Arheolozi su otkrili ostatke gotovo 3.000 godina starog kompleksa civilizacije Maja u Gvatemali, otkrivajući svetišta, piramide i jedinstveni sustav kanala koji bi mogao dodatno rasvijetliti ovu drevnu civilizaciju, izjavio je u četvrtak gvatemalski ministar kulture.
Tri lokaliteta
Kompleks je otkriven na tri lokaliteta – Los Abuelos, Petnal i Cambrayal – u blizini važnog nalazišta Maya, Uaxactún, u regiji Petén na sjeveru Gvatemale, stoji u priopćenju ministarstva.
Civilizacija Maja nastala je oko 2.000. godine prije Krista, a svoj vrhunac doživjela između 400. i 900. godine nove ere, uglavnom na području današnjeg Meksika i Gvatemale. Tijekom svog vrhunca, ljudi su gradili hramove, ceste, piramide i druge spomenike, te razvili složene sustave pisma, matematike i astronomije. Kompleks je otkriven na sjeveru Gvatemale.
Los Abuelos – djedovi i bake
Los Abuelos, što na španjolskom znači “Djedovi i bake”, nalazi se oko 21 kilometar od Uaxactúna i svoje ime duguje dvjema antropomorfnim kamenim figurama pronađenima na lokalitetu, za koje se vjeruje da predstavljaju “par predaka”, priopćilo je ministarstvo.
Ove figure, zajedno s nekoliko svetih svetišta, ukazuju na to da je ovo bilo važno mjesto za rituale Maya, rekao je Luis Rodrigo Carrillo, zamjenik ministra kulture i sporta Gvatemale, na konferenciji za novinare na kojoj su predstavljeni nalazi.
Rekonstrukcija oltara prikazuje oslikane panele u crvenoj, crnoj i žutoj boji, koji su najvjerojatnije prikazivali osobu s pernatom krunom, okruženu štitovima ili ceremonijalnim znakovljem, piše CNN, prenosi N1.
Jedno od najvažnijih ritualnih središta
“Na ovom mjestu nalazi se jedno od najvažnijih ritualnih središta u regiji, s istaknutim svetištima, što nam pomaže u preispitivanju razumijevanja povijesti Maja,” navodi ministarstvo u videozapisu kojim su objavili otkriće.
Istočno od Los Abuelosa nalazi se Petnal, u kojem se uzdiže 33 metra visoka piramida. Na njezinom vrhu nalaze se dvije sačuvane prostorije s muralima koji prikazuju razne simbolične prikaze, rekao je Carrillo.
Sustav vodenih kanala
U Cambrayalu, oko 4,8 kilometara od Los Abuelosa, znanstvenici su identificirali i jedinstveni sustav vodenih kanala unutar palače, što predstavlja značajno otkriće, navodi se u priopćenju ministarstva.
“Ova mjesta čine do sada nepoznat urbani trokut, čije postojanje dosad nismo poznavali… Ova nova arheološka otkrića predstavljaju svjedočanstvo veličine civilizacije Maja, koje danas predstavljamo cijelom svijetu,” poručili su iz ministarstva.
Nedavno otkriveno gotovo 1000 naselja povezanih supercestama
U okviru krškog bazena Mirador-Calakmul na sjeveru Gvatemale, nedavno je otkriveno čak 964 naselja, povezanih mrežom “supercesta”.
Otkrića su rezultat suradnje gvatemalskih i slovačkih arheologa, zajedno s međunarodnim stručnjacima, u okviru Regionalnog arheološkog projekta Uaxactún (PARU), uz podršku Sveučilišta Comenius iz Bratislave, Slovačka, navode dužnosnici.
I dalje se otkrivaju nova nalazišta Maya
Iako rijetka, otkrića novih nalazišta Maja i dalje se povremeno događaju, zahvaljujući novim istraživanjima i tehnološkom napretku.
U travnju su arheolozi otkrili tajanstveni oltar star 1.700 godina s ljudskim ostacima u obližnjem drevnom gradu Tikal, otprilike 23 kilometra južno od Uaxactúna. Iako je oltar pronađen u ruševinama grada Maya, arheolozi vjeruju da ga nisu ukrasili Maye, već umjetnici školovani stotinama kilometara dalje u Teotihuacanu.
Znanstvenici su posljednjih godina također pomoću laserskog mapiranja otkrili nove lokalitete, što je otkrilo međusobnu povezanost gradova, sela i naselja Maja.