na rubovima vrta.

Priprema tla i drugi savjeti

Većina cvijeća, bilo da se sadi ili sije, zahtijeva dobro drenirano tlo kako bi se izbjeglo zadržavanje vode koje može uzrokovati truljenje korijena ili sjemena.

Prije sadnje ili sjetve, tlo treba prozračiti i razrahliti na dubinu od oko 20-30 cm. To će pomoći korijenju biljaka da lakše prodru, a sjemenkama da imaju dobar kontakt s tlom.

Površinu prvo očistite od korova, kamenja i ostataka biljaka. Korovi mogu konkurirati cvijeću za hranjive tvari, svjetlost i prostor, pa je važno pripremiti čistu gredicu. Gredice oblikujte tako da budu blago podignute ako je tlo teže ili slabo drenirano što će spriječiti prekomjerno zadržavanje vode.

Prije sjetve ili sadnje, dodajte organski materijal poput komposta, stajnjaka ili treseta. Ovo poboljšava strukturu tla, povećava njegovu plodnost i sposobnost zadržavanja vode. Većina cvjetnica preferira blago kiselo do neutralno tlo (pH između 6,0 i 7,0). Ako je potrebno povećati pH, dodajte vapna, a ako treba smanjiti, treset ili sumpor. Prije svega bi trebalo napraviti analizu tla.

U slučaju suhe jeseni, nakon sadnje ili sjetve, zemlju zalijte, tek toliko da bude vlažna.

Izvor: agroklub, Maja Celing Celić

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti