Građani Bosne i Hercegovine u novu su godinu ušli s nizom ekonomskih izazova, među kojima je najistaknutiji rast cijena koji se odražava na svakodnevni život. Poskupljenja, koja su započela već početkom godine, uključuju povećanje cijena osnovnih životnih namirnica, usluga, pa čak i rekreacijskih aktivnosti.
Struja i lančana poskupljenja
Jedno od prvih poskupljenja koje je pogodilo građane Republike Srpske jest povećanje cijene električne energije. Od 1. siječnja, računi za struju porasli su za nekoliko maraka, a ovo poskupljenje pokrenulo je niz drugih, kako opravdanih, tako i neopravdanih povećanja cijena. Struja je samo početak – mlinari već najavljuju poskupljenje brašna za 10 posto zbog rasta minimalne plaće, porasta cijena energije i skoka cijena pšenice na burzama.
Pekari i trgovci upozoravaju na nove cijene
Slično kao i mlinari, pekari u Republici Srpskoj, ali i u Federaciji BiH, planiraju povećanje cijena pekarskih proizvoda, uključujući kruh. Tvrtka “Klas” iz Sarajeva već je najavila nove cijene svojih proizvoda zbog povećanja troškova sirovina, energije i goriva. Direktor ove tvrtke, Madžid Avdagić, naglasio je da trenutna ekonomska situacija zahtijeva prilagodbe kako bi se osigurala održivost poslovanja i visoka kvaliteta proizvoda.
Poskupljenje kruha nije jedino koje se očekuje u narednim mjesecima. Kava, koja je također nedavno poskupjela na nekim automatima u Banja Luci, mogla bi doživjeti daljnje korekcije cijena zbog globalnih promjena na tržištu sirovina.
Poskupljenje usluga: Teretane, frizeri i automehaničari
Građani Banja Luke koji redovito posjećuju teretane također će osjetiti posljedice poskupljenja, jer je članarina povećana za 10 KM. Razlog ovom povećanju su, kako ističu iz fitness centara, rastući troškovi održavanja objekata i nabave opreme.
Povećanje cijena osjetit će i korisnici usluga frizera, automehaničara i drugih obrtnika. Žana Arsić, predsjednica Obrtničko-poduzetničke komore regije Banja Luka, izjavila je da će cijene frizerskih usluga porasti za oko 10 posto. Obraćajući pažnju na ovu situaciju, Arsić je istaknula da su poduzetnici primorani podizati cijene kako bi preživjeli zbog visokih poreznih nameta i poskupljenja energije.
Neopravdana poskupljenja i kontrola tržišta
Admir Arnautović, predsjednik Saveza klubova potrošača Središnje Bosne, upozorava na mogućnost neopravdanog rasta cijena usluga i proizvoda, koje trgovci i pružatelji usluga već opravdavaju povećanjem minimalne plaće. On ističe da bi inspekcije trebale pratiti tržište jer je u nekim sektorima, kao što su frizeri i ugostitelji, već zabilježen rast cijena koji možda nije utemeljen na realnim troškovima. Arnautović također ukazuje na to da je siva ekonomija još uvijek prisutna u mnogim granama poslovanja, što dodatno komplicira situaciju.
Uz poskupljenja, najavljuje se i povećanje cijena komunalnih usluga. Na primjer, u Travniku je od 1. siječnja došlo do rasta cijena grijanja za 14,39 posto, dok su komunalne usluge poskupjele za 10 posto.
Pogoršanje standarda građana
Dok mnogi građani već osjećaju teret poskupljenja, porast cijena povrća, voća, mesa i mesnih prerađevina dodatno pogoršava njihov standard. Arnautović naglašava da, iako su povrće i voće obično podložni sezonskim promjenama cijena, trenutni trendovi ukazuju na dugoročan rast troškova, koji je teško opravdati.
Iako zima tradicionalno donosi poskupljenja, Arnautović se nada da će se na proljeće cijene stabilizirati i da će proizvođači i trgovci shvatiti važnost održanja razumnog rasta cijena. Građani Bosne i Hercegovine se nadaju da će s novim promjenama na tržištu nastati i veća kontrola te da će se tržište prilagoditi na način koji neće ugroziti potrošački standard.
Poskupljenja koja su započela početkom godine ne samo da povećavaju troškove života, nego i otežavaju svakodnevne aktivnosti građana. S obzirom na stalnu inflaciju i rastuće troškove, bit će važno pratiti kako će tržište reagirati na daljnje promjene, a potrošači, s druge strane, morat će se nositi s novim ekonomskim izazovima.