spot_img
spot_imgspot_img
Četvrtak, 27 ožujka, 2025

Koliko hrana košta pri uvozu, a koliko je mi plaćamo?

U posljednjih nekoliko mjeseci, cijene hrane u Bosni i Hercegovini neprestano rastu, a građani se suočavaju s neprekidnim poskupljenjima osnovnih životnih namirnica. Iako bi trebalo biti jasno koliko namirnice koštaju u trenutku uvoza, stvarne cijene na policama trgovina često su daleko veće. Prema podacima iz Uprave za neizravno oporezivanje BiH, razlika između uvoznih cijena i cijena u trgovinama je, na mnogim proizvodima, drastična.

Banane: Cijena raste za više od 1 KM po kilogramu

Za početak, banane – voće koje je na našim policama gotovo uvijek prisutno. Prema podacima, prosječna cijena kilograma banana pri uvozu u BiH u siječnju bila je 1,79 KM, uključujući pristojbe. No, kada banane stignu u trgovine, cijena se penje na 2,80 do 3 KM. To znači da na svakom kilogramu ovo popularno voće poskupi za oko jednu marku.

Grah: Zašto plaćamo više nego što je potrebno?

Grah je još jedan proizvod kod kojeg se osjeća velika razlika između uvozne i maloprodajne cijene. Kilogram uvezenog graha u BiH košta oko 3 KM. Međutim, cijena u trgovinama ide i do 8 KM po kilogramu, a često se može naći i po cijeni od 5-6 KM. Marićeva, izvršna direktorica Udruženja građana DON Prijedor, ističe kako je ovo apsurd – grah koji se može proizvesti na domaćem tržištu, prodaje se po višim cijenama, dok mi i dalje ovisimo o uvozu.

Med: Skupi i uvezeni proizvod

Još jedan proizvod koji izaziva zabrinutost među potrošačima je med. Kilogram uvezenog meda u BiH stoji 11,67 KM, ali na policama trgovina često možete pronaći manje tegle (oko 900 grama), čija cijena varira između 16 i 23 KM. Razlika u cijeni je očita, a mnogi potrošači se pitaju kako je moguće da tako male količine proizvoda koštaju toliko.

Riža i suncokretovo ulje: Djelomično povoljnije, ali još uvijek preskupi proizvodi

Riža, koja je također česta namirnica u našim kućanstvima, pri uvozu košta 2,26 KM po kilogramu, dok se u trgovinama cijena penje na 3,40 do 5 KM, a u nekim slučajevima i više. Suncokretovo ulje, koje je u prosjeku 2,87 KM po litri pri uvozu, u trgovinama se prodaje po cijeni od 3,10 do 3,30 KM.

Šećer: Mijenjanje cijene, ali i dalje nije pristupačan

Na kraju, šećer je proizvod koji je mnogima potreban, ali cijena mu također raste. Pri uvozu kilogram šećera stoji 1,48 KM, a u trgovinama cijena varira između 1,75 i 2,30 KM.

Veće marže i nerazmjer u cijeni

Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja građana DON Prijedor, naglašava kako je očigledno da je razlika između uvoznih i maloprodajnih cijena izazvana velikim maržama trgovaca. “Na primjer, banane ili grah koji dolaze po niskim cijenama u trgovine na kraju se prodaju po značajno višim cijenama. Građani nisu svjesni stvarnih troškova i marži koje se dodaju”, kaže Marićeva.

Reakcije vlasti i planovi za smanjenje cijena

Priča o rastućim cijenama hrane u BiH postala je tema o kojoj se već tjednima raspravlja. Vlade na različitim razinama obećale su smanjenje cijena osnovnih životnih namirnica. Tako je Vlada Federacije BiH najavila smanjenje cijena 50 osnovnih proizvoda, dok vlasti u Republici Srpskoj planiraju sastanak s proizvođačima i distributerima kako bi stvorili novu paletu proizvoda široke potrošnje s minimalnim maržama.

Bojkot trgovina: Građani šalju jasnu poruku

Prošlog tjedna, u BiH i zemljama regije održan je bojkot trgovina, a novi je najavljen za danas i sutra. Građani šalju jasnu poruku vlastima i trgovcima: Cijene su previsoke i potrebno je poduzeti konkretne korake da bi se one smanjile!

Iako najave vlasti o smanjenju cijena i zamrzavanju marži daju nadu, ostaje pitanje hoće li ove mjere zaista donijeti trajnu promjenu na tržištu. Građani BiH, suočeni s rastućim cijenama, očekuju konkretne pomake u borbi za povoljnije cijene hrane.

Najčitanije vijesti

Izdvojene vijesti

Grad Busovača portal
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.