U Federaciji BiH ovih se dana bilježe izrazito visoke koncentracije lebdećih čestica na gotovo svim mjernim mjestima. Jedino u Hercegovini nije došlo do prekoračenja – potvrdio je za Fenu Enis Krečinić iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH.
Naglasio je da su koncentracije sumporovog dioksida vrlo visoke na mjernim stanicama u Zeničko-dobojskom kantonu, kao i u Sarajevskom kantonu, gdje su razine na stanicama u Ilijašu, Vogošći i na Ilidži premašile pragove uzbune.
– Ova situacija traje već pet dana. Očekivali smo poboljšanje s oborinama, ali to se zasad nije dogodilo. Ne mogu sa sigurnošću reći koliko će trajati, ali sigurno je da će potrajati. Još uvijek smo u zimskom i sezoni grijanja, tako da možemo očekivati dodatna prekoračenja i daljnje pogoršanje kvalitete zraka u Federaciji BiH – kazao je Krečinić.
Građanima se preporučuje da smanje kretanje i izbjegavaju dulji boravak na otvorenom.
Anes Podić iz organizacije „Eko akcija“ Sarajevo izjavio je za Fenu da Bosna i Hercegovina već godinama ima ozbiljan problem sa zagađenjem zraka, dok učinkovite reakcije vlasti, kako tvrdi, nažalost, izostaju.
– Još 2016. godine kantonima je postavljen rok da smanje emisije zagađujućih tvari na razinu prihvatljivu prema zakonskim standardima za javno zdravlje. Međutim, taj rok je odavno prošao, a ništa se nije dogodilo. Nitko nije kažnjen zbog toga što do sada nitko ništa nije poduzeo. Navodno primjenjujemo europske zakone, ali to je samo mrtvo slovo na papiru. Ti zakoni nemaju nikakvu svrhu jer u njima ne postoje kaznene odredbe kojima bi se redovito kažnjavali općinski načelnici, kantonalni premijeri, ministri i vlade zbog nepostupanja u skladu sa zakonom o zaštiti kvalitete zraka – istaknuo je Podić.
Naglasio je da su posljedice zagađenja zraka ozbiljne.
– Prema procjenama međunarodnih institucija, u BiH godišnje od posljedica zagađenog zraka umire između 3.000 i više od 5.000 ljudi, što je gotovo 20 puta više nego u prometnim nesrećama – upozorio je Podić.
U Sarajevu je i jutros zrak bio nezdrav. U 7:00 sati izmjeren je indeks kvalitete zraka 196, a koncentracija PM2.5 čestica iznosila je 119, objavila je organizacija „Eko akcija“.
Upozoravaju da su mogući pojačani simptomi i pogoršanje bolesti kod osoba s bolestima srca i dišnih organa, poput astme.
– Svi ostali mogli bi osjetiti negativne posljedice zagađenja na zdravlje. Grupe koje bi trebale izbjegavati bilo kakve fizičke aktivnosti na otvorenom su plućni i srčani bolesnici, trudnice, djeca i starije osobe. Produženi ili veći fizički napori tijekom boravka na otvorenom trebali bi se izbjegavati i kod ostalih – poručuju iz „Eko akcije“.