spot_img
spot_img
Petak, 26 travnja, 2024

DUŠA I SRCE CRKVE

Jedan od boljih filmova duhovno-religiozne tematike koji sam nedavno pogledao i koji vam želim preporučiti je film o svetom Anti Padovanskom. Film se jednostavno tako i zove (tal. Sant’Antonio di Padova), a snimljen je 2002. godine u Italiji. Tehnički je jako dobro snimljen, a prikazuje mnogo lijepih scena i poučnih dijaloga.

Piše Željko Bošnjak

Posebno je dojmljiva jedna scena, kad sveti Anto Padovanski prvi put susreće svoga učitelja – svetog Franju Asiškog. Na proplanku, visoko na postolju, stoji sveti Franjo i propovijeda evanđelje. Oko njega braća franjevci pažljivo slušaju svaku njegovu riječ. Vjerni, poslušni i skromni. Danas, nakon više od 800 godina od njihovog formiranja, jednako se može reći kako franjevce prepoznajemo po spomenutim osobinama. I dalje ih krasi čistoća, poslušnost i siromaštvo – tri redovnička zavjeta, tri čvora kojim vezuju svoj habit.

Kao putujući propovjednici, franjevci se danas nalaze po cijelome svijetu. Jedan su od najbrojnijih redova u Katoličkoj Crkvi i broje oko 1,2 milijuna članova. Godišnje izvješće Svete Stolice za 2013. godinu iznosi podatak da je samo u Prvom franjevačkom redu (kojeg čine redovnici) bilo 29 198 članova. Od toga broja, njih 19 713 su bili svećenici. Najviše od njih se odnosi na franjevce opservante (koje još zovemo i smeđim fratrima). Njih je bilo 14 123 člana, od kojih su 9735 bili svećenici. Franjevaca konventualaca (crnih fratara) je bilo 4289 članova (od toga 2921 svećenika), a franjevaca kapucina 10 786 članova (od toga 7057 svećenika). Broj članova Drugog franjevačkog reda (sestre klarise) iznosio je oko 18 000, a Treći franjevački red ima više od milijun članova.

Kriza zvanja

Centar za studije o Katoličkoj Crkvi (CARA Research) ističe kako katolici na kraju 2014. godine čine 17 % svjetske populacije te imaju oko 1,2 milijarde članova. Ukupan broj svećenika iznosi 414 313 i raspoređen je u 221 740 župa širom svijeta. Broj katolika kao i broj svećenika, u svijetu se kontinuirano povećava. Nažalost, dinamika rasta nije ista, jer broj katoličkog stanovništva raste puno bržom stopom nego što raste broj katoličkih svećenika. Tako je u zadnjih 40 godina broj katolika u svijetu gotovo udvostručen, a broj svećenika je gotovo ostao nepromijenjen. Europa još uvijek ima više od pola broja svih svećenika na svijetu. Međutim, uz Sjevernu Ameriku i Oceaniju, Europa čini i područje gdje se broj svećenika konstantno smanjuje. Mnoge europske zemlje tako se susreću s krizom zvanja, a rješenja pronalaze zapošljavanjem svećenika koji dolaze s drugih kontinenata. Pretežito se tu misli na svećenike iz Azije i Afrike u kojima se njihov broj povećava. Primjerice, jedna Francuska u kojoj se više od 80 % stanovništva izjašnjava kao katolici (oko 52 milijuna stanovnika), u 2009. godini zaredila je samo 90 svećenika. Stoga su otvorili putove svećenicima iz drugih država i danas ih imaju ukupno oko 1300. Od toga broja, čak ih je 650 došlo iz Afrike. Sa sličnom situacijom susreću se i časne sestre. Njihov broj se također smanjuje, a na kraju 2014. godine u svijetu ih je bilo 705 529 članica.

Za suradnju i plodonosnije ostvarivanje svoga poslanja u Crkvi, u Bosni i Hercegovini je 2000. godine osnovana Konferencija viših redovničkih poglavara i poglavarica Bosne i Hercegovine (KVRPP BiH). Konferenciju čine redovničke zajednice sa sjedištem u Bosni i Hercegovini (dvije zajednice redovnika i četiri zajednice redovnica), te redovničke ustanove koje djeluju na području Bosne i Hercegovine, ali imaju sjedište izvan nje.

Najviše svećenika iz Bosne Srebrene

Podaci Konferencije izneseni za 2015. godinu pokazuju da je u Bosni i Hercegovini bilo 346 svećenika. Oni predstavljaju udio od 0,1 % svih svećenika svijeta. Najviše svećenika je bilo iz Franjevačke provincije Bosne Srebrene (219 svećenika) te Hercegovačke franjevačke provincije Uznesenja BDM (113 svećenika). Preostalih 14 svećenika se odnosilo na druge redove koji imaju sjedište izvan Bosne i Hercegovine. Gledajući red franjevaca na području Bosne i Hercegovine, dvije provincije imaju ukupno 487 članova. Broj časnih sestara s doživotnim zavjetom u BiH je iznosio 513 članica.

Broj svećenika redovnika i časnih sestara koji djeluju na području Bosne i Hercegovine u zadnjih nekoliko godina polako stagnira. Tako je broj svećenika od 2005. godine do 2015. godine smanjen za 42 svećenika (12%), a časnih sestara za 34 članice (7%).

Franjevci Bosne i Hercegovine djeluju i van granica svoje zemlje. Širom svijeta oni naviještaju vjeru, rade humanitarne poslove te podižu škole i bolnice. Bosanski franjevci vode osam hrvatskih katoličkih misija u Njemačkoj, tri u Australiji, po jednu u Nizozemskoj i u Austriji. Na službi su i u Albaniji te misionare u nekoliko afričkih zemalja. Zahvaljujući franjevcima kao i ostalim svećenicima širom svijeta, danas postoji oko 95 tisuća osnovnih i 44 tisuće katoličkih srednjih škola. Također je izgrađeno više od 5 tisuća katoličkih bolnica i 10 tisuća katoličkih sirotišta.

I sveti Anto je na početku svoga misionarskog puta krenuo prema Africi. No, kako je prikazano i u filmu s početka ove priče, njegovu lađu odnesoše vjetrovi na talijanske obale Sredozemnog mora. Tu ostade do svoje smrti, propovijedajući riječ Božju svojim riječima i svojim djelima.

artinfo.ba | preuzeto s portala svjetlorijeci.ba

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti

LM