KSB: Uskoro potpisivanje kolektivnog ugovora za 3.000 zaposlenih u osnovnom školstvu

19.09.2025 u 09:03

Vlada Kantona Središnja Bosna dala je u četvrtak suglasnost na tekst kolektivnog ugovora za djelatnost osnovnog školstva u KSB, na prijedlog županijskog Ministarstva obrazovanja, znanosti, mladih, kulture i sporta.

 

 

Resorni ministar Bojan Domić izjavio je kako se posljednje izmjene kolektivnog ugovora odnose na poboljšanje materijalnog statusa određenih kategorija zaposlenika, među kojima su tajnici škola.

– Vrlo brzo očekujemo potpisivanje kolektivnog ugovora nakon što smo ga usuglasili u pregovorima sa sindikatima – kazao je Domić.

Pojasnio je kako je riječ o sigurnijem i stabilnijem razdoblju za oko 3.000 zaposlenih na koje se ugovor odnosi.

– U odnosu na prethodni, novi ugovor donosi povećanje plaća određenim kategorijama te bolju regulaciju pitanja prekobrojnosti kadra – kazao je Domić.

Dodao je kako je namjera Vlade i Ministarstva zadržati prekobrojno nastavno osoblje u sustavu.

Po Domićevim riječima, kolektivni ugovor definira kriterije viška nastavnog osoblja i predviđa uključivanje sindikata u taj proces.

Zbog trenda smanjenja broja učenika, Vlada je ponudila da svi koji ostanu bez pune norme nastave raditi u sustavu kao asistenti u nastavi za djecu s poteškoćama u razvoju, kazao je Domić istaknuvši kako na taj način žele zadržati kadar dok se situacija ne promijeni na bolje.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments
Oglas
LM