Cijepljenje ili vakcinacija predstavlja unošenje cjepiva u organizam čovjeka ili životinje radi stvaranja specifične imunosti na određene zarazne bolesti.
Cijepljenjem pasa osiguravate najpouzdaniju zaštitu i zdravlje ljubimca, kao i ukućana. Svog najboljeg prijatelja štitite od smrtonosnih bolesti kao što su štenećak, parvoviroza, leptospiroza, zarazni hepatitis pasa, bjesnoća, zarazni kašalj, piroplazmoza ili Lymeova bolest.
Prilikom cijepljenja, pas dobiva žive ili oslabljene bakterije/viruse ili samo njihove dijelove. Tijelo reagira tako da proizvodi antitijela koja poslije kod zaraze mogu uništiti opasne klice ili uzročnike bolesti. Potpuni imunitet protiv bolesti za koju je primio cjepivo pas u pravilu stječe tek nakon druge ili treće injekcije. Prvo cjepivo u 8 odnosno u 12 tjednu starosti služi samo za aktiviranje imuniteta. Napominjemo da je prvo cjepivo besmisleno ako bi se izostavilo drugo ili treće cijepljenje.
S trećim cijepljenjem (u dobi od 16 tjedana, odnosno 15 mjeseci – ovisno o cjepivu) završava osnovno cijepljenje.
Neke opasne zarazne bolesti stavljene su pod kontrolu zahvaljujući strogim pravilima cijepljenja pasa. Zahvaljujući dobroj procijepljenosti protiv zaraznih bakterija i virusa znatno se smanjila mogućnost zaraze. Također, zahvaljujući istom smanjio se i broj smrtnih slučajeva. Svaki cijepljeni pas pridonosi ublažavanju ili sprječavanju širenja bolesti. Cijepljenjem svog psa ne štitite samo njega već i druge životinje, kao i ljude.
Kada se nakon perioda sisanja polagano umanji zaštita majčinim antitijelima, u dobi od 8 tjedana treba započeti s osnovnim cijepljenjem.
Osnovno cijepljenje počinje od 8. tjedna starosti te obuhvaća cjepivo protiv sljedećih bolesti: štenećak.,hepatitis, parvoriza i leptispiroza. Bitno je napomenuti da se ograniči druženje psa sa drugim životinjama koje nisu cijepljene.
Od 12. tjedna slijedi obnavljanje cijepljenja ili revakcinacija cjepivom protiv sljedećih bolesti: štenećak, hepatiits, parvoviroza, leptospiroza te bjesnoće. Potpuni imunitet protiv bolesti za koju je primio cjepivo pas u pravilu stječe tek nakon druge ili treće injekcije.
Od 16. tjedna slijedi cjepljenje protiv štenećeka, hepatitisa, parvoviroze te bjesnoće. Na godišnjem nivou se vrši cijepljenje protiv leptospiroze. Svjetska organizacija veterinara male prakse (WSAVA) također smatra da je obnavljanje većine cjepiva (npr. za bjesnoću) sasvim dovoljno svake tri godine. Djelovanje nekih cjepiva traje čak i duže i pruža sigurnu zaštitu i nakon šest ili sedam godina.
S vremenom imunološki sistem ipak ponovno popušta. Kako bi se tijekom cijelog života održala visoka zaštita protiv opasnih zaraznih bolesti, cjepivo se mora periodično obnavljati.Obnavljanje cjepiva protiv zaraznog kašlja ili leptospiroze potrebno je provoditi svake godine.
Bolesni se psi u pravilu ne cijepe. Prilikom cijepljenja vaš pas treba biti potpuno zdrav, očišćen od glista i bez parazita kako bi se što je moguće više smanjio rizik popratnih pojava cijepljenja. Ako pas ima groznicu, proljev ili simptome neke dr. bolesti, prije cijepljenja se mora izliječiti.
Nuspojave cjepiva
Dopuštena se cjepiva u pravilu dobro podnose. Kako bi štene moglo odgovarajuće reagirati na cjepivo, važno je da je zdravo i staro barem 8 tjedana. Na taj se način maksimalno smanjuje mogućnost ozbiljnih nuspojava. Moguće popratne pojave, koje se uobičajeno javljaju nakon dva do tri dana su:
- groznica
- (bolne) otekline na mjestu uboda
- umor
- gubitak apetita
Ako kod svog psa primijetite ove ili neke druge simptome, svakako se obratite veterinaru.
Izvor: zooplus.hr, Dr. Cornelia Kolo