U najnovijem izdanju Klix Studija, gostovao je Marinko Čavara, jedan od zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine. U razgovoru je iznio svoje stavove o trenutačnoj političkoj situaciji u BiH, odnosima sa susjednim državama, kritikama na rad političkih stranaka, te izazovima na putu BiH prema europskim integracijama.
O situaciji u BiH: Postignuća, ali i problemi
Čavara je istaknuo da je teško ocijeniti trenutačnu situaciju u Bosni i Hercegovini, ali je priznao da je dosadašnja koalicija učinila značajan napredak na putu prema početku pregovora za članstvo u Europskoj uniji, unatoč tome što još uvijek nisu dobili datum početka pregovora. Prema njegovim riječima, postignut je značajan uspjeh, unatoč svim izazovima s kojima se BiH suočava.
Utjecaj Hrvatske i Srbije na BiH: Preuveličavanje i kritike
Jedna od tema razgovora bila je percepcija utjecaja Hrvatske i Srbije na dešavanja u BiH. Čavara smatra da se taj utjecaj preuveličava, naglašavajući kako je to često politička manipulacija. Također je kritizirao visokog predstavnika Christiana Schmidta zbog donošenja odluka u “potpuno pogrešnom trenutku”, koji, prema njegovom mišljenju, dodatno pogoršavaju situaciju u BiH.
Stranke iz Sarajeva: Populizam i nedostatak dogovora
Posebno je naglasio problem političkih stranaka koje se nazivaju građanskim, a dolaze iz Sarajeva, poput SDA i DF-a. Čavara ih je optužio da često koriste populističke taktike, predstavljajući se kao zaštitnici države BiH, dok zapravo otežavaju postizanje dogovora. Prema njegovim riječima, ključno je stvarati ambijent za dogovor, a ne politički manipulirati.
Milorad Dodik: Razumijevanje i opravdanje
Čavara je priznao da politika Milorada Dodika može biti djelomično destruktivna, ali je istaknuo da je Dodik ponekad prisiljen reagirati ili najaviti stvari koje zapravo neće provesti, što smatra opravdanjem za njegove izjave.
Odluka Trojke: Naprasni raskid partnerstva
U intervjuu je također komentirao odluku Trojke (opozicijskih stranaka) da raskinu partnerstvo sa SNSD-om. Čavara smatra da je ta odluka donesena “naprasno” i “bez konzultacija s HDZ-om”, te da nije siguran da je to najbolja odluka za BiH. Smatra da bi prioritet trebali biti razgovori, a intervencionizam na Ustav BiH i mijenjanje postojećeg sistema vrlo je opasan.
Izborni zakon i legitimno predstavljanje
Čavara je komentirao i neusvajanje Izbornog zakona, što smatra “neuspjehom HDZ-a”, ali je objasnio da nije imao odgovarajući ambijent za pregovore o tom pitanju. Također, naglasio je kako ne može ignorirati Dodika jer on predstavlja izbornu volju srpskog naroda, te dodao da bi izmjena Izbornog zakona bila nužna kako bi se uvelo legitimno predstavljanje.
Kritika minimalne plaće i ekonomskih mjera
Na pitanje o minimalnoj plaći koju je usvojila Vlada FBiH, Čavara je kritizirao ovu odluku, ističući da nije bila dovoljno pripremljena i da je izazvala poremećaje na tržištu rada. Iako priznaje da je minimalna plaća od 1.000 KM nedovoljna za život, smatra da je sama odluka trebala biti bolje razrađena, uz fiskalne reforme.
Održavanje pozicija i sankcije
Kada je govorio o sankcijama, Čavara je naglasio da smatra da su one “poniženje i kršenje ljudskih prava”, a posebno je kritizirao SDP i SDA zbog blokiranja njegovih prijedloga za isplatu plaća u gotovini. Također je otkrio da od ožujka 2024. godine ne prima plaću, ali nije otkrio od čega trenutačno živi.
Na kraju, Čavara je zaključio da je trenutačna politička situacija u BiH vrlo izazovna, ali i da postoje mogućnosti za napredak, pod uvjetom da političke stranke rade na stvaranju boljeg ambijenta za dogovor. Smatra da, unatoč brojnim problemima, BiH može postići napredak ako se stvore uvjeti za stabilniji politički sustav i postizanje europskih ciljeva.