Rok za podnošenje zahtjeva za fiskalizaciju poljoprivrednih gospodarstava u RS-u istekao je 1. travnja. Većina poljoprivrednika ne razumije tko je sve obuhvaćen time i kako će cijeli sustav funkcionirati. Dok nadležni tvrde da je cilj zaštita poljoprivrednika, oni upozoravaju da će im, ako se počne primjenjivati, fiskalizacija biti veliki trošak zbog kojeg će dio njih zauvijek odustati od proizvodnje. Da nije žalosno, bilo bi smiješno. Tako poljoprivrednici komentiraju odluku da se njihova gospodarstva fiskaliziraju.

“Mi kao veleprodaja dajemo svu robu, a fakturiramo je nekoliko puta u godini”, kaže Ljubiša Stevanović, poljoprivrednik iz Amajlija kod Bijeljine, i dodaje: “Najsmješnije bi bilo što bih ja toj fiskalnoj blagajni svako jutro trebao reći ‘dobro jutro’ i svaku večer ‘laku noć’. Da je otvorim i zaključim, koliko ja znam i koliko se razumijem u to.”

Radenko Arsenović, poljoprivrednik iz Male Obarske kod Bijeljine, ističe da uvođenje fiskalnih blagajni za sobom povlači gomilu drugih stvari, kao da imaju tvrtku. “Što ćemo mi poljoprivrednici, kako urediti radno vrijeme? Ja sam ovog proljeća ustajao u četiri sata i radio do 23 sata. Zamislite kada otkucam radno vrijeme od 18 ili 19 sati? Mi ćemo tako dobivati veći porez, veći od noćnog kluba ili benzinske crpke. To je izvan pameti”, kategoričan je Arsenović.

Uz mnogo nejasnoća oko samog procesa fiskalizacije i njihovih obveza, poljoprivrednici ističu kako ne znaju što je njezin cilj i što će im dobro donijeti. Poručuju: to je još jedan trošak u ionako preskupoj proizvodnji i još jedan čavao u kovčegu naše poljoprivrede.

 

“Ja sam proizvođač mlijeka. Neki drugi uzgajaju povrće. Voda kojom pojimo stoku, zalijevamo, struja koju trošimo, sve ulazi u okvir fiskalne blagajne. Što bi trebao raditi čovjek koji je proizveo kupus, odvezao ga na tržnicu, sjedio tamo dva dana, nije ga prodao i na kraju ga bacio? Uzeo je sjemena, ima ulaz, nema izlaza, što s tim? To je kazna”, objašnjava Arsenović. Dodaje da je jedino rješenje izlazak na ulicu ili prestanak bavljenja poljoprivredom. Stevanović smatra da stručnjaci koji su to predložili Vladi dođu i objasne im kako fiskalizacija i čitav proces funkcioniraju, prenosi BN.