spot_img
spot_img
Srijeda, 24 travnja, 2024

Oklopna vozila i vojnici EUFOR-a danas ‘posjetili’ Busovaču

Oklopnjaci i vojnici EUFOR-a posljednjih dana učestalije posjećuju bh. gradove. Nakon nekoliko posjeta Novom Travniku, Vitezu, Travniku i dr., danas su posjetili i našu Busovaču. Njihova vozila smo fotografirali u blizini ‘Penelope’, a vojnike ispred PS Busovača i Pošte. Dio stanovništva odobrava ove posjete i učestalije ‘patroliranje’, dok se drugi dio (većina?) osjeća uznemireno i nelagodno.

Podsjetimo, početkom ožujka u Bosnu i Hercegovinu je raspoređeno novih 500 vojnika koji su u našu zemlju pristigli u okviru pojačanja Europskih vojnih snaga (EUFOR Althea). Kako su naglasili iz EUFOR-a, raspoređivanje rezervi i njihove opreme, uključujući laka oklopna vozila, je mjera predostrožnosti i proporcionalna mjera koja pokazuje odlučnost EUFOR-a da podrži partnere iz BiH u održavanju SASE (Safe and Secure Environment).

Iz EUFOR-a je 24. veljače najavljeno kako dodatne snage stižu, jer bi “pogoršana sigurnosna situacija na međunarodnoj razini mogla potencijalno uzrokovati nestabilnost u BiH”. Dodatni vojnici koji su pristigli u BiH su iz Austrije, Bugarske, Rumunjske i Slovačke.

Šta je EUFOR Althea?

Misija EUFOR Althea je najduža vojna operacija EU-a, jedina kopnena misija, te jedina misija koja ima izvršni mandat da koristi silu.

Snage EUFOR-a su raspoređene u BiH od 2004. godine, i sastoje se od približno 3.500 pripadnika, od kojih je, bez najavljenih pojačanja, oko 600 trenutno raspoređeno u zemlji.

Na početku ih je bilo oko 7.000, ali je taj kapacitet smanjivan kako se popravljala sigurnosna situacija u zemlji. Službeni mandat svih stranih vojnih misija u BiH je osiguravanje provođenja Daytonskog mirovnog sporazuma, kojim je okončan rat u BiH, te “doprinos sigurnom okruženju”.

Mandat misije Althea u BiH je 3. studenog 2021. na godinu dana jednoglasno produžilo Vijeće sigurnosti UN-a, uz glasove Rusije i Kine. Ona se na terenu provodi korištenjem sredstava i sposobnosti NATO-a, na temelju dogovora s NATO-om poznatim kao “Berlin Plus”.

Brojni detalji ovog sporazuma između NATO-a i EU-a nose oznaku tajnosti, a ono što je poznato je da je između institucija EU-a i NATO-a osigurana razmjena povjerljivih podataka. Prema sporazumu iz 2003. godine, EU i NATO mogu u bilo kom trenutku, u kratkom roku rasporediti dodatni broj vojnika u BiH u slučaju prijetnje sigurnosti ove zemlje.

Te vojne snage, prema rezolucijama Ujedinjenih naroda, imaju izvršni mandat koji podrazumijeva i upotrebu sile, posebno kako bi se obranile od napada ili prijetnje napadom.

U komentar na Facebook objavi pišite nam što mislite o dolasku vojnika EUFOR-a u Busovaču i BiH, piše Radio Slobodna Evropa.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti

LM