Sarajevo je od 8. do 19. veljače 1984. godine bilo u središtu svjetske pažnje, kada je postalo domaćin Zimskih olimpijskih igara. Ove Igre ostale su zapamćene po mnogim rekordima, organizacijskom uspjehu i, nažalost, i po posljedicama koje su kasnije utjecale na olimpijske objekte.
Organizacija i angažman cijele Jugoslavije
Olimpijske igre u Sarajevu nisu bile samo događaj za glavni grad Bosne i Hercegovine, već su uključivale cijelu bivšu Jugoslaviju. U organizaciji i izgradnji objekata sudjelovala su poduzeća iz svih republika, čime je stvoren impresivan infrastrukturni temelj. Svaka RTV kuća iz bivših jugoslavenskih republika, od Ljubljane do Prištine i Skoplja, imala je svoje borilište koje je pokrivala, čime je čitava Jugoslavija postala dio tog olimpijskog spektakla.
Snijeg, rekordna posjećenost i financijski uspjeh
Jedan od nezaboravnih trenutaka s početka Olimpijade bio je snijeg koji je pao noć prije svečanog otvaranja. Učenici sarajevskih gimnazija pomagali su ukloniti snijeg sa stolica na stadionu kako bi se ceremonija mogla održati bez ikakvih problema. Ove Igre bile su povijesne i zbog rekordnog broja sudionika. Sudjelovalo je 49 nacionalnih reprezentacija, 2.691 sportaša i trenera, a natjecanja su pratila čak 7.825 novinara. Prodano je 640.000 ulaznica, a olimpijske igre su imale ogroman svjetski doseg s čak dvije i pol milijarde gledatelja.
Zanimljiv je i financijski uspjeh ovih Igara. Sarajevske zimske olimpijske igre bile su prve koje su završile s viškom od 12 milijuna dolara, dok su prethodne Olimpijade gotovo uvijek završavale u dugovima. Ukupni trošak Igara iznosio je 141.647.000 dolara, no završile su u financijskom plusu, što je bio izuzetan rezultat za tadašnje olimpijske organizacije.
Pobjednici i medalje
Najuspješnije zemlje na Zimskim olimpijskim igrama u Sarajevu bile su Istočna Njemačka, koja je osvojila devet zlatnih, devet srebrnih i šest brončanih medalja, te Sovjetski Savez s ukupno šest zlatnih, deset srebrnih i devet brončanih medalja. Podijeljeno je ukupno 222 medalje, a Igre su bile proslava sporta, zajedništva i duha olimpizma.
41 godina poslije: Naslijeđe i izazovi
Danas, 41 godinu nakon održavanja Olimpijade, sjaj tih povijesnih trenutaka još uvijek živi u sjećanjima svih onih koji su sudjelovali u tom događaju. Povodom obljetnice, Olimpijski muzej u Sarajevu organizira Dan otvorenih vrata, gdje će biti obilježena ova značajna godišnjica.
Nažalost, unatoč svim uspjesima, mnogi od olimpijskih objekata nisu obnovljeni do danas. Iako se radi na izgradnji novih skijaških staza, legendarna bob-staza, koja je svjedok ratnih razaranja, ostala je zaboravljena, a vlasti nisu posvetile dovoljno pažnje ulaganjima u zimsku infrastrukturu. Iako se grad pokušava obnoviti, bh. olimpijskim ljepoticama još uvijek nije vraćen njihov nekadašnji sjaj.