Najnovije istraživanje pokazuje da djeca u BiH konzumiraju nargilu i cigarete već od 6. razreda osnovne škole, što stručnjaci ocjenjuju zabrinjavajućim trendom.
Svjetski dan bez duhanskog dima obilježava se krajem siječnja, a ove godine poseban naglasak stavljen je na rast konzumacije duhanskih proizvoda i nargile kod osnovnoškolaca.
Prema podacima Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ), istraživanje provedeno među 918 učenika od 6. do 9. razreda u 75 osnovnih škola otkrilo je alarmantne podatke:
- 15% djece izjavilo je da konzumira ili je probalo cigarete
- 16,7% djece konzumira nargilu
- 80,6% učenika poznaje nekoga tko koristi nargilu
- 25% osnovnoškolaca svjesno je da njihovi vršnjaci puše cigarete
Ovaj dan je prilika da se podigne svijest o štetnosti duhanskih proizvoda, ali i da se naglase preventivne mjere za zaštitu djece, istaknuo je Nino Hasanica, načelnik Službe za školsku higijenu INZ-a.
Zašto djeca sve ranije počinju pušiti?
Istraživanje je pokazalo da je društveni utjecaj glavni razlog za ranu konzumaciju duhanskih proizvoda. Na pitanje zašto su počeli pušiti, učenici su naveli:
- 54,2% – zbog utjecaja vršnjaka
- 37% – zbog stresa i potrebe za opuštanjem
- 10% – zbog dosade
- 0,4% – zbog radoznalosti
Posebno zabrinjava činjenica da djeca počinju konzumirati cigarete i nargilu već u 6. razredu osnovne škole. Stručnjaci upozoravaju da je rani početak pušenja povezan s kasnijim problemima s mentalnim zdravljem.
Novim zakonom protiv duhanskog dima
Kako bi se smanjila izloženost djece duhanskom dimu, u prosincu 2024. godine u Federaciji BiH stupio je na snagu Zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana. Ovaj zakon zabranjuje pušenje u:
- zatvorenim javnim prostorima
- ugostiteljskim objektima
- školama i radnim mjestima
Također, zakon uvodi strože mjere kontrole i predviđa kazne za prekršitelje.
Ovo je značajan korak ka zaštiti zdravlja djece i smanjenju dostupnosti duhanskih proizvoda, dodao je Hasanica.
Poziv na zajedničku akciju
Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica naglašava da su edukacija djece, roditelja i nastavnika, kao i stroža kontrola prodaje duhanskih proizvoda, ključni faktori u borbi protiv ovog problema.
Svi akteri društva – roditelji, nastavnici, zdravstveni radnici i donositelji odluka – moraju se uključiti u borbu protiv rane konzumacije duhanskih proizvoda. Djeca su najranjivija skupina i njihovo zdravlje ovisi o zajedničkom djelovanju, poručuju iz Instituta.
Ostaje pitanje hoće li nove mjere i zakon uspjeti smanjiti zabrinjavajući trend rane konzumacije duhana među djecom.