
Savez klubova uzgajivača i ljubitelja bh. bika u BiH (SKUBB) oglasio se povodom inicijative zastupnika u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH Sanela Kajana, u kojoj je, nakon tragedije koja se dogodila u Donjem Vakufu, zatražio da se zabrani održavanje korida i svih oblika borbi životinja u FBiH.
Tekst demanta prenosimo u cjelosti: Ovim putem dostavljamo službeni demant Saveza klubova uzgajivača i ljubitelja bosanskog bika u BiH – SKUBB u BiH.
Žaljenje zbog tragedije
Na samom početku, Savez izražava duboko žaljenje zbog tragičnog događaja i gubitka života posjetitelja u Donjem Vakufu. Obitelji stradalog izražavamo iskrenu sućut.
Ujedno, želimo istaknuti da svaki oblik nagađanja i donošenja zaključaka prije nego što nadležni organi utvrde sve relevantne činjenice predstavlja štetu ne samo za organizatore manifestacije, već i za udruženja, pojedince i širu zajednicu. Iznošenje paušalnih ocjena temeljenih isključivo na informacijama iz medija ili televizijskih izvješća nije primjereno ozbiljnom političkom diskursu.
Objavljeni tekst sadrži niz ocjena i tvrdnji koje su u direktnoj suprotnosti sa važećim zakonima, pravilnicima i praksama koje Savez SKUBB u BiH primjenjuje više od desetljeća.
- Borbe bikova nisu zakonom zabranjene. Naprotiv, one su regulirane Pravilnikom Ureda za veterinarstvo BiH („Službeni glasnik BiH“ br. 44/10), koji određuje precizne uslove za održavanje manifestacija sa životinjama. Savez SKUBB i sve njegove članice organiziraju manifestacije isključivo u skladu sa ovim pravilnikom i dodatnim internim aktima koji dodatno pooštravaju standarde.
- Od osnivanja Saveza 2009. godine, doneseni su brojni pravilnici i uputstva koji izričito ZABRANJUJU:
- bilo kakav oblik klađenja i organiziranih opklada,
- sve oblike zlostavljanja životinja,
- kalemljenje rogova,
- Izričito pravilnik saveza propisuje da se prilikom sudjelovanja na sportskom nadmetanju bikova vrši kontrola debljine roga -zatupljenost uz upotrebu kalupa , te da debljina odnoso vrh roga bika ne smije biti manja od 10 mm, dok je u drugim drzavama clanicama EU koje u tradiciji imaju sportska nadmetanja bikova , ta mjera odredjena na 8 mm i sportska nadmetanja bikova su dozvoljena.
- Borbe bikova koje Savez zastupa nisu nasilni sukobi već prirodno izražavanje teritorijalnog i natjecateljskog instinkta koji je znanstveno obrađen i dokazan u magistarskom radu prof. dr. Ajle Ališah, koji se bavi temom uzgoja bosanskog bika. Navedeni rad potvrđuje da se kod ove vrste razvija UREĐENI INSTINKT za odmjeravanje snage, bez destruktivnih posljedica po grla.
- U svakoj većoj sportskoj i javnoj manifestaciji, bilo da je kulturna, rekreativna ili natjecateljska, postoji rizik od neželjenih posljedica. I na drugim javnim događajima, uključujući sportske, dolazi do nesreća i nažalost ponekad i smrtonosnih ishoda, ali do sada zastupnik Kajan nije javno istupao sa zahtjevom za zabranu takvih aktivnosti. Stoga se postavlja pitanje radi li se ovdje o istinskoj zabrinutosti ili pokušaju političke promocije kroz tuđu nesreću.
- SKUBB u BiH okuplja 32 udruženja iz cijele BiH, sa više od 50.000 članova i simpatizera, i predstavlja autentičan glas ruralnog stanovništva koje njeguje i čuva tradiciju uzgoja i poštovanja prema životinji.
Kajanova inicijativa
Posebno ukazujemo da je očigledno da imenovani zastupnik Sanel Kajan, u svojoj političkoj inicijativi, vođen željom za jeftinim političkim poenima kroz tuđu nesreću, nije upoznat sa činjenicom da su sportska nadmetanja bikova već dugi niz godina regulirana Pravilnikom Ureda za veterinarstvo BiH („Službeni glasnik BiH“ br. 44/10), koji je donesen na državnom nivou i ima pravnu snagu u cijeloj Bosni i Hercegovini. Pozivanje na zabranu bez prethodnog uvida u postojeći pravni okvir, a pri tome ignoriranje dosadašnjih napora Saveza SKUBB na poštivanju i unaprjeđenju propisa, pokazuje površnost i politizaciju tragedije u cilju samopromocije.
Savez SKUBB u BiH okuplja članove svih naroda i nacija u Bosni i Hercegovini, te predstavlja jedinstvenu tradicijsku i sportsku aktivnost koja u svojoj suštini ne sadrži nikakva nacionalna obilježja niti izaziva međuetničke tenzije. Manifestacije sportskog nadmetanja bikova su jedan od rijetkih primjera u postratnoj BiH gdje pod istim šatorom sjede ljudi svih vjera, nacionalnosti i političkih opredjeljenja. To su događaji koji spajaju, a ne razdvajaju ljude, te su upravo oni bili jedni od prvih oblika društvenog pomirenja nakon rata. Pozivamo zastupnika Kajana i sve koji sumnjaju u ovo da posjete jednu od naših manifestacija i osobno se uvjere u istinitost ovih tvrdnji. Jeftini pokušaji političke promocije preko tragedije nisu nanijeli štetu samo Savezu, već i političkom subjektu koji zastupnik predstavlja – u to smo sigurni kao i njemu samom.
Zbog svega navedenog, zahtijevamo da u skladu sa zakonom objavite naš demant u cijelosti i bez izmjena, kako bi javnost bila istinito informirana i kako bi se spriječilo dalje narušavanje ugleda i prava Saveza i njegovih članica – poručili su.
Fakultet u Mostaru i brojni prijatelji oprostili se od Katice Ćerić
crna kronikaprije 3 sataUmjetna inteligencija postala druga najveća globalna poslovna prijetnja
kibernatički kriminalprije 3 sataČović, Filipović i Milas o suradnji i strateškim razvojnim projektima; upriličen posjet Školskim sestrama franjevkama o nastavku potpore Vlade RH
bihprije 3 sataBiH: U ovoj županiji čak 11 posto škola u opasnosti uslijed potresa
istraživanjeprije 3 sataRučak koji je stajao funkcije: Tomislav Svetina podnio ostavku
glavni tajnik HNS-aprije 4 sataSuđenje Marku Šljiviću: Obrana tvrdi da su dokazi neobjektivni
suđenje za tragediju kod Čapljineprije 4 sataObjavljen Javni poziv za Program potpore Hrvatima u BiH za 2026. godinu
hrvati u bihprije 4 sataEvo što donosi velika financijska reforma u FBiH
vlada federacije BiHprije 4 sataRadnici u pravosuđu TK ostali bez plaće: Sutra novi prosvjed pred Vladom
novi prosvjedprije 4 sataNitko kao Modrić: Luka po 14. put osvojio prestižnu nagradu
nogometni kapetan hrvatskeprije 6 satiDan hrvatskog naroda: zastava Hrvatske istaknuta u Tivtu
crna goraprije 6 satiZračna luka u Mostaru bilježi veliki porast broja putnika, najavljena su tri velika projekta
zračna luka mostarprije 6 sati
Tuga u Busovači: Preminuo 29-godišnji Marijan Krišto, pripadnik Oružanih snaga BiH
tuga u busovačiprije 4 tjednaU 29. godini života preminuo Marijan Krišto
Osmrtnice prije 4 tjednaTišina nad Busovačom: Mladi život ugašen prerano
prerani odlazak marijana krišteprije 4 tjednaU 62. godini života preminula Marica Bašić
osmrtniceprije 6 danaU 52. godini života preminuo Zvonko Akrap
osmrtniceprije 3 tjednaPokušaj ubojstva u Kiseljaku: “Borisa pretukli ispred kafića, završio na KCUS-u sa teškim povredama”
crna kronikaprije 3 tjednaU 54. godini života preminula Ankica Palaćek, rođena Znahor
osmrtnicaprije 2 tjedna