spot_img
spot_img
Četvrtak, 18 travnja, 2024

Zajednički djelovati za općenacionalne interese

Mi Hrvati jesmo malobrojni, ali bez kompleksa inferiornosti jer smo drevni, autohtoni, veliki po povijesnoj memoriji, po svojim institucijama, parametrima oblikovanog identiteta, veliki, naravno, i po nevoljama koje smo podnosili i podnosimo, kao i žrtvama koje smo dali za očuvanje i razvoj svoje domovine BiH u kojoj želimo imati bolju budućnost, a ne povratak u prošlost. Ne krivotvorimo povijest niti prisvajamo tuđa kulturna, duhovna i materijalna dobra.

Koliko god se živjelo u nadi u bolje dane i godine, koliko god imali vjeru u ljepšu i sretniju budućnost, povijest kao i recentna – nedavna događanja pozivaju na oprez, na budnost, a opreznost je majka mudrosti, kaže stara maksima. Još je mnogo iskušenja ispred nas. Krleža je svojedobno rekao: “Hrvati, kad imate snagu, nemate mudrosti, a kad imate mudrosti, nemate snagu.” Hrvatski narodni sabor BiH je, nasreću, kompleksna cjelina, sinteza mudrosti i snage – političke, intelektualne, duhovne, moralne.

Ne smije se gubiti iz vida da se četiri puta pred licem javnosti – europske i svjetske – ne poštuje volja hrvatskoga naroda, nego nam drugi bezobzirno, bestidno, i unatoč odluci Ustavnog suda, biraju čak i člana Predsjedništva.

Sabor HNS-a je postojano, bez kolebanja, dokazivao, na uljudan način i relevantnim činjenicama, da se krše prava hrvatskoga naroda protivno proklamiranim i usvojenim načelima o pravima čovjeka i naroda. Predsjednik Sabora je razborito, strpljivo i ustrajno pružao ruku suradnje čelnicima drugih naroda, pozivao na dijalog, na prevladavanje razdora i apelirao da se političko djelovanje usmjeri prema egzistencijalnim problemima, europskim integracijama, ključnim reformama. Sve što su zahtijevali i promicali Sabor i njegov predsjednik bilo je zakonito i na matrici europskih i univerzalnih vrijednosti.

HNS nije podržavao ni secesionističku ni unitarističku politiku. Neprekidno se zauzimao za vrijednosti na kojima počiva civilizacija i uljudba, kojoj i sami pripadamo. A to su: istina, pravda, sloboda, jednakopravnost, a protiv svake diskriminacije, hegemonije, dominacije bilo kojeg naroda te protiv majorizacije, nadglasavanja i nametanja svoje volje drugom narodu.

Sabor je govorio jezikom mira, susretljivosti, dobrosusjedstva. Promicao je veznik i – i, koji povezuje, a ne ili – ili, što isključuje pravo na različitost, a raznolikost BiH, i svijeta, njezini su bogatstvo i ljepota. Otvorenošću i javnim djelovanjem težilo se uspostavljanju dijaloga među konstitutivnim narodima, a osobito između Bošnjaka i Hrvata. Poznato je kako su završili brojni dogovori. Danas je sve razvidno, jasno. Politika diskriminacije, hegemonije, licemjerja, podvala je razotkrivena, maske skinute. Prinuda, neravnopravnost, unifikacija, jednoobraznost nisu rješenje jer razaraju odnose i BiH.

Dopustite mi izgovoriti koju riječ o HAZU u BiH. Podsjetio bih da su Hrvati, ali i drugi narodi, imali nacionalna kulturna, pjevačka, glazbena, sportska, folklorna društva još krajem 19. i početkom 20. stoljeća. Ova društva, kao i hrvatske katoličke škole, nakon 1945. ukida centralizirana država. Obnavljaju se, međutim, poslije prvih demokratskih izbora 1990.

U BiH je do 1975. odnosno 1976., 1977. postojao samo jedan univerzitet osnovan u Sarajevu 1949., a rečenih godina osnivaju se u Banjoj Luci, Tuzli i Mostaru, a nakon minulog rata u Istočnom Sarajevu, Istočnom Mostaru, Zenici i Bihaću. Dakle, nekad jedan, a danas osam javnih sveučilišta koja tvore Rektorsku konferenciju BiH primjer su uspješne suradnje i kolegijalnih odnosa. Odluke se oblikuju i donose konsenzusom.

ANU BiH je osnovan 1966. Danas konstitutivni narodi imaju akademije: ANU RS – osnovan 1994., BANU – 2012. i HAZU u BiH, utemeljen 2014. Hrvati su još 1993. osnovali u Sarajevu Hrvatsko društvo za znanost i umjetnost, čiji su bili članovi i svi onodobni Hrvati, članovi ANU-a BiH i svesrdno su poticali osnivanje Hrvatske akademije jer se stekla solidna osnova znanstvenika, umjetnika, a tu je i Sveučilište u Mostaru i Podružnica Društva. U Društvu je bilo oko 180 članova – profesori sveučilišta, umjetnici, književnici, znanstvenici u institutima. Potvrđujem vjerodostojnost jer sam obnašao dužnost tajnika Društva četiri godine i nakon toga predsjednika četiri godine. Pravo je naroda osnivati svoje ustanove, pa i onu najvišu – akademiju. To svjedoči o kulturnoj, znanstvenoj, civilizacijskoj zrelosti svakog konstitutivnog naroda, ali i BiH. HAZU u BiH je otvoren, ima uspješnu suradnju s drugim nacionalnim akademijama. Na našim znanstvenim skupovima sudjeluju akademici iz svih akademija u BiH i, naravno, iz HAZU-a Zagreb. Članovi Hrvatskog društva za znanost i umjetnost su i Bošnjaci, Srbi i Židovi. Ovo je prilika zahvaliti Parlamentu FBiH i Domu naroda jer su prepoznali važnost akademija za razvoj znanosti i umjetnosti, ali i kao ustanova koje uspostavljaju mostove suradnje među ljudima i narodima. Akademici HAZU-a u BiH pozivaju da se bez predrasuda i starih ideologija okrenemo jedni drugima s poštovanjem i povjerenjem, da istražujemo materijalnu i duhovnu baštinu i znanstvenom obradom suvremenih problema pomažemo u prevladavanju duboke krize u koju je dospjela BiH. Zauzimamo se za BiH koja će biti poželjna domovina svim konstitutivnim narodima i nacionalnim manjinama. Demokratske slobode, ljudska i kolektivna prava ne treba sužavati nego uvećavati, razvijati. Na kraju, snaga HNS-a je u slozi, u razlikama, višeglasju, u sposobnosti stranaka da zajednički djeluju, osmišljavaju i usklađuju općenacionalne interese.

Neka sloga bude i nadalje načelo ponašanja i lajtmotiv djelovanja HNS-a, jer gdje je concordia, tamo je i victorija.

Autor: Akademik Mladen Bevanda, Večernji list

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti

LM