Petak, 26 travnja, 2024

Košarkaši Busovače svladali favoriziranu Čapljinu, kvalitetna obrana presudila

Košarkaši Busovače došli su do nove pobjede, ovaj put nad odličnom ekipom Čapljine rezultatom 78:72 (38:38).

Ključ pobjede je bila dobra igra u obrani, posebice u 3. periodu. Utakmica je počela vodstvom gostiju, a do kraja prvog perioda domaći su uspjeli doći do prednosti od tri poena.

U drugom periodu ekipe su se smjenjivale u vodstvu da bi u posljednjoj sekundi poluvremena Topalović trojkom doveo Busovaču do rezultatskog “egala” – 38:38.

Treći period bio je u znaku Busovače. Odlična obrana, mnogo trčanja i prednost je narasla do +11 poena. Softić je potpuno zaustavio najefikasnijeg igrača Čapljine u prvom poluvremenu Kuzmana koji u ovom periodu nije postigao niti poena. Koš Čapljine su u brzim protunapadima “rešetali” Topalović, Tepić, Milinović i Gudelj.

Znalo se da ova petorka nema snage za igru do kraja utakmice, trener domaćih je krenuo s izmjenama koje nisu odgovorile na pravi načina tako da je Čapljina 6. minuta do kraja i povela, najprije 62:60, 64:60 i posljednje vodstvo 69:67. Odgovornost su na kraju preuzeli oni najmlađi, Topalović je pogodio trojku uz dodatno bacanje koje je realizirao, a sa slobodnih bacanja bio je siguran i Tepić za konačnih i zasluženih 78:72.

U domaćoj ekipi odlični Topalović i Tepić s po 24 poena, Milinović 15 poena, skakački raspoloženi Gudelj i Mešinović te “rudari obrane” Softić i Gazić. Kod gostiju bolji od ostalih Kuzman 21 poen , Karamatić 14 i Radak 11 poena.

Naredne utakmicu Busovača igra u četvrtak 22. 02. u Ljubuškom (zaostala utakmica iz prvog dijela) te u subotu 24. 02 gostuju u Grudama.