spot_img
spot_img
Nedjelja, 6 listopada, 2024

Znate li koja zemlja ima najmanju gustoću naseljenosti?

Jeste li se ikada zapitali koja zemlja na svijetu ima najmanju gustoću naseljenosti? Odgovor leži u prostranoj i mističnoj Mongoliji, državi koja obuhvaća nevjerojatnih 1,56 milijuna kvadratnih kilometara, a na tom golemo prostranstvu živi samo 3,4 milijuna ljudi. S tek dva stanovnika po kvadratnom kilometru, Mongolija je zemlja gdje se divlja priroda stapa s bogatom kulturnom baštinom. Njene beskrajne stepe, pustinje i planine dom su nomada koji i danas žive u skladu s prirodom i čuvaju tradiciju staru stoljećima. Mongolija je pravo utočište za one koji žele doživjeti tišinu, slobodu i divlju ljepotu kakva se rijetko nalazi u modernom svijetu.

“ZEMLJA VJEČNO PLAVOG NEBA” U KOJOJ ČETVRTINA STANOVNIŠTVA ŽIVI NOMADSKIM NAČINOM ŽIVOTA

Mongolija, poznata kao “zemlja vječno plavog neba” zbog svojih 250 sunčanih dana godišnje, zadivljuje ne samo prirodnim ljepotama nego i jedinstvenim načinom života svojih stanovnika. Od oko tri i pol milijuna ljudi, čak 25 posto živi nomadskim načinom života, u savršenom skladu s prirodom. Mongolsko stanovništvo je također vrlo mlado – čak 60% ljudi mlađe je od 35 godina. No, unatoč mladosti, najbrojniji stanovnici Mongolije nisu ljudi, već konji, koji u ovoj zemlji uživaju zaista poseban status. To potvrđuje i poznata narodna mongolska izreka koja kaže: “Mongol bez konja je kao ptica bez krila.”

 

Iako veliki dio mongolskog stanovništva vodi nomadski način života, većina populacije nastanila se u glavnom gradu Ulaanbaataru. No, čim napustite granice urbanog betona i zakoračite u nepreglednu zelenu divljinu, počinje prava nomadska avantura. Na beskrajnim pašnjacima, prošaranim bijelim jurtama poznatim kao “ger”, živi oko milijun nomada. Ovi šarmantni, održivi domovi simboliziraju tradicionalni način života koji se održao stoljećima.

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti