Jeste li ikada čuli za Japodske otoke? Ovaj skriveni raj u srcu Bosne i Hercegovine, smješten usred bujne zelene oaze uz smaragdnu rijeku Unu, jedno je od onih mjesta koje otkrijete slučajno, možda preko društvenih mreža, ali koje vas osvoji na prvi pogled. Tijekom ljetnih mjeseci ovo je iznimno popularna destinacija, a poseban šarm osjeti se i u jesen. Posjetitelji ovdje mogu uživati u raznovrsnim aktivnostima poput raftinga na rijeci Uni, bicikliranja i planinarenja, ali i u smještaju u slikovitim drvenim kućicama i luksuznom glampingu te neodoljivim bosanskim specijalitetima koje pripremaju srdačni domaćini.
JAPODSKI OTOCI PRUŽAJU PRAVI DOŽIVLJAJ PRIRODE
Japodski otoci sastoje se od pet riječnih otočića koji su međusobno povezani drvenim mostovima, što zaista stvara jedinstven doživljaj prirode i mira. U neposrednoj blizini nalazi se i Nacionalni park Una, zaštićeno područje bogato prirodnim ljepotama, a tu su na dohvat ruke i povijesne znamenitosti poput impresivnog srednjovjekovnog grada Sokolca te dvorca Ostrožac.
Na Japodskim otocima od 2008. godine djeluje turistički centar Una Aqua, koji posjetiteljima nudi bogat izbor uzbudljivih aktivnosti. Gosti ovdje mogu uživati u tradicionalno uređenom restoranu, gdje se poslužuju domaći specijaliteti pripremljeni prema lokalnim receptima. Ljetne večeri na Japodskim otocima posebno su magične zahvaljujući projekcijama filmova pod zvijezdama, dok je jedan od glavnih aduta centra predivno uređeni smještaj koji se nalazi uz samu obalu Une, jedne od najljepših rijeka u Bosni i Hercegovini.
JEDAN OD NAJPOPULARNIJIH SMJEŠTAJA NA JAPODSKIM OTOCIMA JE DRVENE KUĆICA UZ RIJEKU UNU
Drvena kućica podignuta na stupovima nekoliko metara iznad tla, savršeno se uklapa u prirodni ambijent. Dizajn kućice pažljivo je usklađen s okruženjem, što je čini gotovo neprimjetnom među krošnjama i gustom vegetacijom koja je okružuje. Ovdje se priroda i arhitektura stapaju u jedno, sama je ideja bila stvoriti jedinstveni prostor za opuštanje i uživanje u čarima ovog netaknutog kutka Bosne i Hercegovine.
Fasada kućice izrađena je od tamnog drveta, čime se dodatno naglašava njen rustikalni šarm i autentičan izgled. Dizajn je jednostavan, ali funkcionalan, s malim balkonom koji poziva na uživanje u pogledu na smaragdnu rijeku Unu. Balkon je opremljen drvenim stolicama i malim stolom, idealnim za ispijanje jutarnje kave ili opuštanje uz knjigu. Ovaj kutak stvoren je za trenutke mira i opuštanja, daleko od gradske vreve, gdje se može osjetiti potpuna povezanost s prirodom i uživanje u njezinim blagodatima.
Osim što pruža mir i tišinu, blizina rijeke Une omogućava razne aktivnosti, poput raftinga ili ribolova, a staze koje vode kroz šumu savršene su za planinarenje i šetnje. Gosti koji se odluče boraviti ovdje mogu uživati u prirodnom okruženju koje se mijenja s godišnjim dobima – od bujnih zelenih krošnji ljeti, do zlatnih boja jeseni i snježnog pokrivača zimi.
JEDINSTVENA PONUDA SMJEŠTAJA NA JAPODSKIM OTOCIMA
Ponuda smještaja na Japodskim otocima uistinu je jedinstvena i nezaboravna. Osim drvene kućice, posjetitelji ovdje mogu odsjesti i u prozirnim kupolama koje noćno promatranje zvijezda i jutarnje buđenje učine još posebnijima. Za one koji preferiraju luksuzno kampiranje, tu je glamping koji spaja udobnost modernog smještaja s čarima boravka na otvorenom.
TKO SU BILI JAPODI, PREMA KOJIMA JE OVO MJESTO DOBILO IME?
Prema informacijama objavljenim na službenim stranicama centra, Japodi su bili jedno od ilirskih plemena koja su u antičko doba naseljavala zapadnu Bosnu i Hercegovinu te središnju i sjevernu Hrvatsku. Ovo pleme poznato je po svojoj hrabrosti i ratničkim sposobnostima, a povijest bilježi njihove česte borbe protiv rimskih osvajača. Govorili su jezikom iz ilirske grane indoeuropske jezične obitelji. O japodskoj kulturi danas se može saznati kroz brojne arheološke nalaze i antičke zapise koji svjedoče o njihovom načinu života. Japodi su posebno naseljavali područje današnjeg grada Bihaća, s naglaskom na naselja Ripač i Račić, a upravo se tamo nalaze i Japodski otoci koji, osim divne prirode, posjetitelje osvajaju bogatim povijesnim i kulturnim nasljeđem.