U zahtjevima Sindikalna organizacija sudova i Tužiteljstvo Srednjobosanskog kantona zahtijeva zaključivanje aneksa Kolektivnog ugovora kojim bi se plaće državnih službenika i namještenika na sudovima povećale za 10 do 20 posto.
Pored toga, pokrenuto je i pokretanje pregovora s Vladom o utvrđivanju osnovice za obračun plaća u SBK s osnovicom utvrđenom na nivou Federacije BiH u iznosu od 480 KM. Sindikat zahtijeva i pravilnu primjenu Zakona o plaćama državnih službenika i namještenika SBK i Kolektivnog ugovora o isplati naknade za topli obrok u iznosu od 1 posto prosječne neto plaće u FBiH za proteklih mjesec dana, a ne prema kvartalnom obračunu prema odluci Vlade SBK.
Nakon stupanja na snagu izmjena i dopuna Uredbe o isplati neoporezive naknade zaposlenicima, Sindikat zahtijeva isplatu iste u maksimalnom iznosu predviđenom Uredbom Vlade Federacije BiH u iznosu od 2.768 KM.
Upućen je i zahtjev Ministarstvu pravosuđa i uprave SBK za izmjenu prijedloga izmjena i dopuna Zakona o plaćama i naknadama državnih službenika i namještenika u SBK, tako da se državni službenici i namještenici u pravosuđu uključe u zasebne platne razrede s posebnim koeficijentima.
Osim toga, upućen je zahtjev za sistematizaciju poslova po težini i odgovornosti te usvajanje Uredbe o izmjenama i dopunama Uredbe o naknadama koje nemaju karakter plaće u dijelu koji se odnosi na prijevoz jer se nije mijenjao od 2022. godine.
Podrazumijeva se da su državni službenici i namještenici u sudovima i tužiteljstvima diskriminirani, kako u odnosu na druge kantone u FBiH, tako i u odnosu na državne službenike i namještenike u organima uprave u SBK.