
Sudbina 18-godišnje Amine Dželilović iz sela Bristovi kod Bugojna posljednjih dana potresa javnost i puni stupce bosanskohercegovačkih medija. Prema tvrdnjama njezine majke Azre, mlada djevojka bila je protiv svoje volje odvedena u selo Bistro kod Novog Travnika, gdje je, kako navodi, proživjela teške trenutke zlostavljanja i maltretiranja.
Reporter „Dnevnog avaza“ posjetio je selo Bistro, gdje su ga mještani dočekali s oprezom, ali i otvoreno govorili o onome što su čuli i vidjeli.
– Da se tako tuđe dijete otme protiv njegove volje i da ga tuku i maltretiraju – toga nema ni u horor filmovima. Čuli smo sve i sve je istina. Ta naša susjeda koja je Aminu primila u kuću dokaz je da naše selo nije loše. Da je pokucala bilo kome na vrata, pomogli bismo joj i sakrili je – kazali su mještani.
Prema njihovim riječima, nakon Aminina bijega Dedići su je tražili po selu, vozeći se traktorom.
Bosa pobjegla preko snijega
Amina je, prema navodima majke i svjedoka, bosa i po snijegu pobjegla iz kuće u kojoj je bila smještena, a spas je pronašla kod susjeda koji su joj pomogli i omogućili da se skloni na sigurno.
S njom je razgovarala i njezina majka Azra Dželilović, vidno potresena.
– Tukli su je, tjerali da po zimi pere suđe na vanjskoj česmi. Snimali su video pod prijetnjama da će je objesiti. Stavili su joj vješala u sobu i rekli da mora govoriti protiv nas ili će je ubiti. Što su mi uradili s djetetom… – kroz suze govori majka.
Dodaje kako joj se javila i kći Rifetova oca iz prvog braka, koja ju je upozorila da pod svaku cijenu izvuče Aminu iz te kuće.
– Napisala mi je: „Spasi dijete, izvuci je odatle.“ Zahvalna sam komšinici koja ju je primila i dala joj da se obuče. Ona joj je doslovno spasila život – kaže Azra.
Amina sada na sigurnom
Amina se trenutačno nalazi na sigurnom mjestu i oporavlja se od svega što je proživjela.
– Rekla nam je da su joj prijetili i njenim sestrama. Bojala se za njihove živote. Popila je šamara za dva života. Prošla je golgotu i nadam se da će ih stići ruka pravde – dodaje majka.
Navodi i kako vjeruje da je njezina kći bila pod snažnim psihičkim pritiskom.
– Rekla mi je da je neke poteze pravila nesvjesno, kao da nije bila svoja – priča Azra.
Istraga u tijeku
Iz Ministarstva unutarnjih poslova Srednjobosanskog kantona potvrđeno je da je policija zaprimila prijavu o udaljavanju maloljetne osobe iz kuće u selu Bistro te da se, pod nadzorom kantonalnog tužiteljstva, provode istražne radnje radi utvrđivanja svih okolnosti događaja.
Po završetku istrage bit će donesene odluke o pravnoj kvalifikaciji slučaja i eventualnim daljnjim mjerama.
Izvor: Dnevni avaz