spot_img
spot_img
Petak, 29 ožujka, 2024

Od Rusije i Češke preko Kiseljaka, romanovska ovca osvaja BiH (FOTO/VIDEO)

Nakon najmodernije farme u BiH “Haciende de la vida“, kiseljački poduzetnik Samir Vilić nudi i degustaciju janjećeg mesa.

Izvor: Artinfo.ba

Od daleke Rusije, preko Češke do Kiseljaka, a potom u osvajanje cijele BiH. Tako bi se u najkraćem mogao opisati put ruskih romanovski ovaca poznatih i po imenu carske ovce koje su zahvaljujući kiseljačkom poduzetniku Samiru Viliću, stigle i u BiH. U modernu farmu ovaca „Hacienda de la vida“ , površine 1800 metara četvornih, po mnogima i najmoderniju u BiH, smještenu u selu Podastinje, Vilić je dosad uložio više od tri milijuna KM. „Ruska romanovska ovca u BiH je stigla iz Češke gdje su znanstvenici 40 godina radili na njihovoj genetskog prilagodbi životu na ovim prostorima. Dakle, prvo matično stado u Kiseljak je stiglo iz Češke. Na farmi čiji je kapacitet 500 odraslih grla, odnosno majki, trenutno ih imamo 320 majki plus 450 janjadi koje u Kiseljaku imaju idealne uvjete boravka, tri metra četvorna po grlu prostora, najkvalitetniju hranu i tretman kakvog ova vrsta zaslužuje. Ono što je posebno kad je u pitanju ova farma je da imamo devet krvnih vrsta koje se međusobno ne miješaju jer na taj način čuvamo njihovu čistokrvnost, što je izuzetno važno imajući u vidu da nam je primarna djelatnost prodaja priplodnih grla čiji smo najveći uzgajivač u regiji“, pojasnio nam je Vilić. Na farmi u Kiseljaku uzgojena grla romanovski ovaca ovaca završila su na farmama diljem BiH, od Bihaća i Cazina, Živinica do Posušja i drugih mjesta u Hercegovini.

Romanovska ovca u odnosu na domaću ima brojne prednosti. Ne traba joj ispaša i idelna je za stajsko držanje, jede manje, a budući da ne boravi vani, ne obolijeva ni od tipičnih zaraznih bolesti. Pored toga romanovska ovca ima izuzetno kvalitetno meso i vunu, janji se dva puta godišnje donoseći na svijet i do šestoro janjadi godišnje, pojasnili su nam neke od prednosti uzgoja romanovski ovaca na farmi „Hacienda de la vida“ u Kiseljaku. Vunu romanovski ovaca prerađuju u Hadžićima gdje se izrađuju izuzetno kvalitetni vuneni madraci. U izniman okus i kvalitetu mesa janjadi romanovski ovaca odnedavno imaju priliku uvjeriti se i mnogi ljubitelji janjećeg mesa u Kiseljaku i okolici. U pečenjari otvorenoj na Visočkoj cesti u Kiseljaku, u blizini farme, svakodnevno nude meso janjadi uzgojene na farmi „Hacienda de la vida“. „U pitanju je izuzetno kvalitetno meso mlade janjadi hranjene isključivo majčinim mlijekom. Cijena je pristupačna u odnosu na janjetinu koja se nudi na prostoru BiH, a kvalitetu, imajući u vidu da je većina janjetine na tržištu iz uvoza, neusporediv“, kaže nam Vilić.

created by dji camera

Uz modernu staju, na farmi u Kiseljaku gradi se i objekt za silažu, nabavljen je i najsuvremeniji aparat za dohranu janjadi, o prehrani ovaca vodi se posebna briga. „Nekoliko puta godišnje dolaze nam nutricionisti iz Novog Sada koji su doktorirali na prehrani romanovski ovaca kako bi kontrolirali prehranu i uvjerili se da ovce dobivaju ono najbolje, travu i žita, kukuruz i ječam, iz domaćeg uzgoja kao i potrebne minerale“, kazao nam je Samir Vilić koji je otvaranjem moderne farme u Kiseljaku na kojoj je zaposleno pet radnika, otvorio mogućnost otkupa lokalnim poljoprivrednicima. „Nama godišnje treba od 900 do 950 tona trave. Dakle, cijeli ovaj kraj da zasadi travu, neće nam biti dovoljno. Ipak, prednost kod otkupa trave i žita imaju domaći proizvođači kojima želimo dati priliku da na svojim imanjima zarade“, kazao nam je Vilić. Na vječitu dilemu stanovnika BiH isplati li se u ovoj zemlji baviti poljoprivredom Samir Vilić odgovara. „Naravno da isplati, ukoliko radite u skladu sa savjetima i preporukama stručnjaka. U tom slučaju rezultati neće izostati“!

created by dji camera

Izvor: Artinfo.ba

 

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti