spot_img
spot_img
Petak, 19 travnja, 2024

OBJAVLJEN POPIS Evo tko je dobio 20 plastenika površine 100m2

"Živimo od jedne plaće, plastenik će nam dobro doći"

Do kraja rujna 20 obitelji u općini Vitez dobit će plastenike od 100 m2 kroz projekt “Ekonomsko osnaživanje socijalno ugroženih osoba i mladih osoba kroz proizvodnju povrća u plasteniku”

Okončan je postupak izbora kandidata za dodjelu plastenika s dodatnom opremom uz sufinanciranje koji je na temelju javnog poziva proveden u općini Vitez. Riječ je o projektu “Ekonomsko osnaživanje socijalno ugroženih osoba i mladih osoba kroz proizvodnju povrća u plasteniku” koji su financijski podržali nevladina organizacija “Muslim Aid Association” sa sjedištem u Sarajevu i Općina Vitez, piše Večernji list BiH.

Navodnjavanje, oprema…

Nevladina organizacija “Muslim Aid Association” i Općina Vitez dali su po 40% potrebnih sredstava, a preostali dio od 20% ulažu sami korisnici, što iznosi 630 KM. Dodijelit će se ukupno 20 plastenika površine po 100 metara četvornih sa sadnim ili sjemenskim materijalom, sustavom za navodnjavanje i dodatnom opremom.

Nakon javnog poziva i prijavljivanja zainteresiranih kandidata, povjerenstvo koje je imenovao općinski načelnik Boris Marjanović provelo je postupak izbora kandidata na temelju postojećeg pravilnika, utvrdilo konačnu listu za dodjelu plastenika koju je načelnik Marjanović potpisao i službeno objelodanio.

Plastenike su dobili: Irmela Jašarević (iz naselja Bukve), Edvard Šero (Kruščica), Nesib Čangalović (Kruščica), Nijaz Kolić (Tolovići), Kemal Bešić (Vitez), Šemsudin Karić (Sivrino Selo), Nikica Frljić (Jardol), Nikica Frljić (Kruščica), Zdravko Grabovac (Rijeka), Adisa Zlotrg (Vitez), Mensur Mujezinović (Vrhovine), Sabahudin Tahirović (Kruščica), Jelena Maros (Dubravica), Edin Jašarević (Lupac), Nada Matić (Kruščica), Amela Patković (Preočica), Atif Mujezinović (Vrhovine), Alisa Patković (Preočica), Ankica Topalović (Jardol) i Ljerka Livančić (Dubravica). Ljerka Livančić ima supruga i dva sina srednjoškolca. Nije u radnom odnosu, suprug radi u jednom poduzeću kao stražar.

– Uzgajat ćemo sve što se može posijati i posaditi u plasteniku, znači naše domaće kulture: rajčica, krastavac, paprika, kupus, brokula, mahuna, luk, salata, špinat, blitva…, kako bude sezona išla, tako ćemo i uzgajati. Živimo od suprugove plaće, to je prosječna plaća, ovo će nam dobro doći. Bit će nam za kućne potrebe, a i za prodaju, kupaca će biti, s tim neće biti teškoća. Dosad nismo imali plastenik, nemamo s tim iskustva, ali naučit ćemo, postoji internet, a poznajemo ljude koji imaju plastenik, snaći ćemo se – kaže Ljerka Livančić.

– Teško je živjeti i onima koji imaju zaposlenje u nekom poduzeću, a kamoli nama. Ja sam na zavodu za zapošljavanje, no imam elektroservis, pomalo popravljam bušilice, brusilice, hiltovke, kosilice, freze, motorke i nekako sastavljam kraj s krajem. Školujem djecu, potrebe nisu male, sad ćemo raditi i poljoprivredu u plasteniku i kad se to ujedini moći će se nekako – kaže Sabahudin Tahirović.

Sabahudin je predsjednik Udruge Roma “Jačanje – Zuralipe” iz Viteza. Ima suprugu i dvoje djece, s ponosom ističe humanitarni rad i rezultate koje je, u suradnji s različitim institucijama, na čelu udruge ostvario: ove godine urađeno je deset kuća za Rome, dio je preuređen, a dio iznova, prije četiri godine napravljeno je sedam kuća iz temelja, asfaltirano naselje i dovedena rasvjeta, urađena kanalizacija, za školsku djecu osigurani udžbenici, školski pribor, laptopi, tableti, odjeća, stipendije…

– Interes nam je ublažiti posljedice krize u kojoj se nalazimo. To je posebice važno za ljude koji su u nezavidnom socijalnom stanju, koji teško žive, i mlade ljude koji nemaju zaposlenja. Cilj je da ih potaknemo i da im olakšamo bavljenje uzgojem različitih povrtlarskih kultura u plastenicima kako bi osigurali sredstva za život. Za to je u proračunu namijenjeno 25.000 KM. Želim naglasiti da smo, mimo toga aspekta, u proračunu predvidjeli i poticaj poljoprivredi u iznosu od 85.000 KM i poticaj gospodarstvu u istom iznosu – 85.000 KM.

Poticaj gospodarstvu odnosi se na novootvorene tvrtke i obrte. I jedan i drugi natječaj, za poticaje u poljoprivredi i gospodarstvu, u završnoj su fazi, povjerenstva rade svoj posao i uskoro će objaviti rezultate. I ovo je jedan način pomaganja u ovim nepovoljnim uvjetima, u skladu s našim proračunskim mogućnostima – kaže Boris Marjanović, načelnik općine Vitez.

Obuka za korisnike

Kako nam je rekao Ismet Trako, stručni suradnik za poljoprivredu i vodoprivredu u općinskoj Službi za poduzetništvo i lokalni razvitak, korisnici će uskoro imati dvodnevnu obuku u općini o proizvodnji i rukovanju opremom u plastenicima, a organizacija “Muslim Aid Association” raspisat će javni poziv za izbor proizvođača plastenika koji će ih isporučiti, dopremiti i montirati na zemljištu korisnika. Očekuje se da će budući proizvođači povrća do kraja rujna dobiti svoje plastenike.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti

LM