spot_img
spot_img
Srijeda, 1 svibnja, 2024

MONOGRAFIJA “OD TVORCA LOGORA DO RADOSTI PORICANJA”: Bošnjačke elite još uvijek tvrde da su logori za Hrvate bili sabirni centri humanitarne naravi

Monografija urednika Anđelka Kvesića „Od tvorca logora do radosti poricanja“ sadrži izvorne podatke, organizacijske strukture logora diljem BiH, popise stražara, informacije o uvjetima i načinima mučenja i zapovjednom osoblju.

Veliki broj dokumenata, fotografija, iskaza preživjelih logoraša, u monografiji „Od tvorca logora do radosti poricanja“ skupio je i uredio Anđelko Kvesić, autor knjige i predsjednik udruge hrvatskih logoraša u BiH.

Nakon promocije monografije u Busovači i Mostaru , ovo kapitalno djelo, predstavljeno je i Gornjem Vakufu/Uskoplju, u dvorani uskopaljske osnovne škole.

O monografiji „Od tvorca logora do radosti poricanja“ na uskopaljskoj su promociji, pored autora, govorili Nikola Grubešić, predsjednik Županijskog odbora HDZ-a BiH Središnja Bosna i ministar zdravstva i socijalne politike u Vladi ŽSB i Josip Križanović, predsjednik busovačke podružnice HKD-a Napredak.

Autor monografije Anđelko Kvesić istaknuo je kako ova knjiga donosti istinu i činjenice o stradanju Hrvata u BiH, odnosno, odvođenjima, tretmanu i mučenjima u logorima Armije BiH i VRS-a za hrvatske civile i pripadnike HVO-a.

„Sadržaj monografije donosi točne i objektivne podatke, iskaze svjedoka i preživjelih logoraša, fotografije, i doslovce, dokazni materijal o tome, kakav su tretman civili hrvatske nacionalnosti i pripadnici HVO-a imali u više od petsto logora za vrijeme Domovinskog rata“, kazao je Kvesić na promociji.

Napomenuo je i kako je Armija BiH formirala 331 logor, a VRS 194 u kojima su mučeni i zlostavljani Hrvati.

Kvesić, je također, istaknuo kako, naslov monografije govori o tome da, danas oni koji su formirali logore, osjećaju radost poricanja, jer za stradanja hrvatskih logoraša, pred bh. pravosuđem nema odgovornih.

Autor je kazao kako je od završetka rata proteklo više od dvadeset godina, a da država nije našla za potrebno da o logorašima kaže niti jednu riječ kada je u pitanju pravo, te naveo kako ne postoji ni uredba, ni zakon, ni propis koji bi govorio o logorašima.

„Nakon više od dvadeset godina, bošnjačka politička elita tvrdi kako su logori za Hrvate bili sabirni centri humanitarnog karaktera, a da su zločini nad Hrvatima tek sporadični incidenti Armije BiH“, rekao je Kvesić.

Dodao je i kako oni koji su znali, organizirali i na koncu, upravljali logorima, moraju snositi određeni oblik kaznene odgovornosti.

Nikola Grubešić, predsjednik Županijskog odbora HDZ-a BiH Županije Središnja Bosna, istaknuo je kako Kvesićeva monografija tematizira golgotu Hrvata u BiH.

„U ovoj monografiji faktografski je prezentirana golgota Hrvata u BiH, a posebice Središnje Bosne, koja je u jednom trenutku cijela bila logor, od Uskoplja do Fojnice, pod osmomjesečnom opsadom, bez hrane i lijekova“, kazao je Grubešić.

Naveo je i kako vrijednost monografije proizlazi u činjenici da su u njoj probrojani svi logori za Hrvate od sjevera BiH, Središnje Bosne, Hercegovine, pa sve od onih najgorih, poput Muzičke škole u Zenici“, kazao je Grubešić.

Križanović je, pak istaknuo, kako knjige poput ovih, moraju ugledati svijetlo dana kako bi se dokazala istina o ratnim stradanjima Hrvata u BiH za vrijeme Domovinskog rata.

„Kvesićeva monografija trajni je zapis strahota kroz koje su pripadnici HVO-a i hrvatski civili prolazili tijekom rata ali dokaz i opomena, kako još uvijek, mnogi od onih koji su tim logorima upravljali i naredili njihova osnivanja, nisu kažnjeni pred sudovima u BiH“, rekao je Križanović.

Monografija urednika Anđelka Kvesića „Od tvorca logora do radosti poricanja“ sadrži izvorne podatke, organizacijske strukture logora diljem BiH, popise stražara, informacije o uvjetima i načinima mučenja i zapovjednom osoblju.

Promociju monografije „Od tvorca logora do radosti poricanja“ organizirao je Županijski odbor Mladeži HDZ-a BiH Središnja Bosna.

G.L. / Dnevnik.ba

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti

LM